logotyp: JAVISKO.sk
Vyhľadať

RUBRIKY

Kalendárium

24. – 29. jún 2024

Dotyky a spojenia

Nesúťažný divadelný festival Dotyky a spojenia vytvára platformu na prezentáciu najinšpiratívnejších divadelných inscenácií, ktoré vznikli v období jedného roka (od apríla predchádzajúceho roku do apríla aktuálneho roku). Výber inscenácií je v gescii dramaturgickej rady festivalu, ktorá okrem jednotlivých inscenácií sleduje aj najvýraznejšie trendy či problémy divadla na Slovensku.

Divadelníkom tak festival ponúka možnosť získať prehľad o tvorbe kolegov a konfrontovať sa s ňou.

Program zahŕňa tvorbu zriaďovaných aj nezriaďovaných divadiel, tvorbu divadla pre deti a násťročných, ako aj tvorbu študentov umeleckých škôl. Festival ponúka priestor na diskusie o divadle – podnecuje reflexiu divadla a vytvára priestor na dialóg tvorcov, kritikov, teoretikov a divákov.

Patrónmi 19. ročníka festivalu sú Marija Havran a Jozef Ciller. „Poviem to možno za nás viacerých. Ako výtvarníci pracujeme v divadle, ale sme skrytí v zákulisí. Nie sme tí, o ktorých ľudia vedia, ktorých poznajú. Často možno ani netušia, že existujeme. Je veľmi milé ukázať, že v divadle pracujú aj títo ľudia,“ reagovala na ponuku stať sa patrónkou festivalu Marija Havran. Prof. Jozef Ciller sa pridáva: „Divadelný festival je nedocenená vec, pretože svet zomiera na nedostatok dialógu. Začína to dnes už v rodine, pokračuje cez mesto, štát, medzinárodné súvislosti. Festival je vlastne taká zvláštna príležitosť, kde v niekoľkých rovinách vznikajú stretnutia.“

19. ročník Dotykov a spojení sa uskutoční 24. – 29. júna v Martine.

Program, vstupenky a ďalšie informácie: https://www.dotykyaspojenia.sk/.

22. – 26. jún 2024

Medzinárodné bienále divadla pre mladých TEEN THEATRE FEST

Teen Theatre Fest je medzinárodné divadelné bienále určené primárne pre mladé publikum. Reflektuje divadelnú prax, ktorá zapĺňa medzery v tvorbe pre mládež, a programovo sa zameriava na žánrové fúzie a presahy.

Vďaka svojej dramaturgickej vyprofilovanosti sa stáva jedinečným festivalom svojho druhu na Slovensku. Prináša progresívne a inkluzívne divadelné formy – od modernej činohry cez performance až po pohybové divadlo.

Festival organizuje Divadlo Jána Palárika v Trnave, ktoré sa aj týmto hlási ku svojim koreňom. Bývalé Divadlo pre deti a mládež započalo v Trnave nielen tradíciu unikátnych predstavení pre detské a mládežnícke obecenstvo, ale aj medzinárodný festival Divadlo deťom.

Na prvom ročníku TEEN THEATRE FEST sa môžete tešiť na:
 • 8 inscenácií špičkových divadiel zo Slovenska, Poľska, Maďarska, Česka, Ukrajiny i Nemecka
 • koncerty, besedy, seminár mladej kritiky, predstavenia pre rodiny s deťmi, workshopy či výstavy

Hlavné motto POINT OF VIEW sa zameria na témy, ktoré v aktuálnej spoločenskej klíme mimoriadne rezonujú. Aké formy kolektívneho bytia ponúkajú queer ľudia? Ako hľadať spoločne radosť a energiu pre utopickú imagináciu? Sme ochotní prekročiť medzigeneračné konflikty? A koľko empatie unesieme voči obetiam prebiehajúcich vojnových konfliktov? Slogan „my point of view“ nie je prehĺbenie polarizácie, ale akceptovanie aj opačného názoru a základnou podmienkou tvorivej slobody. 

Viac info a vstupenky: https://www.teentheatrefest.sk/sk/.

18. – 22. jún 2024

Hviezdoslavov Kubín

Počkaj, vtáčik, neuleť!
Poletíme spolu hneď.

Vrtíš hlávkou. Čudno ti,
že chcem lietať ako ty?

Ako ty mám krídla dve,
ale kdesi schované.

Počuduj sa, môj milý,
trochu sa mi skrivili.

Pristrojiť sa pristroja – 
len či v skúške obstoja?

Pavol Országh Hviezdoslav

Hviezdoslavov Kubín je celoštátna postupová súťaž a prehliadka v umeleckom prednese poézie a prózy, v tvorbe recitačných kolektívov a divadiel poézie detí, mládeže a dospelých. Je najstaršou a najprestížnejšou súťažou v umeleckom prednese. V prednese poézie a prózy je otvorená v piatich kategóriách – pre všetkých záujemcov od školského po seniorský vek – a v dvoch vekových kategóriách pre recitačné kolektívy a divadlá poézie.

70. Hviezdoslavov Kubín bude päť dní hostiť viac ako tristo súťažiacich.

V hlavnom programe vystúpi pätnásť recitačných kolektívov a divadiel poézie a recitátori piatich kategórií od detí až po dospelých.

Vystúpenia detských recitátorov, otvorenie a záver Hviezdoslavovho Kubína budú komponované do recitátorských blokov v réžii Judity Sadílekovej. Moderátorky programov budú Veronika Mészárosová a Vanesa Hagyungová, detské programy bude hudobne sprevádzať Matej Topoľovský a v záverečnom poetickom programe vystúpi Spevácky zbor Úsmev z Prievidze.

Organizátor sľubuje zaujímavé prekvapenia v sprievodnom programe, ako napríklad besedy s Milou Haugovou a Veronikou Dianiškovou, workshop Od kvalitnej predlohy ku kvalitnému umeleckému prednesu s Maricou Šiškovouworkshop divadla poézie Básnici javiskového obrazu s Patrikom Lančaričom.

Národné osvetové centrum ďalej pripravuje:

premiéru filmu Päť tvárí prednesu o piatich úspešných pedagogičkách, ktoré pripravujú recitátorov a recitátorky Hviezdoslavov Kubín

film o histórii Hviezdoslavovho Kubína: oral history s Maricou Šiškovou, úspešnou pedagogičkou z Nitrianskeho kraja, a Jaroslavou Čajkovou, dlhoročnou odbornou pracovníčkou pre umelecký prednes v Národnom osvetovom centre, a ďalšími významnými osobnosťami Hviezdoslavovho Kubína.

Sedemdesiate výročie oslávi Hviezdoslavov Kubín aj spomienkovým večerom pod názvom Zvuky mojej citnej lýry (v réžii Patrika Lančariča), v rámci ktorého vystúpia v minulosti úspešní recitátori a recitátorky – Lenora Nátherová, Peter Zemaník, Roman Féder, Renáta Rea Jánošík Ryníková, Ingrid Zachorecová, Soňa Pariláková, Michaela Viskupičová, Adela Dukátová a Veronika Mészárosová –, a tiež hudobníčka Katarína Máliková a moderátorka Vanesa Hagyungová.

Zaujímavosťou bude aj prenesená a znovupremiérovaná výstava pod názvom Hľadám sa, hľadám…, ktorá bola vytvorená pri príležitosti stého výročia úmrtia Pavla Országha Hviezdoslava. Výstava poetickým jazykom otvára možnosti interpretácie Hviezdoslavovej básne Hľadám sa, hľadám… a približuje Hviezdoslavov Kubín.

Viac informácií na https://www.nocka.sk/hviezdoslavov-kubin-70/ alebo na https://www.facebook.com/HviezdoslavovKubin.

13. – 14. jún 2024

Festival Divadlo a deti

Počas dvoch júnových dní sa v priestoroch rimavskosobotského Domu kultúry stretne viac ako 100 účinkujúcich z celého Slovenska, ktorí predstavia svoje inscenácie detskému publiku i odbornej porote. Súťažné predstavenia bude hodnotiť trojčlenná odborná porota aj detské fórum Agora, zložené zo žiakov dramatického odboru ZUŠ v Rimavskej Sobote. Členovia odbornej poroty môžu navrhnúť jednu víťaznú inscenáciu do programu festivalu Scénická žatva v Martine.

Účastníci prehliadky Divadlo a deti neprídu do Rimavskej Soboty len súťažiť. Organizátori pre nich pripravili zaujímavý divadelný workshop pod vedením hlasového pedagóga, speváka a herca Jána Hyžu, s názvom „Skrytý“ nástroj hlas. Dôležitou súčasťou festivalu je i stretnutie odbornej poroty s tvorcami divadelných inscenácií na rozborových seminároch.

Spestrením programovej ponuky budú hosťujúce predstavenia profesionálnych divadiel na nádvorí Čierneho orla určené širokej verejnosti.

Vo štvrtok 13. júna o 17. 00 hod. sa najmenšie deti môžu zapojiť do interaktívneho bábkového predstavenia Postav sa za seba, ktoré pripravilo OZ Vilka deťom.

piatok 14. júna o 17. 00 hod. sa predstaví Teáter komika z Levíc s inscenáciou Prasiatko PiGi a jeho dobrodružstvá.

Všetky predstavenia na festivale sú bezplatne prístupné verejnosti.

Viac info: https://www.nocka.sk/divadlo-a-deti-2024/.

6. – 9. jún 2024

KRITICKÝ WORKSHOP javisko.sk na Belopotockého Mikuláši


📢 POĎ NA WORKSHOP 🎭

6. – 9. jún, Liptovský Mikuláš

Kritická dielňa javisko.sk ti ponúka možnosť zažiť počas Belopotockého Mikuláš 2024 svoj vlastný FESTIVAL MYSLENIA, PÍSANIA a OBJAVOVANIA.

Sprevádzať ťa bude Diana Laciaková, šéfredaktorka online platformy pre neprofesionálne divadlo a umelecký prednes javisko.sk.


Chyť si miesto a registruj sa ešte dnes na mailovej adrese:
katarina.janosova@nocka.sk.


Počet účastníkov – max. 10, min. vek 18.

Viac info na www.nocka.sk.

6. – 9. jún 2024

Belopotockého Mikuláš – celoštátna postupová súťaž a prehliadka neprofesionálneho divadla dospelých

🎭 BELOPOTOCKÉHO MIKULÁŠ 2024 🎭

6. – 9. júna v Liptovskom Mikuláši

🎭 Od štvrtka do nedele vás čakajú originálne, vtipné, smutné, tradičné, veľkolepé aj komorné divadelné zážitky. ✨

Okrem toho skvelý sprievodný program, jedinečné predstavenie absolventov akreditovaného divadelného kurzu Národného osvetového centra, provokatívna hosťujúca inscenácia Táto izba sa nedá zjesť, rozborové semináre či podnetný kritický workshop s Dianou Laciakovou.

🤩👏 Finálna zostava súťažných inscenácií:
D-štúdio: TRI GAŠTANOVÉ KONE

Disk: NORMALIZÁCIA

Oľga Žuravel: TAKÝ ŽIVOT

Kľud: MOJA ŽENA JE UMELO INTEĽIGENTNA

Potulné dividlo J+T: TEMER KOMPLETNÁ SLOVENSKÁ DIVADELNÁ KLASIKA CCA ZA 60 MINÚT

RosArt: CANDYCRUSH.SK

Falangir: STMIEVA SA

Divadelná Jedáleň: ŤAPÁKOVCI

Divadlo P.A.: INSTAntná LÁSKA

Divadlo mladých: TRÚCHLIACI POZOSTALÍ

Sološnickí divadelníci: KARANTÉNA

Divadelný súbor Jána Chalupku: VŠETKO NAOPAK

Divadlo f*ACTOR: PIVO. PLIENKY. PODPRSENKY

Program a viac informácií: https://www.nocka.sk/belopotockeho-mikulas-2024-programovy-plagat/.

5. – 8. jún 2024

Zlatá priadka – celoštátna súťaž a prehliadka detskej dramatickej tvorivosti

🎭 5. – 8. júna 2024 v Dome kultúry Šaľa sa spustí maratón najlepších detských inscenácií na Slovensku.

👍 Na 51. ročníku celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky detskej dramatickej tvorivosti Zlatá priadka 2024 bude súťažiť 16 detských divadelných súborov.

STREDA, 5. jún

10:00 – SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE SÚŤAŽE

10:15 – ZAKLIATA HORA Á LA DOBSHINSKI SISTERS, Divadlo na kolene, Cífer

12:00 – PRIAM(A) ROZPRÁVKA, Sovíčatá, Štiavnické Bane

13:30 – CHLAPEC, KTORÝ PATRIL MORU, DDS 10 Nôh, Nitra

ŠTVRTOK, 6. jún

9:00 – A TAK SI PUTUJEME, DS Čiarový kód, Bratislava

10:00 – GIGANTICKÁ ZLOVESTNÁ BRADA, Osoby z javiska, Svit

11:15 – ZABAVA GRADUJE, Zvončeky z Kapušian 3.2.1., Kapušany

13:00 – INÁ AKO KAŽDÁ INÁ, DK pri ZŠ Š. Senčíka, Starý Tekov

PIATOK, 7. jún

9:00 – O KONÍKOVI HRBÁČIKOVI, Studio 12+20, Spišská Nová Ves

10:15 – PRŠÍ ALEBO SVIETI SLNKO, Didero, Kysucké Nové Mesto

11:30 – NIČ, DDŠ Ochotníček, Púchov

13:15 – DIEVČATKO, DDS Facka, Rimavská Sobota

14:45 – NA STRECHE, DDS Bebčina, Nová Dubnica

SOBOTA, 8. jún

9:00 – AKO NA …NÁSŤ, DDS Lano, Bratislava

10:45 – ĎALEKO – BLÍZKO, Vaša banda, Žilina

12:00 – KOLOBEH, DDS Sabinky, Trnava

13:15 – ROZPRÁVKA Z KUFRÍKA, Divadielko pri ZŠ s MŠ v Poráči, Poráč

17:00 – VYHLÁSENIE VÝSLEDKOV ZLATEJ PRIADKY ŠAĽA 2024

Zlatá priadka – Šaľa je celoštátna postupová súťaž a prehliadka detskej dramatickej tvorivosti a zároveň vrcholné stretnutie súborov a sólistov vo všetkých druhoch a žánroch divadla hraného deťmi.

Viac info: https://www.nocka.sk/sutaze-a-prehliadky/zlata-priadka/.

4. jún 2024

WORKSHOP Autorské právo v divadle a jeho reflexii

Na čo všetko treba myslieť pri uzatváraní licenčnej zmluvy s divadlom? Ako uzatvoriť férovú zmluvu s vydavateľom? Ako a v čom vám môže pomôcť LITA?

V roku 2024 Divadelný ústav nadväzuje na sériu úspešných workshopov a v spolupráci s LITA, autorská spoločnosť organizuje workshop zameraný na autorské právo a licencie.

Cieľom workshopu je pomôcť divadelným profesionálom zorientovať sa v paragrafoch autorského zákona, porozumieť úskaliam licenčných zmlúv, oboznámiť sa s právami a povinnosťami autora divadelného textu a divadelného tvorcu a získať prehľad o autorskom práve a jeho špecifikách pre oblasť divadla. Workshop je určený pre všetkých profesionálov v oblasti divadla, ktorí by sa radi naučili, ako komplikované paragrafy využiť vo svoj prospech. Na dvojhodinovom workshope budú zodpovedané najčastejšie otázky a skúsená lektorka ukáže, ako prakticky vyriešiť problémy, s ktorými sa divadelní profesionáli dennodenne stretávajú.

Termín: 4. jún 2024

Čas: 10.00 hod.

Miesto: Štúdio 12, Jakubovo nám. 12, 813 57 Bratislava

NA WORKSHOP JE NUTNÉ SA VOPRED REGISTROVAŤ.

Registračný poplatok: 5 EUR

Registrácia prebieha do 26. mája 2024 (vrátane) prostredníctvom registračného formulára dostupného na https://bit.ly/Autorské_právo 

Počet miest na workshope je obmedzený.

Lektorka

Lucia Miklasová pôsobí ako právnička a zástupkyňa riaditeľky LITA. Má dlhoročné skúsenosti s licencovaním v oblasti divadla a výtvarného umenia. Workshopy o autorskom práve vedie niekoľko rokov, za ten čas pomohla autorom a autorkám z rôznych oblastí tvorby lepšie pochopiť ich postavenie a právne súvislosti ich práce.

