logotyp: JAVISKO.sk
Vyhľadať

RUBRIKY

Aktuality

NOC DIVADIEL: Sen noci divadelnej

Do Noci divadiel 2023 sa zapojí 58 divadiel, kultúrnych centier či umeleckých škôl v 30 mestách a obciach po celom Slovensku. V pestrej ponuke divadiel nebudú chýbať činoherné predstavenia, monodráma, bábkové divadlo, opera či muzikál – okrem klasického programu si však mnohé divadlá, kultúrne inštitúcie aj umelecké školy pripravujú netradičné aktivity, ktoré bežne v ich repertoári nenájdeme.

Návštevníkmi veľmi obľúbené sú prehliadky zákulisia. Tento rok sa uskutočnia v Divadle Jána Palárika v Trnave, ktoré si pripravilo večerné potulky po divadle nielen pre dospelých, ale v skorších časoch aj pre deti, a to v sprievode hercov a príbehu stratenej rukavičky. Popri tom môžu ich diváci priamo na javisku zažiť vznik rozhlasovej hry podľa divadelnej hry Pavla Weissa Krvavé víno, ktorá získala Cenu Divadla Jána Palárika v súťaži DRÁMA 2022. Po Spišskom divadle budú môcť návštevníci putovať podľa divadelnej mapyvyskúšať si prácu režisérov či scénografov. Do svojich priestorov, kam je bežne vstup zakázaný, pustí návštevníkov aj Divadlo Andreja Bagara v Nitre. Následne ich pozýva stráviť večer v spoločnosti hercov Juraja Ďuriša a Mariána Viskupa pri Bagarovom susedskom kvíze o vzťahoch s našimi susednými krajinami. Divadelný kvíz, komentovanú prehliadku zákulisia a hudobný program až do noci ponúka popri inscenačnom triptychu RE:CYKLUS Slovenské komorné divadlo Martin. 

Literárnu diskusiu v divadelnom priestore pripravuje nielen Bábkové divadlo na rázcestí v Banskej Bystrici, ale aj Divadlo Paradox v Nových Zámkoch popri dvoch ďalších inscenáciách a workshope reči a artikulácie. Inscenované čítanie divadelnej hry s hercami divadla GUnaGU pripravujú v bratislavskom Štúdiu 12, ktorého brány sa zatvoria až neskoro večer po šansónovom koncerte Stanislavy Spišiakovej. A keďže Noc divadiel je aj o bezprostrednom kontakte tvorcov so svojimi divákmi, nebudú ním šetriť členovia Divadla ASTORKA Korzo ʼ90 v Bratislave. So svojimi návštevníkmi sa stretnú po predstavení Malér v happeningu Sen alebo skutočnosť?, ktorý bude spojený s autogramiádou. Tú zažijú aj návštevníci Divadla Nová scéna po svetoznámom muzikáli Bedári a komédii Výstup. Muzikálovú divadelnú noc pripravuje aj Divadlo Jonáša Záborského Prešov, broadwayské Chicago doplní aj v tomto prípade živý orchester. Zábavná Noc divadiel bude v spoločnosti Divadla Komédie a trojice hercov Juraja Ďuriša, Juraja Hrčku a Marcela Ochránka v Mestskom kultúrnom stredisku v Senci. Mestské divadlo Trenčín stihne počas Noci divadiel účinkovať nielen v Bernolákove, ale aj v obci Soblahov, kde divákom Pavol Seriš v pohybovej komédii Chutilo vám, páni? ukáže, ako dokáže jeden herec zahrať až 20 rôznych charakterov.

Mottom tohtoročného podujatia je Sen noci divadelnej s hravým odkazom na svetoznámeho dramatika Shakespeara, s ktorým tematicky od začiatku až do konca ladí divadelný program vo Zvolene. Divadlo Jozefa Gregora Tajovského chystá okrem predstavenia Dobrý ročník o ceste za svojimi snami aj talkshow o Shakespearových hrách, snoch postáv a ne/splnených snoch protagonistov predstavenia. A kto túži po shakespearovskej klasike na javisku, nájde ju v Divadle Thália Színház v Košiciach – do Noci divadiel sa zapája s hrou Sen noci svätojánskej.

Vzťah k divadlu sa dá budovať od detstva. Vedia to aj v Národnom divadle Košice a počas Noci divadiel oslovia najmenších programom pre deti Malá scénička s lektorkou a herečkou Anikó Vargovou. Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre deťom priblíži komentovanou prehliadkou výstavu bábok Z rozprávky do rozprávky a následne chce už v netradičnom prostredí Študovne Starého divadla osloviť starších divákov monodrámou Klammova vojna. Najdlhšie ale bude spolu s deťmi tento rok snívať Divadlo Dobreta v Drahovciach, ktorého pestrý program bude trvať až tri dni

Toto bola len malá ukážka podujatí počas Noci divadiel, ktoré sú uverejnené na stránke www.nocdivadiel.sk. Počas Noci divadiel sa aktívne a tvorivo prepájajú divadlá so svojimi divákmi aj divadlá a kultúrne inštitúcie navzájom. Viaceré z nich hosťujú na rôznych miestach a pripravujú zážitkový program. A to tak profesionálne divadelné zoskupenia, ako aj neprofesionálne divadelné súbory. 

Celoslovenská Noc divadiel je súčasťou európskeho projektu European Theatre Night. Možnosť prezentovať divadelný program aj inak, ako počas všedných dní, spája stovky divadiel a tisícky divákov po Európe.

Program a viac info: https://www.nocdivadiel.sk.

#Noc_divadiel 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

PODOBNÉ ČLÁNKY