logotyp: JAVISKO.sk
Vyhľadať

RUBRIKY

Aktuality

Ako urobiť lacno a rýchlo úspešné ochotnícke divadlo. Časť štvrtá: Divadlo pre študentov na stredných školách

Ak chceme zarobiť na divadle pre stredné školy, musíme rozlúsknuť poriadne veľký a tvrdý oriešok.

D:\Texty\Javisko\_vyr_340_Kokosovy-orech-cerstvy.jpg

Inscenácia pre stredné školy na začiatku

kokosový orech - kalórie, kJ a nutričné hodnoty | KalorickéTabuľky.sk

Inscenácia pre stredné školy tesne po úspešnej premiére

Veľmi dôležité upozornenie!

S výnimkou divadelných masochistov radím všetkým ochotníkom, aby sa nepúšťali do divadla pre stredné školy! Toto krajné riešenie použite iba v prípade, že zlyhalo vaše obchodné oddelenie a všetky materské a základné školy sú obsadené konkurenčnými šíriteľmi divadelnej kultúry. Pokiaľ sa objaví možnosť hrať a zarábať na opačnom konci republiky, neváhajte! Zvýšené náklady na dopravu a ubytovanie sú stále nič v porovnaní s tým, čo vás čaká na strednej škole v rodnom meste. Divadlo pre stredné školy je totiž plné problémov a úskalí!

Problémy a úskalia – vymedzenie pojmu[1]

Arpád S., známy aj ako „abovský Mejerchoľd“, raz odpovedal na upozornenie poroty, že v ním režírovanej konverzačnej komédii Je dôležité mať Filipa nepadlo ani jedno slovo: „Radšej vidím, ako počujem. Jeden pohyb rukou je lepší ako sto slov. A to ešte nehovorím o nohách slečny Simony!“[2] Takže, využijúc slová klasika:

Fototapeta: Stará murovaná stena - 254x368 cm - zľava 6.83% | Donga.sk

Problém, ktorý vznikol pri skúšaní inscenácie Bačova stena

Známa skalná stena si vybrala svoju daň: Výstup neprežili dvaja horolezci - Fotografia č.1 | Nový Čas

Problém tej istej inscenácie, ktorý prerástol do úskalia

 • problémy – pedagogické zbory stredných škôl sú presvedčené, že ich odborné aj ľudské kvality výrazne prevyšujú kvality pedagogických zborov základných škôl. V tomto presvedčení nebola doteraz zaznamená žiadna výnimka.[3] Vyššie kvality sa prejavujú predovšetkým zvýšenou kritickosťou na všetkých a všetko, okrem seba a výnimiek. Medzi výnimky patria: vedenie školy, členovia nadriadených školských orgánov (pokiaľ sú práve fyzicky prítomní), sponzori školy a na príslušnej škole študujúce deti sponzorov. Divadlo hrané pre strednú školu nie je podrobené hyperkritickosti iba v prípade, že sa naň vzťahuje niektorá z vyššie spomenutých výnimiek. Musíme si uvedomiť, že hnacím motorom tohto typu pedagógov je neochvejné presvedčenie, že oni by to vedeli urobiť lepšie. Jediný dôvod, prečo sa tak nestalo a nestane, je ich prílišná vyťaženosť prácou.[4] Veľmi radi píšu sťažnosti na umeleckú alebo edukatívnu zložku predstavenia. V zlatých časoch ochotníckeho divadla sa takéto sťažnosti rýchlo a elegantne riešili priamym fyzickým dohovorom. Dnes je výhodnejšie použiť kombináciu úplatku, lichotenia alebo známostí;
Senior old woman writing down letters on a piece of paper, recording a journal or diary entry or writing a novel Stock Photo | Adobe Stock

Stredoškolská pedagogička práve píše sťažnosť na predstavenie divadla poézie Ó, hiphop mojej matky je coolota

 • úskalia – najrozšírenejším úskalím pri našej záslužnej práci na poli stredných škôl sú študenti. Tie beštie už všade boli, všetko videli a rodičia im všetko kúpili. Do desiatich minút dokážu poznámkami alebo znudenými tvárami kompletne zrušiť naše starostlivo (týždeň práce) alebo veľmi starostlivo (týždeň + 2 dni práce) naskúšané dielo. Ešte väčším úskalím je prípadná hrozba diskusie s divákmi (rozumejte študentmi a ich pedagógmi) o práve dohranom predstavení. Pozor, poniektorí adolescentní mudrlanti vedia byť veľmi, veľmi nebezpeční![5]

Problémy a úskalia – prvá pomoc

 1. Dĺžka predstavenia musí presahovať dĺžku vyučovacej hodiny. Ideálna dĺžka predstavenia presahuje dve vyučovacie hodiny – stredoškolské obecenstvo vám je za to aspoň prvých 10 – 15 minút naklonené a nevyrušuje, čím vám dá šancu opatrne nahodiť a zaseknúť divadelný háčik.[6]
 2. Do dĺžky predstavenia musíte zakalkulovať aj cestu na predstavenie a z predstavenia.[7]
 3. Dĺžka predstavenia nesmie prekročiť tri vyučovacie hodiny, pretože v tom prípade si vás žiadna škola neobjedná!
 4. Zistite si,[8] čo je na konkrétnej škole považované za free, cool a in a zakomponujte to do predstavenia.
 5. Hiphopová verzia básne klasika z učebnice slovenského jazyka nikdy nesklame!
 6. Použite vtipné narážky na členov pedagogického zboru.[9]
 7. Humor!!![10]

Problémy a úskalia – druhá pomoc

Ak vám nepomôže prvá pomoc, zatnite zuby a dohrajte za každú cenu. Lebo keď vinou vlastnej slabosti nedohráte predstavenie, hrozí vám krátenie dohodnutého honoráru alebo, Tália moja!, jeho nevyplatenie!