Čo je LITA?

LITA, autorská spoločnosť je občianske združenie autoriek a autorov z oblasti literatúry, divadla, audiovízie a výtvarného umenia. 

Pomáhame tvorcom spravovať ich práva a uzatvárať férové licenčné zmluvy, pracujeme na zvyšovaní povedomia o autorskom práve a o dôležitosti umeleckej tvorby. Prostredníctvom Fondu LITA finančne podporujeme mnohé významné kultúrne projekty a vzdelávacie podujatia v oblasti umenia.

Prihlasovanie, kontakty a viac informácií: https://www.theatre.sk/novinky/autorske-pravo-v-divadle-a-jeho-reflexii-workshop-lita-2024.

1. – 2. jún 2024

KRITICKÝ WORKSHOP javisko.sk na FEDIM-e

📢 POĎ NA WORKSHOP 🎭

31. máj – 2. jún, Tisovec

Kritická dielňa javisko.sk ti ponúka možnosť zažiť počas FEstivalu DIvadla Mladých FEDIM 2024 svoj vlastný FESTIVAL MYSLENIA, PÍSANIA a OBJAVOVANIA.

Sprevádzať ťa bude Diana Laciaková, šéfredaktorka online platformy pre neprofesionálne divadlo a umelecký prednes javisko.sk.


Chyť si miesto a registruj sa ešte dnes na mailovej adrese:
katarina.janosova@nocka.sk.


Počet účastníkov – max. 10, min. vek 16.

Viac info na www.nocka.sk.

31. máj 2024

Literárna súťaž Senecké pero – uzávierka

Mesto Senec, redakcia Mestských novín SENČAN, Mestská knižnica Senec, Mestské múzeum v Senci

vyhlasujú

celomestskú literárnu súťaž začínajúcich autorov SENECKÉ PERO.

Súťaže sa môže zúčastniť každý autor, ktorého súťažná práca ešte nebola publikovaná ani ocenená na inej literárnej súťaži.

 • Žánrové kategórie
  • poézia
  • próza
  • žurnalistický príspevok (reportáž, rozhovor, glosa, príbeh)
  • populárno-náučná práca (spoločenské vedy, príroda….)

 • Vekové kategórie
 • I. kategória – žiaci 1. stupňa základných škôl (3. – 5. ročník)
 • II. kategória – žiaci 2. stupňa základných škôl (6. – 9. ročník)
 • III. kategória – študenti stredných škôl a mládež do 20 rokov
 • IV. kategória – dospelí nad 20 rokov

 • Jazykové kategórie
  • Práce v slovenskom jazyku
  • Práce v maďarskom jazyku

Viac informácií a prihláška: https://seneckepero.sk.

31. 5. – 2. 6. 2024

FeDiM – celoštátna postupová súťaž a prehliadka neprofesionálneho divadla mladých

Povedz to nahlas! Povedz to odvážne! Povedz to na FEDIMe 2024.

Od 31. mája do 2. júna v Tisovci.

Celoštátna postupová súťaž a prehliadka neprofesionálneho divadla mladých FeDiM je vrcholným podujatím svojho druhu na Slovensku. Je určená mládeži od 15 do 26 rokov.

FeDiM – FEstival DIvadla Mladých sa koná od roku 2014 v Tisovci. Cieľom súťaže je podpora, rozvoj zručností, umelecko-odborný rast, prezentovanie a konfrontácia umeleckej úrovne a výsledkov činnosti mládežníckych divadelných súborov. Víťazný kolektív alebo jednotlivec je každoročne navrhnutý na účinkovanie na najstaršom festivale neprofesionálneho divadla v Európe – na Scénickej žatve.

27. 5. – 24. 6. 2024

Medzinárodný divadelný festival ADAPTÁCIE

Divadlo Kontra dlhodobo nadväzuje a udržiava spoluprácu s poprednými medzinárodnými divadelnými telesami. Kontinuálna spolupráca s medzinárodnou divadelnou scénou v regióne Špiš vychádza v ústrety domácemu publiku – jedinečné svetové produkcie komorného charakteru v Spišskej Novej Vsi.

Cieľom festivalu ADAPTÁCIE je ponúknuť nie klišéovitý obraz divadla, ale pravdivé zážitky s hodnotnou kultúrou.

Originálnosť festivalu spočíva v dramaturgii – kvalitné divadlo, avšak nie elitárskeho zamerania – divadla, ktoré bude prístupné všetkým a bude rozširovať kultúrne, sociálne a mentálne obzory.

Viac informácií: https://www.facebook.com/DivadloKontra/?locale=sk_SK.

15. máj 2024

Konferencia Učenie sa ako cesta ku kritickému mysleniu dospelých

Národná podporná služba EPALE Slovensko Vás pozýva na česko-slovenskú konferenciu EPALE s názvom Učenie sa ako cesta ku kritickému mysleniu dospelých, ktorá bude venovaná téme kritického myslenia a vzdelávaniu dospelých.

Konferencia sa uskutoční v Kinosále Slovenskej národnej galérie dňa 15. mája 2024.

Viac informácií a prihláška: https://epale.ec.europa.eu/sk/content/program-konferencie-zverejneny.

13. – 18. máj 2024

Nová dráma/New Drama Festival

Festival inscenácií súčasnej slovenskej a svetovej drámy Nová dráma/New Drama je súťažnou platformou činoherných a performatívnych inscenácií a vystúpení, ktoré boli uvedené v profesionálnych divadlách na Slovensku v aktuálnom výberovom období.

Festival je jediným celoslovenským súťažným festivalom a otvoreným fórom určeným na prezentáciu súčasnej slovenskej a svetovej drámy.

Podstatou festivalu Nová dráma/New Drama nie je len prezentácia inscenácií v hlavnom súťažnom programe, ale už dvadsať rokov je to stimulácia kreatívnej tvorby a myslenia o súčasnom divadle a témach, ktoré rezonujú v okolitom svete a našich individuálnych kultúrnych kontextoch.

Jubilejný 20. ročník divadelného festivalu Nová dráma sa bude niesť v znamení filantropie v umení.

Patronát nad jubilejným ročníkom prevzal nigérijský dramatik a laureát Nobelovej ceny za literatúru Wole Soyinka a pri tejto príležitosti povedie v Bratislave aj masterclass. S jeho tvorbou sa môže domáce publikum zoznámiť aj v knižnej antológii divadelných hier, ktorú nedávno pod názvom Blázni a špecialisti vydal Divadelný ústav a na podujatí bude uvedená do života.

Súčasťou festivalu je aj medzinárodná konferencia Súčasná sloboda a nová kríza divadla medzi ideologickým extrémizmom a kultúrou vymazávania.

Program a viac informácií: https://www.novadrama.sk.

9. – 20. máj 2024

Divadelní Flora

Jedna z nejprestižnějších a nejprogresivnějších divadelních platforem v České republice, která programově kombinuje uvádění činoherních inscenací evropských repertoárových divadel i nezávislých scén s počiny z oblasti současného tance a performing arts z celého světa, jež doplňuje o bohatý doprovodný a edukativní program (besedy, koncerty, workshopy, semináře, přednášky, projekce, instalace).
Přehlídka, která iniciuje světové premiéry; dlouhodobě kontextuálně mapuje nejnovější trendy současného divadla; cíleným propojením publika s tvůrci kultivuje a vzdělává tisícovky účastníků – včetně vysokoškolských studentů uměleckých a uměnovědných oborů z Prahy, Olomouce, Brna a Bratislavy, participujících na programu FloraLab.

27. Flora má ročníkové motto VOLNOST – která čím dál výrazněji rezonuje nejen digitálním, ale i veřejným prostorem.

Sledujte:

Tradiční tištěný zpravodaj letos nahradí tři různé informační kanály. Aktuální dění na festivalu opět zaznamená sehraný štáb kameramanů videozpravodaje, reporty a střípky budou ke zhlédnutí na platformě YouTube, hlavně ale na sociálních sítích Facebook a Instagram.

Třetím médiem – a velkou novinkou – bude studentská platforma FloraLab. Studenti a studentky vysokých škol (Praha, Brno, Bratislava, Olomouc), kteří se účastní stejnojmenného edukativního programu, přinesou svůj čerstvý pohled ve formě komentářů, anket, interview s tvůrci a tvůrkyněmi či záznamů z besed.

Program a viac info: https://www.divadelniflora.cz/.

26. – 28. apríl 2024

Víkend užitočného divadla

Divadelná fakulta VŠMU a Katedra divadelných štúdií organizujú podujatie, ktorého témou je divadlo s pridanou hodnotou.

Program:

🟣 Piatok, 26. apríla

⏰ 9:00-12:00
Okrúhly stôl Užitočné divadlo
📍 Miestnosť Z3.22, Zochova 1

Okrúhly stôl s tvorcami a tvorkyniami užitočného divadla – Patrik Krebs (Divadlo bez domova), Zuzana Hrebičíková (Divadlo Zrakáč), Martin Krč (dramaturg), Magdaléna Komárová (dramatoterapeutička), Otto Novoa (The Body Moments of Autism, Lebenshilfe Landsberg), Bari Hochwald Cagnola (The Global Theatre Project, Theater For Social Renewal), Valentin Miafo Donfack (African Institute for Philanthropy, Community Renewal), Zdenka Pašuthová (teatrologička, dramaturgička, režisérka) a ďalší hostia.

⏰ 12:00-12:30
Online koncert Doumbouo Mangassa Band z Kamerunu 
📍 Miestnosť Z3.22, Zochova 1

🟣 Sobota, 27. apríla

⏰ 10:00 a 12:00
Tereza Trusinová: Čaute! 
📍 Miestnosť S3.21, Svoradova 4

Classroom play Činohry SND. Po predstaveniach diskusia s tvorcami inscenácie Terezou Trusinovou a Máriom Drgoňom.

⏰ 15:00-17:30
Workshop Art for Social Renewal s Bari Hochwald-Cagnola I. 
📍 Miestnosť S-1.5, Svoradova 4

🟣 Nedeľa, 28. apríla 2024

⏰ 10:00-12:00
Workshop Art for Social Renewal s Bari Hochwald-Cagnola II. 
📍 Miestnosť S-1.5, Svoradova 4

⏰ 14:00-17:00
Workshop Art for Social Renewal s Bari Hochwald-Cagnola III. 
📍 Miestnosť S-1.5, Svoradova 4 

22. – 25. apríl 2024

Akademický Prešov 2024

Akademický Prešov – Súťaž umeleckej tvorivosti vysokoškolákov Slovenska

patrí medzi jedinečné podujatia svojho druhu na Slovensku. Vznikol v roku 1966 a za viac ako polstoročie rokov svojej existencie sa stal tvorivou platformou pre mnohé generácie študentov.

Každý rok majú možnosť na festivale prezentovať výsledky svojej práce desiatky až stovky vysokoškolákov, aktuálne v súťažných kategóriách študentské divadlo, umelecký preklad, literárna tvorba, krátkometrážny film.

Počas festivalu prebieha rad workshopov, umeleckých seminárov a produkcií v divadelnom i nedivadelnom priestore (site specific).

Okrem súťažných vystúpení študentských divadiel sa môžu študenti, ale aj všetci milovníci divadla zúčastniť predstavení slovenských i zahraničných profesionálnych divadiel.

58. ročník Akademického Prešova sa uskutoční 22. – 25. apríla v Prešove.

Uzávierka v kategórii študentských divadiel je 31. 3. 2024.

Uzávierka v ostatných kategóriách je 12. – 20. 4. 2024.

Vyhlásenie, prihlášky a viac informácií: https://ap.unipo.sk.

19. – 21. apríl 2024

Priestor pre talent – celoslovenská súťaž konzervatórií

Priestor pre talent je verejná celoslovenská súťaž konzervatórií, ktorá nadväzuje na školskú výučbu a rozvíja ju na princípe dobrovoľnej záujmovej činnosti.

Priestor pre talent, súťaž umeleckej tvorivosti konzervatoristov, je spojená s prehliadkou scénických ukážok žiakov konzervatórií a ukončená koncertom víťazov jednotlivých kôl a študijných odborov.

Organizátorom podujatia je Súkromné konzervatórium Prešov.

Program a viac informácií: https://www.skpo.sk/priestor-pre-talent/.

  11. – 13. apríl 2024

  Festival Aničky Jurkovičovej

  Festival Aničky Jurkovičovej je prehliadka neprofesionálnych divadelných súborov, ktorých cieľom je ponúknuť inscenácie slovenskej a svetovej dramatickej tvorby zameranej na postavenie a poslanie ženy v divadelnom umení a v spoločnosti.

  25. ročník festivalu sa uskutoční 11. – 13. apríla 2024 v Novom Meste nad Váhom.

  Viac info: https://www.msks.sk

  28. marec 2024

  Deň učiteľov

  Svetový deň učiteľov bol vyhlásený organizáciou UNESCO v roku 1994 ako pripomienka Charty učiteľov (1966), odporúčania o postavení učiteľov. V medzinárodnom kontexte sa slávi 5. októbra.

  Na Slovensku a v Čechách je Deň učiteľov 28. marca – na počesť Jana Amosa Komenského, ktorý sa v tento deň narodil.

  Svetový deň učiteľov má byť svedectvom ocenenia prínosu pedagógov vo vzdelávacom procese a pre rozvoj spoločnosti. V každej spoločnosti. V dnešnej o to viac.

  27. marec 2024

  Svetový deň divadla

  Medzinárodný divadelný inštitút (ITI), svetová mimovládna organizácia pre performatívne umenia, inicioval v roku 1962 prvý Svetový deň divadla pri príležitosti otvorenia Divadla národov v Paríži. Odvtedy každý rok ITI požiada jednu z významných osobností dramatického umenia o posolstvo k tomuto dňu, keď si pripomíname úlohu kultúry a dramatického umenia v spoločnosti. Prvým autorom posolstva bol francúzsky básnik, grafik a filmár Jean Cocteau.

  Tento rok prijal túto úlohu Jon Fosse, nórsky dramatik a laureát Nobelovej ceny za literatúru za rok 2023.

  Text posolstva: https://javisko.sk/svetovy-den-divadla/

  Viac o Jonovi Fossem a prekladoch jeho hier do slovenčiny: https://javisko.sk/jon-fosse-drzitel-nobelovej-ceny-za-literaturu-2023/

  Ilustračná foto: Divadelný ústav, 2024

  21. marec 2024

  Svetový deň poézie

  UNESCO prijalo 21. marec ako Svetový deň poézie počas svojej 30. Generálnej konferencie v Paríži v roku 1999.

  Cieľom komemorácie bolo podporiť jazykovú rozmanitosť prostredníctvom poetického vyjadrenia, ako aj vyjadriť podporu ohrozeným jazykom.

  Tento deň je príležitosťou uctiť si básnikov, oživiť ústne tradície prednesov poézie, podporiť čítanie, písanie a vyučovanie poézie či jej vyzdvihnutie v médiách. 

  Held every year on 21 March, World Poetry Day celebrates one of humanity’s most treasured forms of cultural and linguistic expression and identity. Practiced throughout history – in every culture and on every continent – poetry speaks to our common humanity and our shared values, transforming the simplest of poems into a powerful catalyst for dialogue and peace.

  Viac informácií: https://en.unesco.org/commemorations/worldpoetryday/2018.

  14. marec 2024

  Seminár Cesta k detskému prednesu

  Bezplatný seminár umeleckého prednesu je určený pre pedagógov slovenského jazyka. Bude rozdelený na dve časti – prezentáciu a workshop – a prevedie vás ním lektorka Mgr. Eliška Sadíleková.

  Seminár sa uskutoční 14. marca 2024 v rámci V. ročníka multižánrového festivalu tvorivosti TVOR•BA v Bratislave.

  Registrácia: do 8. marca 2024.

  Tematické okruhy:

  • aký je zmysel umeleckého prednesu v súčasnosti,
  • aké osobnostné predpoklady by mal mať recitátor a ako ich u neho rozvíjať,
  • ako viesť deti k vnímaniu literárneho diela ako otvoreného systému, do ktorého môžu vstupovať a dotvárať si ho,
  • ako svoju predstavu prostredníctvom tvorby výrazu preniesť na poslucháčov,
  • ako dramaturgicky upraviť text, ako komponovať montáž,
  • ako poskytnúť recitátorom spätnú väzbu na súťažiach s využitím kritérií hodnotenia umeleckého prednesu.

