KON(TRO)VERZÁCIE
Konferencia o umeleckom prednese, divadle poézie a recitačných kolektívoch pri príležitosti 70. Hviezdoslavovho Kubína
12. 12. 2024 od 9. 00 hod. vo V-klube v Bratislave
Kon(tro)verzácie otvárajú diskusiu, na ktorú nie je v priebehu súťaží a prehliadok Hviezdoslavovho Kubína priestor. Prinášajú jednotlivé témy v rámci panelových diskusií, ale aj v rámci zaujímavého formátu oxfordskej debaty. Poskytnú priestor na premýšľanie, formulovanie východísk a hľadanie možných riešení.
ÚVOD
- Otvorenie konferencie (Renata Jurčová)
- Hviezdoslavov Kubín ako unikátny fenomén (Jaroslava Čajková)
- Prečo konverzácie a prečo kontroverzie? (Richard Veselý)
BLOKY
I. Amatérsky umelecký prednes a divadlo poézie v kontexte súčasnosti
Panelová diskusia
Miesto umeleckého prednesu a divadla poézie vo výchove mladej generácie, význam pre osobnostný vývin. Historická či stále živá spoločenská, pedagogická a umelecká potreba? Masovosť verzus profesionalita. Spoločenský dosah a využitie amatérskeho umeleckého prednesu a divadla poézie v profesionálnom umení i v neumeleckých sférach spoločnosti. Uzavretá sekta alebo prínosné a dôležité hnutie?
Diskutujú: Jaroslava Čajková, Július Krajčík, Eliška Sadíleková, Marica Šišková, Aleš Vrzák
II. Mimoslovné a mimojazykové prostriedky v umeleckom prednese. Či, kedy a ako ich používať?
Oxfordská debata
Čistota zvukového prednesu verzus komplexné javiskové vystúpenie. Kostým, rekvizita, pohyb, gesto, svetlo, hudba, zvuky, spev. Ako definovať funkčnosť použitia?
- Za používanie mimojazykových prostriedkov: Zuzana Budinská
- Proti používaniu mimojazykových prostriedkov: Aleš Vrzák
III. Úpravy textu, škrty a montáž v umeleckom prednese. Čo je prípustné, čo nie a prečo?
Oxfordská debata
Kedy má zmysel úprava a kedy nie? Právo autora na ochranu umeleckého diela verzus právo interpreta na slobodu zásahov do predlohy umeleckého prednesu a prezentáciu vlastného posolstva/svojej interpretácie. Význam aktualizácie.
- Za slobodu zásahov do autorského textu: Marica Šišková
- Proti zásahom do autorského textu: Peter Milčák
IV. Detský recitačný kolektív verzus divadlo poézie
Oxfordská debata
Historická a súčasná opodstatnenosť žánrového delenia. Diferenciácia foriem recitačný kolektív a divadlo poézie. Žánrové fúzie a prestupovanie žánrov.
- Za zachovanie oboch foriem: Jaroslava Čajková
- Za zlúčenie foriem: Karol Horváth
V. Budúcnosť Hviezdoslavovho Kubína
Panelová diskusia
Súčasné vymedzenie súťažných žánrových kategórií. Existuje potreba zmeny? Sloboda výberu verzus potreba určenia žánrových a tematických hraníc. Význam dramaturgie, inovácie a objavnosti. Otázka akceptability politických, ľudskoprávnych a konfesijných aspektov v prednesoch a inscenáciách – umelecké, morálne a zákonné perspektívy, ideologické obmedzenia a tabu.
Diskutujú: Zuzana Budinská, Katarína Hitzingerová, Miron Pukan, Soňa Pariláková
Súčasťou podujatia bude aj krst knihy Jaroslavy Čajkovej a kolektívu Hviezdoslavov Kubín: história sedemdesiatich rokov súťaže.
Moderátori: Richard Veselý, Diana Laciaková, Renata Jurčová
Poznámky k formátu konferencie
- Oxfordská debata
Ide o štandard diskusie na kontroverzné témy. Umožňuje demokratickú, detailnú a vyváženú analýzu vybraného problému, prezentáciu kontroverzných stanovísk v priateľskom a vecnom duchu, zároveň je to divácky atraktívny formát. Oxfordská debata zahŕňa: prvé hlasovanie o nastolenej otázke, stanovisko experta 1, (opačné) stanovisko experta 2, odpoveď experta 1, odpoveď experta 2, voľnú diskusiu v pléne, záverečné hlasovanie, záverečné stanoviská expertov a moderátora.
Úlohou expertov je uviesť tému z hľadiska historickej perspektívy a urobiť odbornú analýzu podporujúcu stanovisko za alebo stanovisko proti. Prezentovať argumenty a ukážky ilustrujúce oprávnenosť stanoviska. Podľa možnosti sa experti vyhnú „obojakému“ stanovisku vo svojej úvodnej prezentácii, objektívnejší pohľad môžu prezentovať v odpovedi a v záverečnom stanovisku. Debata vychádza z predpokladu, že nastolená otázka nie je definitívne vyriešená, a teda ani neexistuje konečná správna odpoveď. Experti by mali získať poslucháčov na svoju stranu silou argumentov, odbornou fundovanosťou a kvalitou vybratých ukážok. Ukážky môžu byť vo forme videa, audionahrávky alebo živého prednesu.
Úlohou otvorenej diskusie je v maximálne možnej miere umožniť prezentáciu podporných, zamietavých, ale hlavne nových a doplňujúcich argumentov v prospech strany „za“ alebo v prospech strany „proti“. Kontroverzia neznamená agresívnu dogmatickosť. Diskusia má byť zdvorilá a vecná, v záujme hľadania pravdy. Téma by mala byť prediskutovaná do hĺbky tak, aby umožnila každému účastníkovi kvalifikovanú orientáciu pre hlasovanie a vlastné budúce smerovanie.
Úlohou hlasovania nie je definitívne uzavretie diskusie a zamietnutie jedného zo stanovísk. Väčšinové stanovisko vyjadrené víťazstvom v hlasovaní však bude zohľadnené v záverečných odporúčaniach konferencie pre tvorcov a hodnotiteľov.
- Panelová diskusia
Menej polarizovaná forma debaty, ktorá dovoľuje analyzovať širšie spektrum aspektov témy s účasťou viacerých pozvaných odborníkov.
Viac informácií o diskutujúcich na facebook.com/HviezdoslavovKubin.