logotyp: JAVISKO.sk
Vyhľadať

RUBRIKY

Aktuality

Súťaž DRÁMA 2023

Divadelný ústav vyhlásil 24. ročník súťaže DRÁMA. Súťaž je otvorená pre všetkých, ktorí by sa chceli so svojou tvorbou uchádzať o víťazstvo v súťaži pôvodných dramatických textov v slovenskom a českom jazyku DRÁMA 2023. Súťaž je anonymná, jej uzávierka je 31. januára 2024.

Súťaž o najlepší dramatický text vyhlasuje Divadelný ústav v spolupráci s Divadlom Jána Palárika v Trnave, Činohrou Národného divadla Košice a Divadlom Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene. Partnerom súťaže je Rozhlas a televízia Slovenska – Rádio Devín.
Ocenené dramatické texty sa vďaka špeciálnym cenám organizátorov a partnerov súťaže predstavia publiku v rôznych formách spracovania.

„Je úžasné vidieť a počuť, ako tie najlepšie dramatické texty žijú svojím úspešným divadelným životom na domácich javiskách. Napríklad počas nedávnej Noci divadiel 2023 Divadlo Jána Palárika v Trnave uviedlo pred publikom rozhlasovú podobu oceneného dramatického textu Pavla Weissa Krvavé víno, ktorú naživo z divadla vysielalo Rádio Devín. Na jeho vlnách mala tento rok premiéru aj hra B. Mazúcha Šelijaké veci. Subštancie, ktorú nájdete v elektronickom zborníku DRÁMA 2022. A to je aj cieľom súťaže – každoročne podporiť a oceniť domácu dramatickú tvorbu,“ hovorí riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete.

Aj tento rok sú ceny pre autorky a autorov víťazných diel lákavé. Kto ich získa, bude známe počas záverečného ceremoniálu jubilejného 20. ročníka festivalu Nová dráma/New Drama 2024.
Špeciálnu cenu udelí Divadelný ústav – Štúdio 12. Cena predstavuje uvedenie vybraného textu v ľubovoľnej forme v priestoroch bratislavského Štúdia 12,“ približuje koordinátorka súťaže Anna Šoltýsová a dodáva, že vďaka ďalším spoluorganizátorom súťaže sa víťazné dramatické diela predstavia aj v iných mestách naprieč Slovenskom: „Špeciálnu cenu udelí aj Divadlo Jána Palárika v Trnave, Činohra Národného divadla Košice a Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene. Špeciálna cena spočíva v uvedení vybraného textu v ľubovoľnej podobe v priestoroch spomínaných divadiel, resp. usporiadateľov. Lákadlom je okrem uvedenia na slovenských javiskách aj finančná odmena pre víťazov.“ Prvé miesto je odmenené sumou 1 000 eur.

Partner súťaže Rozhlas a televízia Slovenska – Rádio Devín aj v tomto ročníku súťaže udelí Cenu Rozhlasu a televízie Slovenska, ktorou je naštudovanie textu a jeho uvedenie v Rádiu Devín. Víťazné texty vyjdú aj v elektronickom zborníku.

Viac informácií a prihláška: https://www.theatre.sk/projekty/sutaze-dramatickych-textov/sutaz-drama.

#Divadelný_ústav  #Súťaž_Dráma 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

PODOBNÉ ČLÁNKY