  Viac informácií: https://www.nocka.sk/pozvanka-na-seminar-cesta-k-detskemu-prednesu/.

  14. – 16. marec 2024

  Festival tvorivosti Tvor•BA 2024

  V. ročník multižánrového festivalu tvorivosti, 14. – 16. marca 2024

  TVOR•BA prináša priestor pre umenie, vzájomné inšpirácie a radosť z tvorivosti. Jeho súčasťou sú workshopy, tvorivé dielne, koncerty, výstavy, filmové projekcie, divadelné a folklórne predstavenia, v ktorých sa prezentujú víťazi celoštátnych súťaží vyhlasovaných Národným osvetovým centrom.

  Témou aktuálneho ročníka je:

  UDRŽATEĽNOSŤ . KULTÚRA . UMENIE

  udržateľnosť
  Udržateľnosť, často spájaná s ekológiou a ochranou prírody, sa stala kľúčovým pojmom aj v oblasti kultúry. Či už priamo v praxi pri organizácii podujatí, alebo v celoročnom manažmente, neustále sa stretávame s udržateľnosťou ako dôležitým princípom efektívnej (spolu)práce.

  Udržateľnosť nie je len o ekológii a ochrane prírody, je životným štýlom, ktorý sa priamo premieta v každodennej práci v kultúre. Prepája sa v ňom kvalitná produkcia, ekologický prístup a spoločenská zodpovednosť, ale aj prevencia vyhorenia manažmentu a ekonomická stabilita projektov.

  Kvalitný pracovný výkon presahuje oblasť kultúry napríklad aj empatickým prístupom k zodpovednosti za životné prostredie a našu budúcnosť.

  Môžu inštitúcie verejnej správy, resp. samotný sektor napĺňať kritériá udržateľnosti a sledovať najnovšie spoločenské trendy? Môže sa kultúra stať skutočne udržateľnou?

  udržateľnosť tvorivosti
  Ako iniciovať tvorivosť v generácii alfa? Ako ju udržiavať v generácii Y? A ako ju metamorfovať v kontexte aktuálnej spoločenskej situácie?

  udržateľnosť tvorby
  Festival TVOR•BA predstavuje najúspešnejších tvorcov amatérskeho umenia na Slovensku. Koncept dramaturgického výberu naprieč umeleckými druhmi a žánrami, ktorý je špecifikom festivalu, je zároveň víziou udržateľnosti výnimočných umeleckých diel. Kontextové napĺňanie ich potenciálu ide ruka v ruke s obohacovaním sveta estetickej skúsenosti každého diváka.

  Program a viac info: https://www.tvor-ba.sk/2024/#uvod.

  13. 3. – 13. 4. 2024

  Výstava Legenda zvaná Jozef Kroner

  Divadelný ústav a Slovenské národné divadlo Vás srdečne pozývajú na vernisáž výstavy Legenda zvaná Jozef Kroner v stredu 13. marca 2024 o 17.00 hod. pri príležitosti 100. výročia narodenia Jozefa Kronera.

  Vernisáž sa uskutoční v novej budove Slovenského národného divadla, vo Foyeri Činohry SND.

  Autorom výstavy Legenda zvaná Jozef Kroner je teatrológ Karol Mišovic. Redizajn výstavy pri príležitosti jej reinštalácie pripravilo SND.

  Výstava potrvá do 13. apríla 2024.

  Viac informácií: https://www.theatre.sk/novinky/vernisaz-vystavy-legenda-zvana-jozef-kroner-v-snd-2024

  12. – 14. marec 2024

  Přehlídka vzdělávání v HaDivadle, Brno

  HaDivadlo chystá přehlídku HaDivadlo hrou pro zájemce o téma vzdělávání divadlem a v divadlech

  V termínu 12. – 14. března 2024 připravuje brněnská scéna HaDivadlo přehlídku neformálního vzdělávání v divadle. Třídenní událost představí různorodé vzdělávací aktivity HaDivadla a nabídne prostor k diskuzi o vzdělávacím potenciálu divadelní praxe. V plánu je program určený všem zájemcům, který je volně přístupný a z velké části zdarma. Součástí bude i sekce pouze pro profesionály, ať už stávající či budoucí, z oblasti neformálního vzdělávání, na niž je třeba se přihlásit.

  HaDivadlo – scéna Centra experimentálního divadla – se dlouhodobě zaměřuje na oblast vzdělávání v divadle a rozšiřování možností diváckého zážitku. V současné době nabízí širokou škálu vzdělávacích aktivit určených jak pro veřejnost, tak pro školy a mladé diváky. Společně s týmem lektorů připravuje úvody před začátkem představení rozšiřující kontexty divadelních inscenací a po skončení představení uvádí moderované besedy s tvůrčím týmem. Je možné navštívit i další speciální programy, třeba tzv. divácká ladění nebo Senior kavárnu. Školám pak HaDivadlo nabízí rozborové semináře, zážitkové workshopy nebo i program na míru pro konkrétní třídu.

  Motivaci pro organizaci přehlídky popisuje editorka a zároveň klíčová členka lektorského týmu HaDivadla Iva Heribanová„Nápad na přehlídku našich vzdělávacích aktivit vznikl s přibývajícím množstvím dotazů od profesionálů v této oblasti, zda by se do HaDivadla mohli přijet podívat a inspirovat se. Za běžného provozu se ale zřídkakdy stane, že by se v krátkém časovém úseku konalo větší množství tohoto typu programu. Proto jsme se rozhodli zorganizovat přehlídku, během které naše vzdělávací aktivity představíme v co největší šíři. Přestože bude část programu otevřená i dalším zájemcům, účastnickým ,jádrem‘ budou lektoři, dramaturgové či jiní zaměstnanci divadel, kteří se tématu neformálního vzdělávání věnují. Těšíme se na koncentrované setkání a obousměrnou inspiraci!

  HaDivadlo rovněž již pátým rokem organizačně zajišťuje Klub mladých diváků Brno zacílený na mladé dospělé a popularizaci divadla mezi touto věkovou skupinou. KMDB pomáhá mladým orientovat se na divadelní mapě a zapojeno je do něj mnoho nejen brněnských divadel. Kromě toho pořádá zájezdy, workshopy, přednášky a setkání, na nichž mají mladí diváci možnost společně diskutovat o divadelní tvorbě a dozvědět se více o historii divadla i jeho praktické stránce.

  „Hledáme způsoby, jak přivést do divadla co nejpestřejší divácké spektrum, ukazovat, jak lze o divadle přemýšlet, nahlížet do jeho procesu tvorby a přivést ho do našich životů jako součást každodennosti, nepůsobit nedotknutelně. A březnová přehlídka bude o tom přinést možnost nahlédnout pod pokličku vzniku všech těchto konceptů, inspirovat nebo třeba jenom v několika dnech za sebou prožít ochutnávku toho, co se u nás v oblasti vzdělávání děje,“ uvádí koordinátorka vzdělávání HaDivadla a vedoucí KMDB Tereza Chvátalová.

  Bohatý třídenní program přehlídky HaDivadlo hrou začne v úterý 12. března, kdy bude možné navštívit tři druhy doprovodného programu k představení Požár v šťastném Rakousku (režie Eduard Kudláč), a to Senior kavárnu, dramaturgický úvod a besedu po představení. Hlavní den přehlídky 13. března během dopoledne představí ve Dnu otevřených dveří své vzdělávací programy přímo od jejich organizátorů a lektorů. Na odpoledne je pak plánována zážitková exkurze po divadle či náhled do hodiny dramatického kroužku Divadelní třída CED. Následující den 14. března bude věnovaný reflexi viděného a sdílení zkušeností mezi profesionály, ale i zájemci z řad diváků a nadšenců do vzdělávání. Večer se odehraje představení Moravský kras (režie Peter Gonda), které bude opět obohaceno o doprovodné události. Podrobný program lze najít na webových stránkách divadla.

  Přehlídka bude mít tři úrovně vstupu: program pouze pro profesionály přihlášené přes formulář, program zejména pro aktivní pedagogy a studenty divadelních či pedagogických oborů a dále část volně přístupnou všem. Kromě několika zpoplatněných částí je program zdarma.

  Řada vzdělávacích a doprovodných aktivit v HaDivadle vznikala záměrně metodou pokus-omyl a brněnským divadelníkům se tak podařilo vybudovat bohatý a udržitelný doprovodný program ke své inscenační činnosti. Přehlídka vzdělávání tedy může sloužit jako prostor pro sdílení a podněty z oblasti divadelního vzdělávání, u nějž je často potřeba experimentovat. „V této době kulturní instituce napříč zaměřením zažívají nové hledání svého smyslu. Jejich komunitní a sociální přínos je již ve vyspělé demokracii neoddiskutovatelným, naplňovat jej v HaDivadle je pro nás důležitou součástí. Vedle inscenační činnosti klademe důraz právě i na další aktivity, které tvoří síť radosti, pospolitosti a pole pro rozšiřování obzorů. Divadlo je navíc skvělým nástrojem pro zkoumání světa a tak je přirozeným prostorem pro edukaci. Práce na porozumění sobě samému, s druhými navzájem i světu kolem nás je dnes snad ještě důležitějším úkolem než kdy v minulosti,“ dodává intendantka HaDivadla Anna Stránská.

  Viac: https://www.hadivadlo.cz/hra/hadivadlo-hrou-prehlidka-vzdelavani-v-hadivadle/.

  29. 2. – 1. 3. 2024

  Informačný seminár pre kultúrno-osvetových pracovníkov

  Pozývame vás do Zvolena na informačný seminár pre kultúrno-osvetových pracovníkov v oblasti vzdelávania a sociálnej prevencie.

  Cieľom informačného seminára je efektívnejšia príprava a realizácia vzdelávacích aktivít, rozvoj spolupráce a sieťovanie medzi Národným osvetovým centrom, regionálnymi a krajskými osvetovými zariadeniami.
  Diskusie budú zamerané na výmenu názorov, skúseností, prezentáciu dobrej praxe, ale aj riešenie výziev či problémov.

  📥 Registrácia: https://www.nocka.sk/registracia.
  👉 Viac informácií: https://www.nocka.sk/informacny-seminar-kos-ros-20240301/.

  21. február 2024

  Postoj, argument a dialóg v divadle – zážitkové školenie pre pedagógov

  Divadlo Jána Palárika a Trnavský samosprávny kraj vás pozývajú na zážitkové školenie pre pedagógov Postoj, argument a dialóg v divadle, ktoré sa uskutoční v stredu 21. februára 2024.

  Ako kreatívne a hravo písať v súčasnej dobe aj o ťažkých situáciách ako je vojna či rodinná kríza a pritom nerezignovať na osobný postoj, dôslednú argumentáciu a dialóg? Zažite pútavý celodenný program s dramaturgom a profesorom Petrom Pavlacom, s ktorým budete analyzovať rozličné formy dramatického písania. Na workshope si vyskúšate aj praktické herecké cvičenia, ktoré využijete na hodinách a ktoré vám môžu spestriť vyučovanie.

  Súčasťou dňa bude aj komentovaná prehliadka priestorov divadla. Deň zakončíte predstavením Zmeškané rozhovory, ktoré sa venuje rôznym príbehom o medziľudskej komunikácii, zlyhávaní diskusie či limitoch dialógu. Po predstavení sa uskutoční diskusia s tvorcami.

  Prihlásiť sa môžete do 14. februára 2024.

  Viac informácií: https://www.djp.sk/…/prihlasovanie-na-zazitkovy…

  Fotografie: Archív DJP

  18. február 2024

  Herecký konkurz – Divadlo PER ABSURDUS, Košice

  Baví ťa v divadle experiment, súčasné témy, tragikomika a miestami absurdný humor? Divadlo miluješ, chceš ho hrať, ale nie sa ním živiť?

  Košické divadlo PER ABSURDUS hľadá hercov a herečky do svojho tímu.

  Viac informácií a dotazník: https://www.facebook.com/perabsurdus?locale=sk_SK%2F.

  17. február 2024

  Ži-ži-ži – zaŽi a preŽi Živú knižnicu

  Jednodňový divadelný workshop zameraný na vytvorenie a prezentáciu „živej knihy“. Účastníci a účastníčky sa prostredníctvom netradičných divadelných aktivít zoznámia s metódou „živej knižnice“, ktorá vznikla v roku 2000 v Kodani. Počas workshopu budete mať možnosť spolu s hercami a herečkami Divadla bez domova prežiť tvorbu vlastnej „živej knihy“, jej prezentáciu a zažiť čítanie iných živých kníh. Pracovať budeme v skupine max. 12 účastníkov. 

  Teší sa na Vás lektorský tím: Patrik Krebs, Uršuľa Kovalyk, Tomáš Kubiš.

  Termín: 17. február 2024
  Čas: 8:30 – 16:00
  Miesto: Divadlo bez domova (zvonček), ľavé krídlo Pistoriho paláca, Štefánikova 25, Bratislava
  Cena: 60,- EUR (v cene je vegetariánsky obed)
  Workshop je pre ľudí od 16 rokov.

  Viac info a dotazník: https://www.facebook.com/events/907503144308735?ref=newsfeed&locale=sk_SK%2F.

  8. február 2024

  Herecko-spevácky konkurz – Teatro COLORATO, Bratislava

  Teatro Colorato vyhlásilo konkurz na obsadenie mužskej (v hre chlapčenskej) postavy do pripravovaného rodinného muzikálu Blázon František.

  Podmienky:

  – spevácko-herecké dispozície (ide najmä o spevácku rolu)

  – hra na hudobný nástroj výhodou

  Konkurz sa uskutoční vo štvrtok 8. februára 2024 podvečer v Teatro Colorato na Františkánskom námestí 3 v Bratislave.

  Viac info: https://www.facebook.com/profile.php?id=100057289816981&locale=sk_SK%2F.

  4. február 2024

  Nedeľný výklad poézie II.

  Pravidelno-nepravidelný pás poézie z výkladu nového priestoru Klubu Lúč na Mierovom námestí v Trenčíne.
  Tentokrát sa bude čítať výber z diela predstaviteľov beatnickej generácie.

  Foto: Veronika Marek Markovičová

  Viac info: https://www.klubluc.sk/event/nvp2/?occurrence=2024-02-04.

  17. a 24. február 2024

  Kurz svetelného dizajnu

  Ak chcete pochopiť, akú významnú úlohu pri tvorbe divadelnej inscenácie zohráva svetlo, prihláste sa na kurz svetelného dizajnu s renomovaným svetelným dizajnérom Jánom Ptačinom, ktorý pôsobí na Katedre scénografie Vysokej školy múzických umení.

  Ďalšie informácie o prihlasovaní sa: https://kont.ly/d8b17a66

  Kurzy sa uskutočnia v sobotu 17. 2. 2024 od 10.00 hod., resp. 24. 2. 2024 od 10.00 hod. (podľa počtu záujemcov) v budove Divadelnej fakulty na Svoradovej 4 v Bratislave, v miestnosti 2.18 (2. poschodie, svetelné laboratórium). Kurz trvá štyri hodiny. Poplatok za kurz je 39 €. Minimálny počet účastníkov pre otvorenie kurzu sú 3 osoby (v prípade nenaplnenia počtu vám bude vrátený poplatok). Počet účastníkov je obmedzený kapacitou priestoru. 

  9. 2. – 15. 4. 2024

  Výstava Jozef Gregor Tajovský – ľudský dramatik

  Pri príležitosti uvedenia novej inscenácie Divadla Jozefa Gregora Tajovského s názvom TEL3GRAM, ktorá prináša originálne scénické pohľady na Jozefa a Hanu Gregorovcov, bola vo Zvolene inštalovaná aj výstava Divadelného ústavu. 

  Zachytáva život a dielo významného slovenského dramatika, prozaika, básnika i politika Jozefa Gregora Tajovského. Ponúka teatrologický vhľad do jeho tvorby a inscenačnú tradíciu jeho najhranejších hier. 

  V rámci obnovenia bola doplnená o panel venovaný Tajovského manželke spisovateľke Hane Gregorovej.

  Určite sa pri nej zastavte pri návšteve divadla. 