Niektoré zo zdokumentovaných následkov nevyplatenia honoráru v divadelnej sezóne 2020/2021

Dej a aktualizácia

Odporúčame dve príbehové linky. V praxi to znamená, že sa síce urputne držíme časovej postupnosti, ale namiesto toho, aby sme všetko dopodrobna rozpovedali (ako pre ZŠ), môžeme opatrne použiť dejové skratky.

File:SKRATKA - SHORT CUT - panoramio.jpg - Wikimedia Commons

Dejová skratka v adaptácii klasickej drámy Kamenný chodníček

Mimoriadne silným a vďačným prostriedkom je adaptácia. Nebojte sa ničoho. Žiadna dobre zvolená adaptácia nie je dostatočne hlúpa na to, aby nezabrala! Nástroje na zvolenie vhodnej adaptácie:

 1. zistite, ktoré sociálne siete študenti práve preferujú a trocha sa na ne mrknite. Nemusíte byť rovno v obraze, stačí, ak sa ako žuvačka prilepíte na rám obrazu;
 2. hiphop a autotune!;[11]
 3. použite špeciálne slová frekventované v aktuálnom študentskom slangu;[12]
 4. aspoň jedna postava v predstavení musí hrať, že je frikulín (free, cool a in). Čím viac frikulínov, tým viac aktualizácie. Nezabudnite, že konečný počet frikulínov musí byť počet hercov mínus jeden (kvôli umeniu, aby sa mali voči komu vymedzovať).

Scénografia

Platí rovnaké pravidlo, ako pri divadlách pre MŠ a ZŠ – kto by sa s tým vláčil?! Musia stačiť kostýmy, na ktoré použijeme rovnaké kritériá ako na adaptáciu. Na divadelné svietenie rovno zabudnime. To, čo sa začne diať počas tmy alebo prítmia v sále, to si dokáže predstaviť iba ten, kto sám absolvoval stredoškolské štúdium.

Hip Hop Fashion | A2 Key Reading Part 4 | Developing Stage of English

Príklad kostýmov pre adaptáciu hry Ženský zákon

Hudba v inscenácii

Okrem spomínaného hiphopu hudbu proste neriešte. Bola by to zbytočná námaha. Každý z vašich potencionálnych stredoškolských divákov aj tak bude počas predstavenia počúvať v smartfóne vlastnú hudbu.

Many Coins In A Plastic Bag Stock Photo, Picture And Royalty Free Image. Image 20101008.

Dúfam, že je každému jasné, že nič krajšie a podnetnejšie, ako je tento obrázok, už nevymyslíme. V ďalšej časti si vysvetlíme, ako vyrobiť kráľovnú divadelných kráľovien, matku matiek, sestru sestier, tetu tiet, svokru svokier – činohru.

Vyhotovil kolektív autorov Karol H., Karol D. a Karol D. H.

 1. Úskalia sú problémy, ktoré nám vzniknú, keď na nás padajú skaly.
 2. Simona F. bola v sezónach 1977 – 1981 preferovanou herečkou divadelného súboru Arpáda S. Jej uchopenia rol Filipa, slečny Júlie, mamky Pôstkovej, otca Goriota alebo ducha Hamletovho otca sú na Above, Tekove a Dolnom Malohonte legendárne dodnes.
 3. In: Slovenské školstvo v sledovaniach a odposluchoch. Špiónik – Vydavateľstvo Slovenskej dezinformačnej služby: Ladomerská Vieska, 1998, s. 653.
 4. Rozumejte: vlastným životom, cudzími životmi, predstieraním prípravy na vyučovanie, písaním udaní na kolegov a čítaním a šírením hoaxov alebo polovtipných obrázkov a videí s poloerotickým podtextom.
 5. Sú zaznamenané prípady, keď boli po diskusii so stredoškolákmi ochotnícki režiséri dlhodobo divadelne impotentní.
 6. Háky a harpúny neodporúčame.
 7. Kvôli bodu c).
 8. Najlepšia je špionáž.
 9. Postup rovnaký ako pri ZŠ, forma vulgárnejšia (primerane!).
 10. Kvôli lepšiemu pochopeniu, kde sa humor v predstavení nachádza, použite na príslušných miestach vlastný nevtieravý smiech a sprisahanecké žmurkanie.
 11. Autotune je softwarový hudobný nástroj, za ktorého použitie sa naisto ide do pekla. Nevadí, stretnete sa tam s nepriateľom ľudstva, ktorý ho vymyslel a použil ako prvý, ako aj s celou špičkou súčasnej popmusic.
 12. Oslovenie „starec“ sa v aktuálnom študentskom slangu nenachádza.
#Metodické_listy 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

PODOBNÉ ČLÁNKY