logotyp: JAVISKO.sk
Vyhľadať

RUBRIKY

Aktuality

ilustračné foto: Ocenenia

Ocenenia 100. Scénickej žatvy

Stokrát ďakujem

Záverečné slovo riaditeľa Scénickej žatvy

Teraz, keď ste si hneď na počiatku prečítali to najdôležitejšie slovné spojenie, ktoré tu malo byť, pozrime sa spoločne na budúcnosť. Počas Scénickej žatvy ma okrem iných pristavil aj Michal Ditte, o ktorom vďaka súhre šťastných náhod môžem (s veľkou pokorou) hovoriť ako o svojom predchodcovi. A zhodli sme sa, že na stovke je najťažšie – stojednotka. Nechcem určite zaťažiť Jakubov festivalový časopis lamentovaním o ťažkej dobe, o večnom nedostatku peňazí ani o tom, že „za tvoju modrú stovku“ ti každý znesie aj zlaté na plagáty (čo sa teda napriek Táninej veľkej túžbe nepodarilo a zlatá bola nakoniec iba zmesou iných CMYK-ov). Chcem hovoriť o tom, ako je Scénická žatva (závody, preteky, prehliadka, festival etc.) už sto rokov istotou pre všetkých slovenských ochotníkov a ochotníčky. A o nich je tento festival od začiatku až po zatiaľ stý ročník. Som veľmi rád, že sem prišli a bol by som najradšej, ak by tento úvodník vznikol ako dielo kolektívnej tvorby týchto ľudí s veľkým Ľ (podobne ako v slove ľúbiť, keď je na začiatku vety). Lenže to by musel niekto zmanažovať a napríklad ja už trochu nevládzem. Veď bola Žatva. Verím, že budúci rok sa tu opäť všetci stretneme v ešte väčšom počte a dúfam, že aj v nejakej bližšej ubytovni. Že si dáme našu spoločnú kolektívnu žatevnú terapiu divadlom a že večer zo seba strasieme bežné aj festivalové starosti vo festivalovom stane, ktorý sa spoločne s nami otrasie v základoch. Scénická žatva to je (pozor nasleduje klišé bez kečupu) jedna veľká celoslovenská až medzinárodná rodina. Mnohí z nás sa na Scénickú žatvu vraciame stretávať so svojimi divadelnými priateľmi, ktorých vnímame takmer ako vzdialených príbuzných. Veľmi si vážim, že môžem byť v pozícii zvolávača rodinnej párty, na ktorej sa síce nestrieľa šampanské, ale každý tu môže natrafiť na niekoho, s kým sa stretnúť chcel alebo mal. Na záver už len jedna veta. Teším sa na vás na 101-tke*.


Váš (ka)Moško Matej


* Len pre istotu: mám na mysli 101. ročník Scénickej žatvy, nie Orwellovu izbu č. 101, predajcu drogérie ani 101 dalmatíncov.

* Len pre istotu poznámka redakcie: Jakub = Jakub Molnár, šéfredaktor festivalového denníka 100. Scénickej žatvy; Táňa = Tatiana Šišková, vedúca Oddelenia neprofesionálneho umenia Národného osvetového centra

Ocenenia Scénický veniec a Žatva drámy

Výsledková listina Scénickej žatvy 2022

Záverečná fotografia Scénickej žatvy 2022

ilustračné foto: Ocenenia
#ocenenie  #Scénická_žatva 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

PODOBNÉ ČLÁNKY