  Autorka pôvodnej výstavy  ⚪️ Frederika Čujová
  Úprava a doplnenie  ⚪️ Martina Daubravová
  Grafický dizajn  ⚪️ Pavol Borodovčák 

  29. január 2024

  Marakuja popup čítačka – január edition

  Ďalšie čítanie z cyklu Marakuja popup čítačky.

  Patrícia Koyšová a Lyrik H čítajú básne svojich obľúbených autorov. V Patinom krásnom ateliéri. Bude aj open mic – prines si obľúbené básne a prečítaj. Pozor, v publiku možno budú aj poetky či poeti a tiež zoberú majk do ruky.

  Miesto: Štefánikova 19, Bratislava

  Viac info: https://www.facebook.com/events/1559656521555685.

  23. január 2024

  Konferencia Prekračovanie hraníc (k tvorbe Karola Horáka)

  Rektorát PU v Prešove a Inštitút slovakistiky a mediálnych štúdií Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove pozývajú na medzinárodnú konferenciu Prekračovanie hraníc (k tvorbe Karola Horáka), ktorá sa uskutoční dňa 23. januára 2024 pri príležitosti životného jubilea autora.

  Tematické okruhy:

  Osobnosť Karola Horáka v slovenskej literatúre po roku 1989;
  Genologické a poetologické aspekty diela Karola Horáka;
  Medzi drámou, divadlom a performativitou (interdisciplinárne presahy);
  Komparatívne štúdie (tvorba  Karola Horáka v kontexte zo svetovej literatúry);
  Alternatívne podoby slovenského divadla na amatérskej a profesionálnej scéne.

  Organizátori si vyhradzujú právo vybrať príspevky podľa zaslaných tém. 

  Na konferencii budeme tiež prezentovať minuloročné zborníky, ktoré zašleme autorom príspevkov a ďalším záujemcom.

  Termín odovzdania tém referátov – 20. december 2023.

  Autor fotografie: Patrik Čech

  18. január 2024

  20 rokov divadla SkRAT

  Punctum contra punctum (1. repríza)

  &

  Program a oslava v sprievode Požoň sentimentál

  1. Punctum contra punctum (1. repríza)

  Punctum contra punctum [lat.] — Bod proti bodu.

  Kompozičná technika využívaná vo viachlasnej hudbe, spájajúca na harmonickom základe dva alebo viaceré samostatné, súčasne znejúce hlasy do jedného hudobného celku. Samostatnosť hlasov spočíva v ich melodickej výraznosti a rytmickej rozdielnosti. 

  Účinkujú: Ľubo Burgr, Milan Chalmovský, Jozef Belica, Natália Okolicsányiová, Zdena Kvaskova, Barbora Repková, réžia Rasťo Ballek.
  Hudba: Jozef Sixta, Zdena Kvaskova, Ľubo Burgr

  2. Požoň sentimentál, malomestský komorný orchester

  Ľubomír Burgr (vn), Boris Lenko (ac), Marek Piaček (fl), Peter Zagar (pf)

  17. január 2024

  20 rokov A4: Načo sú nám kultúrne centrá?

  Pri príležitosti 20. výročia kultúrneho centra A4 sa konajú podujatia na podporu nezriaďovanej kultúry a kultúrnych centier: reflexie a diskusie so zástupcami kultúrneho a kreatívneho priemyslu o význame kultúrnych centier v mestách a regiónoch.

  Časť I / Prezentácie a diskusie / PROGRAM

  17:00 – Prezentácia: 20 rokov A4

  17:30 – Budúcnosť nezriaďovaných kultúrnych centier na Slovensku

  Diskutujú: Zuzana Psotková (Tabačka – Košice), Fero Maxin (Bašta – Bardejov), Ján Mikuš (Diera do sveta – Liptovský Mikuláš), Nina de Gelder (A4 – Bratislava)

  Moderuje: Barbora Andor Tóthová

  Barbora Andor Tóthová je kultúrna manažérka, spoluzakladateľka Kina Úsmev a doktorandka na Ekonomickej fakulte TUKE v Košiciach. V rámci svojho výskumu sa venuje najmä dopadom nezriaďovanej kultúry so zameraním na kultúrne centrá a rozvoj miest cez kultúrne projekty. V panelovej diskusii s hosťami*kami zo slovenských kultúrnych centier bude diskutovať o témach, ktoré rezonujú vo výstupoch jej výskumu a hľadať odpoveď na to, akým spôsobom môže vyzerať budúcnosť kultúrnych centier (aj) v rámci súčasnej politickej klímy. 

  19:00 – Debata_A4: Nezávislé kultúrne centrá – rola, prínosy, výzvy

  Ako uvažujú aktéri*ky kultúrnych centier z prostredia nezriaďovanej kultúrnej scény o svojom poslaní, dramaturgii a hodnotách? Aký typ zásahu a dopadu prináša ich činnosť? Možno ich aktivity označiť za pôsobenie vo verejnom záujme? 

  Diskutujú: Slávo Krekovič (A4 – priestor súčasnej kultúry), Verona Stepanovič (P*AKT), Boris Meluš (Nová Cvernovka) a Marko Popovič (MČ Staré Mesto, Oddelenie kultúry)
  Dramaturgia a moderovanie debaty: Bohdan Smieška

  Vstupné na podujatie je dobrovoľné.

  15. január 2024

  Blue Monday / večer povedomia o duševnom zdraví

  Blue Monday označuje údajne najdepresívnejší deň v roku a každoročne vychádza na tretí januárový pondelok. Zámerom Blue Monday nikdy nebolo, aby tento deň vyznieval negatívne, ale skôr aby inšpiroval ľudí k činom a odvážnym životným rozhodnutiam.

  Snahou je spochybniť negatívne správy a vyvrátiť melancholické zmýšľanie spojené s januárom. Pri tejto príležitosti je pre vás pripravený večer venovaný povedomiu o duševnom zdraví a starostlivosti oň.

  Podujatie usporadúvajú PRAKTIKÁBEL a ZABIŤ FRANTIŠKA. Miesto podujatia: Ticho a spol.

  Vstupenky a viac info: https://www.facebook.com/events/346292028155236.

  PROGRAM:
  ➡️ 18:00 POZITÍVNA PSYCHOLÓGIA V PRAXI / prednáška
  ➡️ 19:00 2 črepy feat. Tereza: JAK TI DUPOU KRÁLÍCI? / divadlo
  ➡️ 20:00 ZABIŤ FRANTIŠKA / koncert

  ____________________________ 
  ⬇️ PODROBNÝ PROGRAM ⬇️

  ⏳18:00 
  😊 POZITÍVNA PSYCHOLÓGIA V PRAXI / prednáška 😊
  V deň, ktorý je označovaný za najdepresívnejší v roku, sa pozrieme na to, ako sa na šťastie nazerá veda, či nám vlna pozitívneho sebarozvoja nepriniesla len viac nešťastia a možno dostanete na záver aj zaručený tip, ako byť stále šťastnými.
  Rebeka Tomšíková je psychologička, ktorá vyštudovala pozitívnu psychológiu, a preto ju neuvidíte kráčať životom inak ako usmiatu.

  ⏳19:00 
  🐇 2 črepy feat. Tereza: JAK TI DUPOU KRÁLÍCI? / divadlo 🐇
  Inscenácia trefne poukazuje na ťažkosti s pochopením a prijatím toho menej príjemného prežívania a nastavuje zrkadlo našej úprimnosti voči sebe a ochote príjmať druhých s celou paletou toho, čo život prináša. Je hovoriť o svojom reálnom emočnom stave hrdinstvo alebo neodpustiteľný zločin? Nevieme, ale môžeme sa o tom porozprávať. 
  Tvorivý tím: Veronika Karolína Peštová, Marcela Stanková, Tereza Trusinová

  ⏳20:00 
  🎸 ZABIŤ FRANTIŠKA / koncert 🎸
  Zabiť Františka je slovenský alt-folkový pesničkár, ktorý vo svojej tvorbe kĺbi indie-pop a česko-slovenský folk. Výrazným prvkom je jeho clivý a podmanivý hlasový prejav podčiarkujúci intertextuálne bohatú lyrickú časť hudby. V marci 2021 vydal eponymný debutový album, v súčasnosti pracuje na jeho pokračovaní.

  14. 1. – 25. 2. 2024

  Divadelné fašiangy 2024

  Sedem fašiangových divadelných nedieľ v Spišskej Sobote v dramaturgii Vlada Benka.

  8. 1. – 21. 2. 2024

  Výstavy k 70. narodeninám Národného osvetového centra

  O čom sú Výstavy k 70. narodeninám Národného osvetového centra? Na stránke Dom umenia Bratislava vám postupne prinášame popis ku všetkým častiam, ktoré môžete až do 21. februára 2024 zhliadnúť v týchto priestoroch.

  Celkovú výstavu otvára vstupná projekcia v podobe 🎥 filmu, ktorý vznikol k 70. výročiu Národného osvetového centra a zachytáva jeho históriu, súčasnosť i možné budúce smerovanie.

  Film si môžete fozrieť aj na Youtube Národného osvetového centra: https://youtu.be/kTstZArbmOw?si=NBmXpTFF6MZJro-j.

  ℹ️ Viac o výstavách aj na: https://www.nocka.sk/vystavy-k-70-narodeninam-noc/.

  18. december 2023

  Kapitalks: Vzoprieť sa osudu. Politické svedectvo Édouarda Louisa

  Úspešná séria Kapitalks kultúrneho kritického mesačníka Kapitál pokračuje ďalšími debatami na dôležité spoločenské témy.

  Romány Édouarda Louisa sú už takmer ikonickým príkladom toho, ako sa objekt násilia môže zmeniť na subjekt rozprávania. Čo s týmito románmi robí divadlo? Čím sú preň také lákavé, že aj sám autor stvárnil na javisku svoje literárne alter ego? V akých ohľadoch môže byť queer umenie Louisovho typu inšpiráciou pre situáciu stredoeurópskych menšín a aké sú jeho limity?

  Diskutovať budú redaktor revue Prostor, spisovateľ a performer Ondřej Macl s režisérkou inscenácie História istého násilia Barborou Chovancovou a šéfredaktorom A2larmu a literárnym kritikom Janom Bělíčkom.

  Podujatie je súčasťou projektu Perspectives – novej značky pre nezávislú, konštruktívnu a multiperspektívnu žurnalistiku. Viac o projekte tu: goethe.de/perspectives_eu.

  Vstup na diskusiu (po predstavení História istého násilia): voľný.

  Fotografia: Igor Stančík

  Diskusii bude predchádzať predstavenie Divadla LUDUS História istého násilia.

  13. december 2023

  20 rokov cesty do Stanice

  Divadelný ústav a Stanica Žilina-Záriečie pozývajú na komentovaný sprievod Mareka Godoviča a Mareka Adamova dvadsiatimi rokmi od otvorenia Stanice. V septembri 2003 vyrazili prvé dva vlaky s divákmi a medzinárodný spektakulárny happening Cesta do Stanice pokrstil spolu s Magdou Vášaryovou budúce kultúrne centrum v rozpadnutej železničnej zastávke, ktorá sa práve začínala rekonštruovať. 

  Stanica pozýva na predvianočné stretnutie na záver jubilejného roka, v ktorom oslávila aj 25 rokov občianskeho združenia Truc sphérique. Motívom stretnutia bude krst výstavy – kalendára, ktorý pri príležitosti týchto výročí vydáva Divadelný ústav. DÚ oslovil Stanicu už začiatkom roka s ambicióznym plánom urobiť výstavu k jej 20. narodeninám. Zo spolupráce a dlhého prieskumu (foto)archívu Stanice, ktorý odborný pracovník DÚ Marek Godovič urobil, je nakoniec výstava, ktorá môže byť kdekoľvek – v podobe stolového kalendára sa fotografie dvadsiatich rokov cesty do Stanice môžu rozložiť kdekoľvek, na ktoromkoľvek stole. Aj u vás doma (pár kusov bude aj na predaj).

  Kalendár s desiatkami fotografií (Dalibor Adamus, Laura Bouflet, Ľubo Bechný, Elena Aya Bountouraki, Pavla Krkošková Byrtusová, David Cartwright, Dušan Dobiaš, Marek Franko, Mariia Hryhorenko, Martin Krištof, Marek Jančúch, Peter Kotrha, Katarína Luciaková, Marta Preciado, Mario González Riquelme, Ivana Rumanová, Tibor Takáts, Orsi Varga, Max Van Dale, Katherine Thude, Natália Zajačiková, Jitka Sedláková, Richard Kohler, …) v grafickej úprave Petra Dlhopolčeka zachytáva míľniky a časové obdobia a udalosti na Záriečí ale aj iných akciách OZ Truc sphérique a samozrejme aj v Novej synagóge, ktorá je sesterským kultúrnym priestorom Stanice. 

  „20 rokov Stanice je aj 20 rokov putovania naprieč slovenskou nezávislou kultúrou, jej peripetiami, entuziazmom a energiou. Stanica sa za obdobie svojej existencie stala pre niektorých cieľom, pre iných prestupnou zastávkou a inšpiráciou pre ďalšie nezávislé kultúrne priestory, ktoré vznikali po nej.“ (Marek Godovič)

  Po krste kalendára – výstavy sa odohrá predstavenie Spleť Divadelného centra Martin.

  12. december 2023

  Prezentácia publikácie Anne Ubersfeldovej Čítať divadlo

  Anne Ubersfeld patrila k zakladajúcim osobnostiam modernej francúzskej teatrológie. Podieľala sa na vybudovaní prvej špecializovanej katedry Études théâltrales, situovanej na Université Sorbonne Nouvelle – Paris 3. Etablovala priekopnícku teoretickú disciplínu vyznávajúcu komplexnosť pohľadu na predmet výskumu a interdisciplinaritu. Francúzska vedecká obec si pre ňu osvojila pomenovanie semiológia, anglofónny svet prijal názov semiotika. 

  Predložená publikácia Lire le théâtre (Čítať divadlo), pozostávajúca z troch dielov I. Čítať divadloII. Škola diváka (L´école du spectateur) a III. Divadelný dialóg (Le dialogue de théâtre), predstavuje vo svetovom meradle avantgardnú prácu. Sumarizuje dovtedajší vývoj výskumu semiológie, ale najmä posúva myslenie jednotlivých teoretikov k adekvátnejším záverom. Preto ju domáca i zahraničná kritika hneď prijala ako pedagogický fundament a čitateľsky prístupné zasvätenie milovníkov divadla do intelektuálne rovnocennej reflexie ambicióznych artefaktov.

  Čítať divadlo sa považuje za klasický teoretický text, nevyhnutnú súčasť pedagogického portfólia a podnet pre súčasné uvažovanie o divadle.

  Z francúzskych originálov preložili:
  Mária Krasnohorská (Lire le théâtre I, Lire le théâtre II. L’école du spectateur)
  Soňa Šimková (Lire le théâtre III. Le dialogue de théâtre)

  Návrh obálky, dizajn a zalomenie Ondrej Gavalda
  Výber textov a odborná garancia prekladu Soňa Šimková
  Úvod k slovenskému vydaniu Soňa Šimková
  Odborné teatrologické konzultácie a preklady textov z angličtiny Zuzana Vajdičková
  Preklad textu z taliančiny Mária Krasnohorská

  Slávnostná prezentácia sa uskutoční 12. 12. 2023 o 17:00 hod. vo Francúzskom inštitúte v Bratislave.

  Vstup voľný.

  8. – 10. december 2023

  30. ročník Slovenského festivalu poézie Beniakove Chynorany

  Slovenský festival poézie Beniakove Chynorany súťažnou formou prispieva k rozvoju slovenského umeleckého prednesu, poskytuje priestor vzájomnej konfrontácii výsledkov umeleckej tvorby recitátorov, objavuje mladé recitátorské talenty a systematickou prácou formou vzdelávacích seminárov a tvorivých dielní usmerňuje ich odborný rast. Popularizuje tvorbu významného slovenského básnika Valentína Beniaka básnickú tvorbu autorov v európskom kontexte.

  Jubilejný 30. ročník sa uskutoční 8. – 10. decembra 2023 v Chynoranoch.

  Viac: https://www.beniakovechynorany.sk/?fbclid=IwAR3hWELOdAuuX5tDeCmcSc1KErxz9EfL8XCjCgnwb8OuLJh693JtI6vEBJ8

  28. 11. – 17. 12. 2023

  Výstava Robert Tappert: Divadlo

  Divadelný ústav a Slovenské národné divadlo si vás dovoľujú pozvať na vernisáž výstavy víťaza Bienále divadelnej fotografie 2022, Roberta Tapperta, s názvom DIVADLO. Výstavu vo foyeri činohry otvorí kurátorka Michaela Hučko Pašteková.

  🪩

  Fotografie Roberta Tapperta kladú do kontrastu zaužívanú a do istej miery schematickú estetiku divadelnej fotografie s autorským výtvarným dokumentom. Je to charakteristické najmä pre jeho dlhoročný projekt Divadlo, v ktorom nevytvára vizuálny archív divadelných inscenácií, ale zaujíma ho špecifickosť divadelnej reality.

  Napätie fikcie a skutočnosti, ktoré je v nej prítomné, skúma najprv z perspektívy divadla a následne sa zameriava na posun ich vzťahu vo fotografii. Divadlo sa stáva pre Tapperta objektom umeleckého výskumu divadelnej a fotografickej iluzórnosti. Divadelná realita sa tak transformuje na osobitý umelecký materiál.

  🪩

  Robert Tappert (1983) študoval divadelnú réžiu na VŠMU v Bratislave a na DAMU v Prahe. Venuje sa dokumentárnej a portrétnej fotografii s konceptuálnym presahom. Je držiteľom viacerých prestížnych ocenení (PX3 Paris Photo Prize, The Andrei Stenin International Photo Contest, Slovak Press Photo, Czech Press Photo). Dvakrát zvíťazil na Bienále divadelnej fotografie. Ako fotograf spolupracuje s viacerými divadlami na Slovensku.

  Vstup: voľný
  Foto: Robert Tappert

  Date from: 28. 11. 2023

  Date to: 17. 12. 2023

  24. – 26. november 2023

  FODBAL 2023 / Festival ochotníckych divadiel

  Pilotný ročník festivalu bratislavských ochotníckych divadiel Zrakáč, Stopy snov, Ľahostajňa, ANTIkoňa a Spot. Predstaví sa aj nitrianske divadelné zoskupenie Naboso. O hudobnú zložku festivalu sa postarajú Andrej & Michal, BEDÑA a pianista Peter Zbranek.

  Čakajú na Vás divadelné predstavenia, inscenované čítanie, koncerty, stand up i komentovaná prehliadka výstavy.

  Organizátorom festivalu je Divadlo Ľahostajňa.

  Partnermi podujatia sú BKIS – Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, Staromestské centrum kultúry a vzdelávania, Ticho a spol., Národné osvetové centrum, Divadelný ústav, KK Bagala, BRAK, Literárna bašta, časopis kød a javisko.sk.

  Podrobný program a vstupenky: https://www.facebook.com/events/364016869381981.

  24. – 25. november 2023

  ERROR – Medzinárodný festival bezdomoveckých divadiel

  Medzinárodný festival bezdomoveckých divadiel ERROR je jediný festival v Európe zameraný na divadlá, v ktorých hrajú ľudia bez domova a inak sociálne vylúčení či znevýhodnení ľudia.

  Vytvára priestor, kde môžu divadelné zoskupenia pracujúce s marginalizovanými skupinami obyvateľstva prezentovať širokej verejnosti originálne divadelné predstavenia. Zviditeľňuje sociálne témy, prispieva k prekonávaniu stereotypov a predsudkov, ktoré voči ľuďom bez domova a inak znevýhodneným osobám existujú, a pomáha pri ich resocializačnom procese a inklúzii.

  17. ročník festivalu sa opäť uskutoční v Pisztoryho paláci a bude hostiť divadlá z V4 a Talianska.

  Viac info: http://www.divadlobezdomova.sk/divadlobezdomova/ERROR_23.html.

  23. – 26. november 2023

  Víkend atraktívneho divadla

  35. ročník medzinárodného festivalu Víkend atraktívneho divadla sa uskutoční 23. – 26. novembra 2023 vo Zvolene.

  VAD je medzinárodný divadelný festival spojený s ďalšími formami alternatívneho umenia. Orientuje sa najmä na netradičné formy divadla. Ponúka to najzaujímavejšie, čo počas sezóny vznikne najmä na českej a slovenskej divadelnej scéne a tiež v okolitých štátoch.

  Súčasťou podujatia sú okrem divadla aj koncerty, výstavy, diskusie, film, happeningy, performance a nepravideľne aj workshopy. Diskusné fóra otvárajú aktuálne spoločenské témy, ktoré tematicky často nadväzujú na hlavný divadelný a hudobný program.

  Viac info a vstupenky: http://www.vadfestival.sk.

  21. – 25. november 2023

  Festival PAN

  30. ročník celoslovenskej súťažnej prehliadky pantomímy a pohybových divadiel s medzinárodnou účasťou

  „Slovenská pantomíma má tridsať rokov, srdce na dlani a umenie ticha v duši!“                

  Popredný slovenský mím Miroslav Kasprzyk, Dom kultúry a mesto Liptovský Mikuláš pokračujú v odkaze divadelníka Gašpara Fejérpataky-Belopotockého a opäť sa nezmazateľne zapisujú do dejín slovenského divadelného umenia. Mesto Liptovský Mikuláš naďalej hrdo nesie titul Hlavné mesto slovenskej pantomímy a organizátori chystajú jubilejný tridsiaty svetový festival pantomímy. 

  Slovenská PANtomíma a Festival PAN – najväčší, najstarší a jediný svojho druhu pozývajú na Liptov všetkých, ktorí milujú umelecký pohyb a pantomímu. Podujatie sa uskutoční v termíne 21. – 25. 11. 2023 v Liptovskom Mikuláši.

  V programe vystúpia slovenskí aj zahraniční umelci – Švajčiarsko, Austrália, Česká republika, Ukrajina, Nemecko.

  Viac informácií: http://festivalpan.sk/2023/.

  18. november 2023

  Noc divadiel

  Noc divadiel je európske podujatie prezentujúce divadlo tvorivým spôsobom v netradičnom časovom rozpätí. Počas Noci divadiel môže divák skúmať, objavovať, zapájať sa do diania či sa len príjemne usadiť, vnímať a nechať sa unášať divadlom po celú noc.

  „Noc“ sa koná každoročne, vždy tretiu novembrovú sobotu vo viacerých slovenských mestách súčasne. Slovenské divadlá otvoria svoje priestory počas večerných a nočných hodín, aby tým demonštrovali svoju otvorenosť novým podnetom, novým divákom a inšpirácii zvonku.

  Iniciátorom projektu Európska noc divadiel, do ktorého sa zapojilo osem krajín, je chorvátska Noć kazališta. Na Slovensku tento projekt realizuje Divadelný ústav.

  Noc divadiel 2023 sa uskutoční v sobotu 18. novembra 2023.

  Témou tohto ročníka je SEN NOCI DIVADELNEJ.

  Snívať sa bude v 27 obciach a mestách na Slovensku s 52 subjektmi – divadlami, kultúrnymi centrami a školami.

  „Sen, ktorý snívate sám, je len snom. Sen, ktorý snívate spolu s niekým, je realitou.“ John Lennon

  Vidíme sa v divadle! 

  Viac informácií: https://www.nocdivadiel.sk.

  16. – 19. november 2023

  NA SKOK – FEST III.

  Divadelný festival ochotníckych a profesionálnych divadiel v Raslaviciach

  Festival organizuje divadelný súbor NA SKOK, jeden z najúspešnejších ochotníckych divadelných súborov na Slovensku.

  Tretí ročník sa bude konať 16. – 19. 11. 2023.

  Viac informácií a vstupenky: https://www.naskok.sk.

  15. – 30. november 2023

  Výstava Ako sa hľadáme alebo 30 rokov Slovenskej republiky v divadelných inscenáciách

  Súčasťou konferencie Divadlo a 30 rokov samostatnej Slovenskej republiky alebo Ako sme sa hľadali bude aj sprievodné podujatie – reinštalácia výstavy Ako sa hľadáme alebo 30
  rokov Slovenskej republiky v divadelných inscenáciách
  , ktorú dosiaľ mohli vidieť návštevníci v Martine a v Brne.

  Autori konceptu výstavy, kurátori Lenka Dzadíková a Marek Godovič, sa zamýšľali, akým spôsobom reflektujú tri desaťročia našej republiky divadelníčky a divadelníci. Výstava nazerá na
  obdobie uplynulých tridsiatich rokov prostredníctvom fotografií, objektov od slovenských výtvarníčok
  a výtvarníkov aj úryvkov z dobovej tlače.

  Kľúčom k ich zoradeniu je niekoľko tém, ktoré sa opakujú a kriticky upozorňujú na stav našej spoločnosti: mýty o slovenských hrdinoch, vzťah k folklóru, absencia žien vo verejnom priestore… Výstavu fotografií dopĺňajú exponáty výtvarníčok a výtvarníkov, ktorí tému tridsaťročného Slovenska zhmotnili do objektov.

  Autorský tím: Lenka Dzadíková, Marek Godovič

  Koncept výstavy: Zuzana Nemcová Gulíková, Marek Godovič, Lenka Dzadíková

  Výtvarné objekty: Jozef Ciller, Martin Dubravay, Marija Havran, Katarína Holková, Alexandra Grusková, Eva Kudláčová Rácová, Michal Lošonský, Juraj Poliak, Ondrej Zachar

  Grafické riešenie: Katarína Balážiková

  Odborná spolupráca: Miloslav Juráni, Dária Fojtíková Fehérová

  Jazyková redakcia: Hana Šuníková

  Technická spolupráca: Barbora Gvozdjáková

  Produkcia: Zuzana Poliščák Šnircová

  Vernisáž sa uskutoční 15. novembra 2023 v Slovenskom národnom divadle o 17. 00 hod.

  Date from: 15. 11. 2023

  Date to: 30. 11. 2023

  15. – 16. november 2023

  Konferencia Divadlo a 30 rokov samostatnej Slovenskej republiky alebo Ako sme sa hľadali

  Divadelný ústav pripravuje konferenciu s názvom Divadlo a 30 rokov samostatnej Slovenskej republiky alebo Ako sme sa hľadali. Uskutoční sa 15. a 16. novembra 2023 v Štúdiu 12 na Jakubovom námestí 12 v Bratislave so začiatkom o 9. 15 hod.

  V roku 2023 sme si pripomenuli 30. výročie vzniku Slovenskej republiky. Dňa 1. januára 1993 začalo
  Slovensko viesť aj vlastnú a zvrchovanú kultúrnu politiku, a to na všetkých úrovniach – od
  organizačnej, ekonomickej, legislatívnej až po rozvoj divadelnej siete a samotnú divadelnú tvorbu.

  „Témy dvojdňovej konferencie budú zamerané na kultúrno-spoločenské i organizačné zmeny v
  divadlách, rozvoj prezentácie divadiel doma a v zahraničí a filozofické východiská pri formovaní
  umeleckých výpovedí
  ,“ povedala teatrologička Dária Fojtíková Féherová z Divadelného ústavu.
  Témy odborných príspevkov budú pestré – od záujmu o divadlo cez financovanie kultúry, divadelný
  marketing až po priestor medzi nezávislou scénou a kamennými divadlami, a to na príklade viacerých
  domácich divadelných inštitúcií a subjektov.

  Moderátormi konferencie budú Michaela Mojžišová a Peter Himič. Konferenciu 15. novembra o 9.15
  hod. otvoria kultúrna manažérka, teatrologička a bývalá ministerka kultúry vo vláde odborníkov Silvia
  Hroncová
  a historik Ivan Kamenec.

  Súčasťou konferencie bude aj sprievodné podujatie – reinštalácia výstavy Ako sa hľadáme alebo 30
  rokov Slovenskej republiky v divadelných inscenáciách
  , ktorú dosiaľ mohli vidieť návštevníci v Martine a v Brne. Autori konceptu výstavy, kurátori Lenka Dzadíková a Marek Godovič, sa zamýšľali, akým spôsobom reflektujú tri desaťročia našej republiky divadelníčky a divadelníci. Výstava nazerá na
  obdobie uplynulých tridsiatich rokov prostredníctvom fotografií, objektov od slovenských výtvarníčok
  a výtvarníkov aj úryvkov z dobovej tlače. Vernisáž sa uskutoční 15. novembra 2023 v Slovenskom
  národnom divadle o 17.00 hod.

  V prípade záujmu o účasť na konferencii je potrebná registrácia: daria.feherova@theatre.sk.

  11. november 2023

  Pozor, schod!

  Konferencia o zriaďovanom a nezriaďovanom divadle

  Predstavitelia oboch sektorov priblížia spoluprácu zriaďovaného a nezdriaďovaného divadla prostredníctvom prednášok a diskusií, nezabudnite si však pripraviť aj svoje otázky.

  „Namiesto hľadania spoločných tém a možností spoluprác sa často snažíme o nastolenie deliacej čiary, ktorá by naše pôsobenie jasne ukotvila v rámci jedného sektora. Dokážeme sa však povzniesť nad rozdiely, možné zakorenené predsudky a očakávania a nájsť konkrétne praktické cesty ako zintenzívniť spoluprácu medzi zriaďovanou a nezriaďovanou divadelnou scénou?“ – Karolína Kováčová a Alžbeta Vrzgula o projekte Pozor, schod!

  11. 11. 2023 od 10:00 v Modrom salóne Slovenského národného divadla.

  Line up:

  10. – 19. november 2023

  TRAKTÉR 2023

  TRAKTÉR 2023 – FESTIVAL OCHOTNÍCKYCH DIVADIEL – ZOHOR


  Divadelný spolok Šáchor zo Zohora organizuje 7. ročník festivalu ochotníckych divadiel
  TRAKTÉR 2023. Už po siedmykrát sa javisko Kultúrneho domu v Zohore zmení na
  pomyselný lievik/traktér, do ktorého príde umenie nielen zo Záhoria, ale aj z Moravy a
  od Trnavy
  . Tešiť sa môžete na pestrú ponuku divadelného umenia a dva víkendy plné
  zážitkov a stretnutí. Jedno špeciálne predstavenie pre celú základnú školu a dve detské
  predstavenia pre verejnosť.

  Traktér je súčasťou podujatia Noc divadiel.

  Viac: https://www.divadlosachor.sk.

  10. – 12. november 2023

  Festival amatérskych divadiel

  Festival amatérskych divadiel v Košiciach je príležitosťou pre neprofesionálne divadelné súbory prezentovať svoju činnosť.

  Jeho 4. ročník sa uskutoční v dňoch 10. – 12. novembra 2023 v Kasárňach/Kulturparku.

  FAD je priestorom na spoluprácu a vďaka pestrej palete divadelných žánrov sa otvára možnosť na vzájomnú inšpiráciu či objektívnu kritiku.

  PROGRAM:

  10.novembra 2023

  Divadlo P.A.: Terapia tmou

  Divadlo dNO: NO LAND

  11. novembra 2023

  AmfiTeatro: Čriepky zo života civilného obyvateľstva vo vojnových podmienkach

  Divadlo ASI: Tri grácie z umakartu

  DS Datív pri ZUŠ J. Rosinského v Nitre – Divadlo pamäti: Úkryty a úteky

  12. novembra 2023

  Sociálne divadlo Hopi-hope: Urashima Taro

  Divadlo pri fontáne: È pericoloso sporgersi

  THEATROBALANS: Vrátila sa raz v noci

  Divadlo nad vecou: Dohadzovačky

  Viac info a vstupenky: https://www.facebook.com/events/890593796010763/890593802677429/?ref=newsfeed.

  9. november 2023

  Postkoloniálne štúdie a súčasné divadlo

  Štvorhodinový prednáškový blok, v rámci ktorého Vás čaká všeobecný úvod do problematiky postkoloniálnych štúdií a foriem súčasného divadla, ktoré tento eklektický, hybridný a podnetný spôsob myslenia implementujú do svojich postupov.

  Pohľad na „čierne“ miesta európskeho osvietenstva, ktoré pri prekročení vlastného fyzického teritória a myšlienkového horizontu akoby okamžite prepadalo zmätku. Otázka základov občianskej socializácie a rasizmu na prelome 19. a 20. storočia. Moderna, spoluvytváraná tendenciami, akými boli sociálny darwinizmus, eugenika a ďalšie. Podstatným momentom bude prehodnotenie kultúry a umenia vo Weimarskej republike, ktorá bola plná rozporov a môže nám tak poskytnúť pomerne celistvý pohľad na kontroverzie moderny.

  Ako sa vyrovnávali európske umelkyne a umelci s prítomnosťou africkej kultúry, jazzu a minstrelu uprostred európskych metropol? Na problematiku ranných avantgárd sa pozrieme optikou práce jamajsko-britskej teoretičky a kurátorky Petrine-Archer Straw.

  Budeme si čítať z kníh od autoriek a autorov ako Cheryl West, Chandra Talpade Mohanty, Achille Mbembe, Aimé Césaire či Pankaj Mishra. A na záver nás čakajú ukážky zo súčasného divadla, v ktorých môžeme vystopovať prítomnosť otázky 21. storočia: ako sa vyrovnať s diverzitou aj identitou zároveň, a neprepadnúť pritom starým resentimentom?

  Prednášať bude vizuálny umelec, kurátor, autor a prekladateľ Robo Švarc.

  Čas a miesto: 9. 11. 2023 od 16:00 v Štúdiu 12 v Bratislave.

  Viac info a vstupenky: https://www.facebook.com/events/3032462073564111.

  31. 10 – 14. 11. 2023

  Pristihnuté zázraky Ctibora Bachratého

  Slovenské národné divadlo zorganizovalo pre svojho dvorného fotografa Ctibora Bachratého výstavu divadelných fotografií. Vernisáž výstavy sa uskutoční 31. 10. 2023 o 17:00 v novej budove Slovenského národného divadla.

  Pre Ctibora Bachratého bolo divadlo zázrak, kde je všetko možné. Pristihnúť ho znamená vyjaviť pravdu a krásu.

  Z pozície času bol Ctibor Bachratý dvorný fotograf všetkých troch súborov Slovenského národného divadla a exkluzívny fotograf, o ktorého umení nikto nepochyboval.

  Ctibor Bachratý ( 5. 6. 1955, Cífer – 27. 8. 2023, Bratislava) nás navždy opustil vo veku 68 rokov. Patril k stáliciam divadelnej fotografie na Slovensku. Profesionálne sa fotografii začal venovať v roku 1990 a rýchlo sa zaradil medzi najvýznamnejších divadelných fotografov na Slovensku. 🤍

  Vstup zadarmo.

  Výstavu si môžete pozrieť hodinu pred predstavením podľa aktuálneho programu SND.

  Date from: 31. 10. 2023

  Date to: 14. 11. 2023

  21. – 22. október 2023

  Festival Stanislava Chrena

  V dňoch 21. 10. 2023 do 22. 10. 2023 sa uskutoční celoštátna prehliadka seniorského a ľudového divadla Festival Stanislava Chrena.

  Organizátori: Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi, obec Kanianka, Dom kultúry Kanianka, DS Stanislava Chrena.

  Viac informácií a program: https://www.rkcpd.sk/hlavna-stranka/podujatia/festival-stanislava-chrena-2023.html?page_id=23967.

  20. – 22. október 2023

  Príbehom na stope – storytellingový festival

  3. ročník medzinárodného komorného festivalu rozprávačského umenia

  Storytelling. Budete sa môcť zoznámiť s touto na prvý pohľad samozrejmou formou umenia. Všetci sme rozprávači. Hostia festivalu Príbehom na stope strávia veľa hodín opracúvaním príbehov.

  Za redakciu odporúčame najmä podujatie Špacírka č. 3 – Umelci a podivíni (22. 10. 2023, 15:00):

  Milujete prechádzky bratislavskými uličkami? Viete, ktorí významní umelci, vedci, podivíni ním kedysi kráčali? Kde bola pôvodne Donnerova ulica? Prečo máme Messerschmidtovu kaviareň aj námestie? Je to náhoda, že Cafe Verne je práve na Hviezdoslavovom námestí? A čo Einsteinova ulica?
  Poďte sa túlať Bratislavou a dozviete sa kunsthistorické zaujímavosti a príbehy, ktoré spájajú svetových umelcov a vedcov s naším hlavným mestom.
  Sprevádza Sylvia Pabst, kunsthistorička, vlastivedná sprievodkyňa a storytellerka zo spolku Príbehom na stope. 

  Cieľom spolku Príbehom na stope je rozprávať tradičné i lokálne príbehy, ale hlavne tie, ktoré ich chytia za srdce a spúšťajú príjemné rozhovory. Vytvárať priestor, kde poslucháči môžu nájsť svoj hlas a zdieľať svoje spomienky, premýšľať o skúsenostiach iných. Zatraktívniť rozprávačstvo na úrovni rodiny – ústne podanie našich rodinných histórií. Ponúkať storytelling ako účinný nástroj vo vzdelávaní, vo výučbe jazykov a literatúry, pri otváraní náročných tém z našej histórie aj pri popularizácii prírodovedných predmetov. Sprítomňovať tradíciu rozprávačstva.

  Program a viac informácii nájdete tu: https://sites.google.com/view/pribehom-na-stope/festival-23?authuser=0.

  19. – 21. október 2023

  Medzinárodný festival poézie vo Valašskom Meziříčí

  58. ročník Medzinárodného festivalu poézie vo Valašskom Meziříčí, domácky známy aj ako VALMEZ, sa bude konať 19. – 21. októbra 2023. Na festivale spolupracuje aj Národné osvetové centrum.

  Súťaž amatérskych recitátorov z Českej a Slovenskej republiky je rozdelená do dvoch vekových kategórií:

  1. kategória: ročníky narodenia 2002 – 2006
  2. kategória: ročník narodenia 2001 a nižšie

  Recitátori môžu získať okrem prvého, druhého a tretieho miesta aj Cenu Jiřího Brolla, Cenu Jiřího Demla, Cenu Vladimíra Justla a Cenu starosty Města Valašské Meziříčí.

  Súčasťou festivalu je rozborový seminár a sprievodný kultúrny program.

  Podrobnejšie informácie nájdete na mfp.kzvalmez.cz.

  19. – 28. október 2023

  Drama Queer

  Drama Queer je divadelný festival dôkladne vyberaných performance dotýkajúcich sa tematiky LGBTI+.

  Divadelný festival DRAMA QUEER prostredníctvom prehliadky divadelných inscenácií s LGBTI/Q (lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových, intersexuálnych a queer ľudí) tematikou rozpráva a zviditeľnuje životy LGBTI/Q ľudí v spoločnosti. Zmierňuje homofóbiu/transfóbiu/bifóbiu, ktorá v súčasnosti naberá opäť na obrátkach. Ide o jedinečnú udalosť, ktorá sa nikdy predtým na Slovensku nerealizovala.

  Vytvárame priestor pre novú formu divadla, a to queer divadla, pre ľudí, ktorí boli predtým neexistujúci, neviditeľní, ktorí hľadajú miesto pre svoju identitu (či už vo vzťahu k sexuálnej orientácii, alebo rodovej identite). V tomto priestore ich identita nebude vnímaná cez kľúčovú dierku hanby, traumy a poníženia, ale ako niečo osobité v štruktúre ich životov. 

  Festival Drama Queer je tu pre širokú verejnosť, LGBTI/Q komunitu, študentov a študentky, mládež a všetkých, ktorí majú záujem oslavovať jedinečnosť života.

  Záštitu nad festivalom Drama Queer 2023 prebrali prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, ministerka kultúry Slovenskej republiky Silvia Hroncová a primátor hlavného mesta Matúš Vallo. Patrónom festivalu je významný slovenský režisér Marián Amsler.

  Drama Queer 2023 sa bude konať 19. – 28. októbra 2023 v bratislavských divadlách a kultúrnych priestoroch.

  Viac: https://duhovyrok.sk/drama-queer/.

  19. október 2023

  Odborná konferencia Rozvoj publika

  19. októbra 2023 sa uskutoční odborná konferencia Rozvoj publika – návštevník ako súčasť divadelnej komunity.

  Participatívnu konferenciu organizujú krajské koordinátorky participácie z Košického samosprávneho kraja v spolupráci s krajským odborom kultúry a divadlom Thália Színház. Tematickými okruhmi sú:

  • participácia v réžii a dramaturgii divadla
  • aktívna komunikácia a spolupráca s publikom – vytvorenie diváckej platformy
  • priestor na sieťovanie kultúrnych a vzdelávacích inštitúcií
  • priblíženie metódy  TIE (Theater in Education) a participatívneho divadla

  Hlavní rečníci konferencie:

  • Matej Drlička, generálny riaditeľ, Slovenské Národné Divadlo, Bratislava
  • Lenka Papugová, riaditeľka, Bábkové divadlo v Košiciach
  • Lukáš Kopas, lektor dramaturgie, Národné divadlo Košice
  • Gábor Takács, umelecký riaditeľ, divadlo KÁVA, Budapešť

  Diskusie moderuje autor, dramaturg a režisér Miklós Forgács.

  Viac info a program: http://www.thaliaszinhaz.sk/sk/program/.

  18. október 2023

  V obraze / Fotografia a divadlo – jazyky, ktoré si rozumejú

  Prednášku z cyklu V OBRAZE, ktorý Vás prevedie všetkými potrebnými informáciami zo sveta súčasného umenia.

  Prednáška Michaely H. Paštekovej Fotografia a divadlo – jazyky, ktoré si rozumejú sa uskutoční 18. 10. 2023 o 18.00 hod. naživo v priestoroch galérie DOT. Contemporary Art Gallery a zároveň aj z pohodlia Vášho domova prostredníctvom live streamu cez facebookový účet galérie.

  Michaela H. Pašteková sa kedysi venovala teórii fotografie. V posledných rokoch píše najmä o súčasnom tanci či divadle. Vo svojej prednáške sa preto pokúsi obe disciplíny prepojiť. Východiskom bude žáner divadelnej fotografie, ktorá síce ukazuje telá ako fixované body a zmrazené gestá, ale dokáže ovplyvniť interpretáciu dokumentovanej inscenácie a umožňuje nám odlišne vstupovať do divadelných predstavení. Na konkrétnych príkladoch sa prednáška pokúsi demonštrovať, čo sa stane, ak sa dva zdanlivo rozdielne umelecké jazyky pretnú – ako na seba reagujú a vzájomne sa ovplyvňujú?

  Michaela H. Pašteková vyštudovala estetiku na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. V roku 2011 obhájila dizertačnú prácu na Katedre teórie a dejín umenia VŠVU v Bratislave, kde do augusta 2022 viedla semináre a prednášky zamerané na teóriu fotografie, estetiku a teóriu konzumnej kultúry. Bola kurátorkou viacerých fotografických výstav, aktívne sa venovala písaniu o fotografickom obraze a jeho premenách pod vplyvom internetu a sociálnych sietí. Od roku 2018 je súčasťou dramaturgicko-produkčného tímu festivalu tanca a divadla Kiosk, vďaka čomu sa v posledných rokoch venuje viac písaniu o súčasnom tanci, pohybovom divadle a tanečnej performancii. Je predsedníčkou Slovenskej asociácie pre estetiku a tiež členkou kapely Srnka.

  Moderuje: Jana Babušiaková.

  Podujatie usporadúva DOT. Contemporary Art Gallery.

  Viac info: https://www.dotgallery.sk.

  17. – 22. október 2023

  Medzinárodný divadelný festival Romano Gádži

  V dňoch 17. – 22. októbra 2023 sa v priestoroch Bábkového divadla v Košiciach uskutoční 1. ročník medzinárodného divadelného festivalu Romano Gádži. Bude hostiť inscenácie zo Slovenska, Česka, Ukrajiny a Poľska.

  Cieľom festivalu je spájanie sa. Spájanie profesionálnych divadiel národnostných, menšinových i majoritných. Témami prvého ročníka sú vojna, šikana, rasizmus, diskriminácia, ale aj láska.

  Usporiadateľom festivalu je košické Divadlo – D Ačko.

  Viac informácií: https://kamdomesta.sk/medzinarodny-divadelny-festival-kosice_12632313.

  15. – 16. október 2023

  Festival detského divadla ŠUMienka

  Premiérový nultý ročník festivalu detského divadla ŠUMienka sa uskutoční 15. – 16. októbra 2023 v Trebišove. Súčasťou programu sú workshopy a diskusia.

  Usporiadateľom podujatia je ŠUM – kníhkupectvo a kultúrno-komunitné centrum v Trebišove.

  PROGRAM


  NEDEĽA 15. 10. 2023
  15:00 Nehraj divadielko – divadelný WORKSHOP pre deti od 9 do 13 rokov. 

  17:30 Hry – divadelné PREDSTAVENIE DS DRIM pri ZUŠ J. Rosinského v Nitre, pre divákov od 9 rokov

  18:20 Amo – divadelné PREDSTAVENIE DS Pśśśt! pri ZUŠ J. Rosinského v Nitre, pre divákov od 9 rokov

  19:00 ŠUMienková partička – improvizovaná zábava v ŠUMe

  PONDELOK 16. 10. 2023
  9:00 Malá krajina – divadelné PREDSTAVENIE DS DRIM pri ZUŠ J. Rosinského v Nitre, pre divákov od 13 rokov

  10:00 DISKUSIA k predstaveniu

  11:00 Nerob divadielko – divadelný workshop pre pedagógov, vedúcich detských divadelných súborov a milovníkov detského divadla 


  Viac: https://www.facebook.com/events/840169650851095/.

  13. – 14. október 2023

  JAMA – 77. ročník Milana Adamčiaka

  „S Adamčiakom odchádza generácia vizionárov a vnútorne slobodných ľudí. Zostáva po nich prázdne miesto, ktoré bude nesmierne ťažké zaplniť,“ napísal po jeho smrti kurátor a teoretik Daniel Grúň.

  Prvá JAMA – 73. ročník Milana Adamčiaka (číslovanie si požičiava z nedožitého veku Milana Adamčiaka) mala zámer oživiť Adamčiakov odkaz a pohľad na umenie na miestach, na ktorých prežil posledné roky života, cez aktuálnu tvorbu žijúcich umelcov.

  JAMA pôvodne vznikla bez plánu na budúcnosť. Malo ísť o jednorazové podujatie so zámerom pripomenúť Adamčiaka, oživiť jeho tvorbu a predstaviť ho miestnym v Banskej Belej a okolí. Jej priebeh a spontánne spolupráce, ktoré okamžite vyvolala, nás rýchlo presvedčili, že má zmysel pokračovať.

  Medzitým sa JAMA zmenila na čosi, čo aktuálne voláme „podujatie intermediálneho umenia“. Spomienka na Milana Adamčiaka je v ňom východisková, no jeho samotná tvorba nie je kľúčová – témou sa stáva z roka na rok viac a viac skôr motív slobody realizovať sa a reagovať na svet okolo nás akýmkoľvek spôsobom, ktorý nás aktuálne zaujíma. V adamačiakovskom duchu sa na JAMA snažíme rúcať bariéry a stereotypy, počínajúc našimi vlastnými. Tak ako Adamčiak bol umelcom, aj vedcom-muzikológom, aj my sa snažíme vytvárať každoročne program sympozijný aj umelecký. Miesto tu majú etablovaní umelci aj študenti a nadšenci. Dôležitým momentom, ku ktorému sa neustále vraciame, je spájanie účastníkov z rôznych prostredí a presah do spoločenských tém. Návštevníkov nabádame k aktívnej participácii a do príprav a realizácie priamo zapájame – vždy, keď to okolnosti umožnia – miestnu komunitu.

  Od svojho založenia v roku 2019 JAMA prebieha v dramaturgicko-umeleckej koncepcii jej zakladateľov, Fera Királya a Evy Vozárovej, v spolupráci s Banskou St a nicou Contemporary.

  Miesto konania: Banská Štiavnica, Banská Belá a okolie.

  Viac o JAMA a umelcoch 77. ročníka: https://www.jama.ooo.

  11. – 15. október 2023

  Sám na javisku

  Medzinárodný festival divadla jedného herca Sám na javisku (1995) je jediným podujatím svojho druhu na Slovensku, ktorý poskytuje priestor na prezentáciu domácich a zahraničných divadelných produkcií, ktorých dramaturgická koncepcia je postavená výlučne na divadle jedného herca.

  V rámci festivalu sa realizujú individuálne umelecké projekty, preferuje sa zameranie na netradičnú, inšpiratívnu, nekonformnú a novátorskú divadelnú tvorbu v úzkom spojení s klasickými divadelnými žánrami, ako aj študenskými predstaveniami. Vo svojej dramaturgii sa po dlhé roky snaží nájsť a prezentovať odlišné typy predstavení – od klasických monodrám, cez tanec, pohybové divadlo, pantomímu, bábkové a alternatívne divadlo až po v súčasnosti populárne one man show.

  29. ročník festivalu sa bude konať 11. – 15. 10. 2023 v Trenčíne a bude hostiť mnoho významných umelcov.

  Viac informácií a program: https://monodrama.sk.

  10. – 30. október 2023

  Miloš Pietor – lord slovenského divadla

  Miloš Pietor patril k najvýraznejším osobnostiam slovenského divadla.

  Pochádzal z významnej martinskej rodiny, ktorá patrila k oporám slovenského kultúrneho života. Do dejín slovenského divadla sa zapísal inscenáciami A. P. Čechova, W. Shakespeara, ale aj inscenáciami slovenskej klasiky.

  Svojím profesionálnym prístupom, vzdelaním a režijným rukopisom sa výrazným spôsobom podieľal na umeleckom profilovaní divadiel, v ktorých pôsobil, a slovenského divadla vôbec. Najvýraznejšiu stopu zanechal v DSNP Martin (dnes Komorné divadlo Martin), na Novej scéne a v Slovenskom národnom divadle, kde od roku 1990 až do predčasnej smrti pôsobil aj ako riaditeľ.

  Nedožité 90. narodeniny Miloša Pietora si Divadelný ústav v spolupráci so Slovenský národným divadlom pripomenie výstavou, ktorá predstaví jeho najvýznamnejšie inscenácie.

  Vernisáž výstavy sa bude konať 10. 10. 2023 o 17.00 hod. v novej budove Slovenského národného divadla, foyer činohry. Výstavu otvoria Vladimír Štefko a Roman Polák.

  Autorka výstavy: Martina Daubravová

  Date from: 10. 10. 2023

  Date to: 30. 10. 2023

  2. – 21. október 2023

  Medzinárodný festival súčasného tanca Bratislava v pohybe

  Výnimočná prehliadka zahraničných a slovenských umeleckých súborov sa uskutoční 2. – 21. októbra 2023 (nielen) v bratislavských divadlách a kultúrnych priestoroch.

  27. ročník Medzinárodného festivalu súčasného tanca – Bratislava v pohybe zameral svoju dramaturgiu na belgický súčasný tanec. Jeho tvorcovia dlhodobo určujú trend európskeho tanca. Radi experimentujú s využitím iných foriem umenia a nových technológií. Predstavia sa choreografie belgických súborov Ultima Vez, Jana Martensa, Anton Lachky Company a Loraine Dambermont.

  Okrem nich sa môžete tešiť na tanečné umenie z Talianska, Veľkej Británie, Francúzska a Slovenska, ale aj workshopy a večery tanečného filmu.

  Už po tretíkrát si budete môcť užiť Bratislavu v pohybe aj v regiónoch – v tomto roku v Malom Berlíne v Trnave, v Divadle Štúdio tanca v Banskej Bystrici, na Stanici – Záriečie v Žiline a v Národnom divadle v Košiciach.

  Okrem predstavení hlavného programu festival pravidelne prezentuje v rámci sprievodných programov obsah aktivizujúci komunitu. Asociácia Bratislava v pohybe reprezentuje slovenské tanečné umenie v medzinárodnom kontexte a rozvíja medzinárodnú spoluprácu.

  Viac o festivale, aktivitách Asociácie Bratislava v pohybe a programe: https://abp.sk.

  28. 9. – 8. 10. 2023

  Divadelný Spiš

  Festival Divadelný Spiš je prehliadkou komorných inscenácií slovenských a zahraničných divadiel.

  Na začiatku projektu stál Emil Spišák, ktorý v roku 2008 festival založil. Jeho cieľom bolo prezentovať divákom na Spiši komorné inscenácie slovenských profesionálnych divadiel.

  Festival sa na Spiši etabloval a získal si obľubu domáceho publika.

  13. ročník sa uskutoční 28. 9. – 8. 10. v niekoľkých divadelných a kultúrnych priestoroch vrátane námestia v Spišskej Novej Vsi.

  Program a viac informácii nájdete na stránke festivalu: https://divadelnyspis.sk/program-festivalu/

  22. – 27. september 2023

  Medzinárodný festival Divadelná Nitra

  32. ročník Divadelnej Nitry sa uskutoční 22. – 27. septembra 2023.

  Festival patrí medzi najvýznamnejšie kultúrne podujatia na Slovensku už od roku 1992. Každoročne prináša do Nitry súčasné performatívne umenie z rôznych krajín Európy, ale aj rôznorodé diskusie, prednášky, koncerty, workshopy a ďalší sprievodný program.

  Program Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra sa už od prvého ročníka nesie v znamení konkrétnej témy, vyjadrenej jeho podtitulom. Výnimkou nie je ani 32. ročník, ktorý nesie podtitul 

  odozvy / responses

  odozva – ohlas – ozvena – odraz – reakcia – odpoveď

  • odozva ako predpoklad existencie
  • odozva ako základná podmienka komunikácie
  • odozva ako reakcia na konanie človeka, systému, mechanizmu
  • odozvy srdca
  • odozva organizmu
  • divácka odozva
  • odozva v médiách
  • diplomatická odozva
  • odozva prírody na konanie človeka
  • odozva prístroja, internetu, monitoru
  • test odozvy

  Viac na stránke festivalu: https://nitrafest.sk

  22. – 24. september 2023

  Festival AMPLIÓN – Nový kabaret & pouličné umenie 

  Festival AMPLIÓN – Nový kabaret & pouličné umenie je medzinárodný multižánrový festival plný divadla, hudby, tanca, výtvarného umenia aj literatúry. Na konci leta vlieva energiu do ulíc atmosférickej Banskej Štiavnice a každý jej kút napĺňa tým najlepším zo slovenského i svetového umenia. 8. ročník sa uskutoční 22. – 24. 9. 2023.

  AMPLIÓN KABARETNÝ

  Kabaret nie je mŕtvy, žije! Len zo seba oklepal všetko zastarané a pre dnešných divákov ťažkopádne, aby na pódium predstúpil v novom modernom kostýme. Zoznámte sa s Novým kabaretom! Aj ten baví diváka slovom, tancom, spevom, artistickými kúskami a ďalšími formátmi, ktorých hranice sa však nebojí prekračovať a často aj zmazať a  posúvať do nových rovín. Taký kabaret nás baví, taký kabaret ponúkame našim divákom.

  AMPLIÓN POULIČNÝ

  Z ulice do divadla, z divadla na ulicu. Počas AMPLIÓNu ulice Banskej Štiavnice skutočne ožívajú! Množstvom happeningov, pouličnými číslami a produkciami medzinárodných umelcov, výtvarnými inštaláciami, tancom a najmä hudbou. Veríme tomu, že umenie nemá byť uzavreté za dverami divadiel. Má smelo prichádzať za svojimi divákmi a komunikovať s nimi v prirodzenom prostredí. A my mu v tomto duchu dávame príležitosť.

  AMPLIÓN ANGAŽOVANÝ

  Festival vznikol z potreby podporiť slobodu umeleckého vyjadrenia v súčasnej slovenskej spoločnosti. Uskutočňujeme to spôsobom, ktorý je nám najbližší – akčným umením. Pouličné happeningy, interaktívne predstavenia a aktuálne diskusie ponúkame divákom s hlavným cieľom – inšpirovať ich ku kritickému mysleniu a prebudiť v nich záujem o spoločenskú zodpovednosť.

  Viac info a limitovaná ponuka permanentiek: https://amplion.eu.

  22. september 2023

  Návraty z Kubína

  Večer vystúpení ocenených recitátorov 69. ročníka celoslovenskej súťaže v amatérskom umeleckom prednese Hviezdoslavov Kubín, ktorý sa konal v dňoch 21. – 24. 6. 2023.

  Modrý salón Slovenského národného divadla
  22. 9. 2023 o 19.30 hod.

  ÚČINKUJÚ:
  Kristína Balgová, Veľký Krtíš
  Etgar Keret – Myšlienka v tvare príbehu
  Prekladateľka: Silvia Singer
  Pedagogička: Silvia Svákusová

  Jarmila Ráczová, Nitra
  Pavol Országh Hviezdoslav – Spravodlivosť
  Pedagogička: Mgr. Marica Šišková

  Andrej Rácz, Nitra
  Bernhard Schlink – Predčítač
  Prekladateľ: Ladislav Šimon
  Pedagogička: Mgr. Marica Šišková

  Patrícia Demeterová, Kežmarok
  Pär Lagerkvist – Výťah, ktorý šiel až dolu do pekla
  Prekladateľka: Helena Dobiašová

  Simona Horičková, Nitra
  Claudia Pineiro – Odpad pre sliepky
  Prekladateľka: Barbara Sigmundová
  Pedagogička: Mgr. Marica Šišková

  Klára Dobšovičová, Trnava
  Jacques Prévert – Zelená nádej
  Prekladateľ: Vladimír Reisel
  Pedagogička: Mgr. Blanka Blesáková

  Denis Šatan, Kostolište
  Karol D. Horváth – Absolútny sluch
  Pedagogička: Beáta Reifová

  Martina Herichová, Nitra
  Virág Erdős – Moja vina
  Prekladatelia: Eva Andrejčáková, Vlado Janček
  Pedagogička: Marica Šišková

  Podujatie nájdete na stránke SND: https://snd.sk/predstavenie/15057/navraty-z-kubina/2023-09-22/19-30.

  21. – 22. september 2023

  EduFest

  Medzinárodný festival participatívneho umenia a rozvoja publika

  Pilotný projekt v rámci divadla na Slovensku, prvý v danej oblasti, ktorý sa bude konať od septembra do decembra (vždy dva dni v danom mesiaci) pre inú vekovú kategóriu detí a pedagogických pracovníkov/pracovníčok venujúcich sa deťom a mládeži, ako aj verejnosti.

  Počas festivalu sa budú konať vzdelávacie workshopy obsahujúce témy – ako využiť divadlo a potenciál divadla v školskej a osobnej praxi, ako prostredníctvom divadelných techník cielene rozvíjať kreativitu a emocionálny, mentálny rast osobnosti. Vzdelávacie aktivity sú úzko napojené na divadelné predstavenia s diskusiami – analýzami tém diela a estetického a etického zážitku z divadla.

  Na EDUFESTE vystúpia slovenské, české a ukrajinské divadlá a významní odborní lektori/ významné odborné lektorky z oblasti vzdelávania divadlom, rozvoja kreativity, ľudsko-právnych tém z Čiech, Ukrajiny, Slovinska, Slovenska a Veľkej Británie.

  Na záver festivalu sa uskutoční medzinárodné kolokvium Inovatívne metódy spolupráce škôl, divadla a verejnosti založené na zážitku a participácii.

  EDUFEST vzniká v spolupráci s rôznymi divadlami, vzdelávacími združeniami, napr. DOX Praha, EduDráma Bratislava, Divadelný ústav, Kunsthalle Praha, Post bellum a pod. Záštitu nad festivalom prevzala ministerka kultúry Silvia Hroncová.

  Viac na stránke BDnR: https://bdnr.sk/edufest/.

  20. – 23. september 2023

  Divadelná Chalupka

  Inšpiratívny divadelný festival

  Festival DIVADELNÁ CHALUPKA vznikol v roku 2005 a postupne sa stal očakávanou udalosťou na Horehroní. Hlavné programy sa konajú v meste Brezno, ale festival bol prvým divadelným podujatím, ktoré vyvážalo divadelné umenie aj do okolitých obcí Horehronia.

  Dramaturgia festivalu dbá na výber inšpiratívnych inscenácií neprofesionálnych divadiel dospelých, mládeže, detských divadiel, zahraničných hostí. Program je každoročne dopĺňaný zaujímavými predstaveniami slovenskeho či českého profesionálneho divadla.

  Tento rok sa okrem ochotníckych divadelníkov zo Slovenska a Česka predstaví aj Divadlo Komediograf v hlavných úlohách so Zuzanou Kronerovou a Oldřichom Navrátilom.

  Hlavným organizátorom festivalu je Stredoslovenské osvetové stredisko v Banskej Bystrici.
  Spoluorganizátormi sú mesto Brezno, Divadelný súbor J. Chalupku z Brezna a jeho Štúdio mladých.

  Viac na stránke festivalu: https://www.divadelnachalupka.sk.

  15. – 17. september 2023

  Divadelné dni pod Slovenskou bránou – memoriál bratov Držíkovcov

  29. ročník prehliadky neprofesionálneho činoherného divadla dospelých a divadla mladých
  Divadelné dni pod Slovenskou bránou – memoriál bratov Držíkovcov sa uskutoční 15. – 17. 9. 2023 v Tlmačoch.

  Divadelné dni pod Slovenskou bránou sú koncipované ako prehliadka ochotníckych divadelných súborov, ktoré vo svojej inscenačnej praxi reflektujú zákonitosti divadla ako umeleckého žánru a ich adresátom je dospelé a detské publikum.

  Prehliadka tvorí priestor na prezentáciu, vzájomnú konfrontáciu a inšpiráciu ochotníckych divadelných súborov mladých a ochotníckych divadelných súborov dospelých. Organizátor predpokladá uvedenie minimálne šiestich divadelných inscenácií v termíne od 15. – 17. 9. 2023.

  Program ponúka okrem súťažných divadelných inscenácií aj OFF PROGRAM, rozborové semináre, cenu Divácke oko a hlavnú cenu (o držiteľovi rozhoduje porota zložená zo zástupcov každého súboru zaradeného do programu).

  Viac info: https://www.facebook.com/divadelnedni/

  8. – 10. september 2023

  Divadelný festival Ivana Stodolu

  7. ročník divadelného festivalu v Liptovskom Mikuláši predstaví vybranú tvorbu slovenských divadelných súborov. Ako uvádzajú organizátori – jeho poslaním je nachádzať nové divadelné talenty, rozvíjať a posúvať umelecké kvality už objavených talentov a zachovávať tradície amatérskeho divadla. Festival organizovaný Divadelným odborom Matice slovenskej nesie meno známeho liptovskomikulášskeho rodáka Ivana Stodolu, popredného slovenského dramatika, spisovateľa a lekára. Pomenovanie má vzdať hold osobnosti jedného z najvýznamnejších slovenských dramatikov, ako aj množstvu jeho úspešných divadelných hier.

  Pri príležitosti 135. výročia narodenia Ivana Stodolu (1888 – 1977) sa tento rok konal aj ďalší významný ochotnícky divadelný festival – Belopotockého Mikuláš.

  Vyvrcholením programu bude inscenácia Čaj u pána senátora Divadla Zrakáč, ktoré malo premiéru minulú sezónu v Slovenskom národnom divadle.

  4. – 10. september 2023

  Slanický ostrov divadla

  Multižánrový festival Slanický ostrov divadla je prvý a jediný divadelný festival na Orave.

  Festival realizuje občianske združenie Kult.1629 a ľudia okolo neho, ktorí sa venujú umeniu a jeho rozvoju nielen na Orave. Po rokoch svojich skúsenosti sa v roku 2020 spojili a prišli s konceptom prvého uceleného multižánrového divadelného festivalu, ktorý prináša do regiónu hornej Oravy rôzne formy umenia s cieľom podporovať rozmanité kultúry, empatiu, morálne hodnoty. Okrem divadelných predstavení môžu účastníci zažiť výstavy, prednášky, filmové projekcie, diskusie, koncerty, workshopy.

  2023 : Téma : Domov

  Je to náš najbližší svet, ktorý tvoria známe tváre, obľúbené vône a chute. Je to bezpečný priestor, v ktorom nachádzame oporu a prijatie. Slovo domov má množstvo významov a interpretácií. Festival sa zameria (najmä) na dve významové línie. Slovensko. Aké bolo, aké je a aká nás čaká budúcnosť? Počas festivalového programu sa zamýšľame, rozprávame a hľadáme odpovede medzi odborníkmi, umelcami i divákmi. Mať domov nie je samozrejmosť! Ľudia bez domova, rôzne marginalizované skupiny a vylúčené komunity si svoj domov budujú ťažšie. Buďme solidárni a pomôžme im! V rámci ročníka 2023 opätovne apelujeme na ohľaduplnosť a láskavý prístup k zraniteľným skupinám.

  Viac info a program: http://www.slanicafestival.sk/program

  31. 8 – 3. 9. 2023

  Festival Fokus – Pokus

  Festival profesionálneho nezávislého divadla Fokus Pokus prináša do Trnavy doslova svetový divadelný program.

  Piaty ročník festivalu sa uskutoční 31. augusta až 3. septembra v Trnave a to hneď v niekoľkých priestoroch: v Divadle Jána Palárika, v Malom Berlíne, v kreatívnom centre Kubík a v Krajskej knižnici Juraja Fándlyho. Práve tá je, spomedzi všetkých ostatných priestorov, pre festival novým miestom. 

  Fokus Pokus si dáva za cieľ priniesť do Trnavy tie najzaujímavejšie inscenácie z uplynulej divadelnej sezóny.

  Diváci a diváčky sa tak môžu tešiť na rôznorodé predstavenia.

  Viac: https://fokuspokus.sk

  30. 8. – 2. 9. 2023

  Scénická žatva

  Scénická žatva je najstarším festivalom neprofesionálneho divadla v Európe. Je to vrcholná prehliadka tvorby domácich súborov a jednotlivcov vo všetkých oblastiach neprofesionálneho divadla (činoherného, bábkového, hudobného a pohybového divadla, divadla dospelých hrajúcich pre deti, divadla mladých, detskej dramatickej tvorivosti, divadla poézie a umeleckého prednesu).

  Jednou z hlavných aktivít Scénickej žatvy je vzdelávanie v neprofesionálnom divadle. Do procesu odborného vzdelávania sa zapájajú aj profesionálni dramaturgovia, režiséri, herci, scénografi a teatrológovia.

  Toto podujatie sa prostredníctvom sprievodných akcií (výstavy, prednášky, koncerty a vystúpenia na uliciach, vo festivalovom stane atď.) otvára nielen divákom divadelných predstavení, ale je aj pestrým kultúrnym podujatím pre obyvateľov a návštevníkov mesta i regiónu.

  https://www.scenickazatva.eu/2023/

  https://www.facebook.com/ScenickazatvaJavisko/

  25. – 27. august 2023

  Kremnické gagy

  Európsky Festival humoru a satiry Kremnické gagy je originálne medzinárodné kultúrne podujatie s dlhoročnou tradíciou. Vznikol a realizuje sa od roku 1981 v krásnom historickom meste Kremnica, v geografickom strede Európy. Tento rok sa bude konať jeho 43. ročník.

  Počas posledného augustového víkendu vyhľadáva a následne uvádza inšpiratívne diela či výkony umelcov z celého sveta. Cieľom festivalu je monitorovanie domácej a zahraničnej tvorby, výsledkom ktorej je multižánrová prehliadka umeleckého programu s dôrazom na humor, satiru a kultivovanú zábavu.

  Gagy oceňujú prostredníctvom Akadémie humoru najlepšie umenie daného festivalového ročníka prestížnou cenou Zlatý gunár.

  Rovnako poukazuje aj na aktuálne dianie v spoločnosti a udeľuje anticenu Trafená hus za niečo, nad čím aj humoristom rozum zastane.

  Súčasťou festivalu je tiež populárna expozícia Múzea gýča, ale aj unikátna Ulička slávnych nosov, v ktorej sú umiestnené reliéfy osobností so zmyslom pre humor, ktorí už nie sú medzi nami.

  Viac info: https://gagy.eu

  9. – 12. august 2023

  Festival ARTWIFE

  ARTWIFE je feministický a rodovo orientovaný multižánrový umelecký festival, jediný svojho druhu na Slovensku, ktorý sa koná v kultúrnom centre Diera do sveta v Liptovskom Mikuláši. Cieľom festivalu je nabúrať, kritizovať a spochybňovať (aj) genderové stereotypy z feministickej perspektívy.

  Témou 6. ročníka festivalu je JAZYK.

  Má moc oslobodiť aj zraniť, vylučovať aj spájať. Jazyk – priestor na prelomenie mlčania a vyjadrenie solidarity. Alebo manévrovacia plocha na šírenie strachu a dezinformácií? Akým jazykom hovorí feminizmus a je ho vôbec počuť?

  Artwife 2023 preskúma viaceré perspektívy tohtoročnej témy, pričom sa pokúsi vyzdvihnúť potenciál jazyka ako nástroja spoločnej túžby po zmene.

  Artwife, štvordňová oslava feminizmu vo všetkých jeho farebných podobách. 

  Viac informácií: https://www.dieradosveta.sk

  6. – 13. august 2023

  LETAVY

  38. ročník letného tábora umenia pre dospelých.

  LETAVY sú stretnutím ľudí, ktorí majú k umeniu blízko, ale nie je ich profesiou, ľudí, ktorí hľadajú cestu ku krásnu a potrebujú usmerniť, ľudí, ktorí už vedia, kam smerujú, ale hľadajú nové cesty k dosiahnutiu cieľa. Týmto cieľom je výtvarný, divadelný, literárny, fotografický, tanečný a hudobný spôsob komunikácie.
  Význam Letáv je v stretávaní človeka s človekom – tvárou v tvár, človeka s umením, umenia s prírodou.

  LETAVY znamenajú: 
  Podporu talentov.
  Dodávanie odvahy iným i sebe samému.
  Sú miestom, kde túžba bez strachu skúsiť to, posúva mnohých dopredu.

  VÝSTUPY Z LETÁV
  Všetky práce sú vystavované na nočnej vernisáži v piatok. Prezentácie divadelných dielní, literárnej a hudobno-textárskej dielne sú prezentované v piatok a sobotu. Diela budú zdokumentované, digitálne spracované a uverejnené vo virtuálnej galérii. Rovnako aj video, foto záznamy i obľúbený „Letavský nočník“. Každý účastník je povinný poskytnúť jedno vytvorené dielo organizátorovi za účelom jeho prezentácie na výstave artefaktov z LETÁV. Termín výstavy bude zverejnený po skončení akcie.

  Viac info a prihlášky: https://www.letavy.sk.

  28. 7 – 5. 8. 2023

  Jiráskův Hronov

  Jiráskův Hronov je mezinárodní festival amatérského divadla v Hronově, konají se zde inscenace činoherního, pohybového či experimentálního divadla.

  Program tvoří výběr nejlepších inscenací ochotnického divadla a každoročně se kromě účinkujících zúčastní přibližně tisíc dalších účastníků.

  V rámci festivalu probíhají i vzdělávací semináře, workshopy, diskusní kluby, koncerty nebo i výstavy.

  Viac: https://jiraskuvhronov.eu

  27. – 30. júl 2023

  Festival KIOSK

  Festival vysokého napätia divadla a tanca.

  Čo príde po človeku? 
  Možno nový ľudský druh, možno tma. 

  Telá zrodené z časo-priestorových anomálií sa budú na lyžiarskych svahoch alebo v ruinách kultúrnych domov stretávať s klonmi našej niekdajšej podoby. Vystavené novým situáciám a zapájané do nepredvídateľných dialógov, naučia sa opätovne dýchať a pohybovať. A budú sa usilovať spomenúť si na to, čo kedysi vedeli a videli. 
  Ale bude to možné vo svete s radikálne odlišnými podmienkami? Vo svete bez svetla (hoci s nádejou), vo svete bez vody (hoci so smädom po poznaní), vo svete bez priestoru (hoci s veľkorozmernými túžbami). 

  KIOSK to skúsi. 

  Do novej reality prinesie projekty s nízkym energetickým výkonom, také, ktoré nepotrebujú elektrinu, nie sú závislé od klasickej infraštruktúry. KIOSK tak odstraňuje ďalšiu zložku bohatého divadla. Kde končí trpezlivosť performatívnych umení? Čo všetko sú divadlo a tanec ochotné obetovať organizátorom, ktorí trpia vysokými účtami za elektrinu?

  Viac na: https://www.kioskfestival.sk

  18. – 22. júl 2023

  Festival amatérskeho divadla

  Hlavnou myšlienkou je vytvárať festivalový priestor amatérskym divadlám, rozvíjať dramaturgiu FAD ako komunitného festivalu s medzinárodnou účasťou, divadelne experimentovať a nebáť sa rôznorodosti v najširšom kontexte umenia, hľadať inovatívne formy práce s tínedžerským publikom prostredníctvom divadla s dôrazom na rozvoj kritického myslenia, reflektovať potreby mladého divadla a mladého diváka.  

  Festival je určený prioritne pre neprofesionálne divadlá mladých Nitrianskeho kraja, ale aj za hranicami kraja a Slovenskej republiky.

  V rámci 9. ročníka sú pre vás pripravené:

  Divadelné predstavenia /experimenty

  Odborné diskusie s tvorcami a divákmi

  Divadelné workshopy

  Medzinárodný seminár: Komunitné divadlo / rôznorodosť a mladé publikum

  Zahraničné komunitné divadlá a hostia

  Hudobná produkcia

  Výstavy  

  Viac na stránke Krajského osvetového strediska v Nitre: https://www.kosnr.sk/kalendar-podujati/653-fad-2023-festival-amaterskeho-divadla

  4. 7. – 6. 8. 2023

  Letné shakespearovské slávnosti

  Festival je jediným a najväčším divadelným festivalom Williama Shakespera na Slovensku.

  23. ročník otvoríme 4. júla derniérou inscenácie ROMEO A JÚLIA v réžii Doda Gombára. Ďalšou výnimočnou inscenáciou v programe festivalu bude  HAMLET v réžii PAVLA KHEKA.
  Festival uvedie aj ďalšie úspešné inscenácie  DVAJA PÁNI Z VERONY a  KOMÉDIA OMYLOV.
  V Bratislave uvidíte aj minuloročnú premiéru pražských kolegov najtemnejšiu hru autora –  MACBETH v réžii Jakuba Kroftu a magickú komédiu BOUŘE režisérskeho tandemu SKUTR.
  Pokračujeme aj s našim projektom pre deti a ich rodičov – SHAKESPEARE S DEŤMI.

  Viac info: http://www.wshakespeare.sk/index.php

  1. – 4. júl 2023

  Into the Miracles

  Najväčší site specific festival na Slovensku, jedinečné podujatie, ktorého koncept nemá v Európe ekvivalent.

  Divadlo Pôtoň v spolupráci s partnerskými organizáciami z Nórska, Lichtenštajnska a Islandu pripravuje 1. – 4. júla 2023 unikátny umelecký projekt Into the Miracles, ktorý bude prebiehať na sedemdesiat kilometrov dlhej trase medzi Dudincami a Bátovcami za účasti viac než šesťdesiat umelcov zo šiestich krajín.

  „Into to the Miracles je putovaním za zdrojmi vnútornej sily. V turbulentom období, v ktorom žijeme sú dôležité naše zastavenia, spomalenia a nádychy. Môžeme kráčať a mať čas na premýšľanie. Mať čas na vnímanie krásy v tichu. Umelecké diela krehko dopĺňajú prírodu. Telesné a duchovné súznejú.  Impulzy pre premýšľanie si pútnik vytvára sám svojou otvorenosťou a vnímavosťou, umelci prostredníctvom svojich diel  jeho myslenie sprevádzajú. Blízkosť iných ľudí, rovnako putujúcich, je tiež zdrojom rovnováhy a harmónie.“, povedala programová riaditeľka festivalu Iveta Ditte Jurčová.

  Trasa festivalu vedie z Dudiniec, cez Terany, Hontianske Tesáre, Šipice, Sebechleby, Starú Horu, Baďan, Beluj, Jabloňovce, Pečenice a končí v Bátovciach. Realizátori využívajú existujúce turistické trasy lokálneho významu, ktoré však medzi sebou prepájajú dočasným značením. Chodci budú prechádzať malými obcami, lúkami a lesmi na hranici regiónov Tekova a Hontu. Okrem umelcov sú do projektu zapojení lokálni operátori, aktivisti, výrobcovia gastronomických produktov, ale aj zástupcovia miestnych samospráv.

  Viac info: https://www.intothemiracles.com/

  24. – 25. jún 2023

  Festival Divné veci

  FESTIVAL DIVNÉ VECI je medzinárodný divadelný site specific festival, ktorý funguje na princípe tvorivého interaktívneho dialógu s miestnymi obyvateľmi a skupinami žijúcich v danej lokalite. Zámerom festivalu DIVNÉ VECI je poskytnúť priestor pre nový prístup k tvorbe, ktorá vychádza z inšpirácií daných priestorov a prezentuje alternatívne formy divadla, s cieľom udržania kontinuity divadelnej kultúry, nových umeleckých foriem s celoslovenským a medzinárodným významom s účasťou slovenských a zahraničných tvorcov.

  Festival Divné veci sa vyznačuje nekonvekčnosťou a originalitou, je situovaný v prostredi mesta Stará Turá a Trenčín. 

  Festival má aj enviromentálno-vzdelávací charakter. Festival každoročne sadí festivalový strom, realizuje workshopy a prednášky na environmentálne témy.

  Program 9. ročníka festivalu a viac info: https://divneveci.sk

  21. - 23. jún 2023

  Workshop Od telesnosti k materiálu a späť

  Workshop zameraný na skúmanie vzťahu subjekt – objekt, na rozvíjanie tvorivosti a kreatívneho myslenia cez prácu s telom, objektom a textom…

  https://www.nocka.sk/od-telesnosti-k-materialu-a-spat-pozvanka/

  21. - 23. jún 2023

  Tvorivý seminár Deti na ceste k prednesu

  Tvorivý seminár pre pedagógov slovenského jazyka a literatúry ZŠ, ZŠU a lektorov umeleckého prednesu detí.

  https://www.nocka.sk/deti-na-ceste-k-prednesu-pozvanka/

  21. – 24. jún 2023

  Hviezdoslavov Kubín

  69. Hviezdoslavov Kubín bude štyri dni hostiť viac ako tristo súťažiacich, ktorí prešli všetkými stupňami súťaže od obvodných kôl až po krajské. Vystúpenia detských recitátorov  budú komponované do recitátorských blokov v réžii Judity Sadílekovej. Moderátorskú taktovku preberie Veronika Mészárošová. Organizátor sľubuje aj ďalšie zaujímavé prekvapenia v sprievodnom programe, ako napríklad autorské čítanie a besedu s Ivanom Štrpkom a predstavenie vydavateľstiev Koloman Kertész Bagala a Modrý Peter, interpretačný seminár venovaný básnickej tvorbe Ivana Štrpku a Osamelých bežcov pod vedením Mariána Milčáka, tanečno-hudobný duet s príbehom LOPEROHUNT tvorcov Robie Legrosovej a Matthieua Legrosa, tvorivý seminár Deti na ceste k prednesu pod vedením Elišky Sadílekovej či workshop Od telesnosti k materiálu a späť pod vedením Márie Danadovej a Filipa Jekkela.

  Hviezdoslavov Kubín je najstaršia a najprestížnejšia súťaž v umeleckom prednese, ktorá vytvára a formuje kultúru slovenského národa. Na rôznych stupňoch súťaže sa každý rok do nej zapájajú tisíce recitátorov. Z mnohých sa stali zaujímavé kultúrno-spoločenské osobnosti, napríklad Július Satinský, Lucia Hurajová, Milan Ondrík či Táňa Pauhofová.

  Hlavným organizátorom podujatia je Mestské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne. Vyhlasovateľom a odborným garantom súťaže je Národné osvetové centrum.

  Program a ďalšie informácie o festivale nájdete na www.nocka.sk alebo na facebookovom profile Hviezdoslavov Kubín.

  19. – 24. jún 2023

  Dotyky a spojenia

  Výberový nesúťažný festival Dotyky a spojenia ponúkne v termíne od 19. do 24. júna 2023 v Martine 33 inscenácií z 28 divadiel zo 14 slovenských a českých miest, 11 predstavení v Hlavnom programe, 5 predstavení v programe Pre mladé publikum, 7 predstavení v programe Junior, 22 rôznych diskusií o divadle, 6 koncertov, 2 výstavy, 2 workshopy a 5 tvorivých dielní pre deti.

  Festival Dotyky a spojenia je najväčšou prehliadkou inscenácií uplynulej divadelnej sezóny na Slovensku. Hlavným organizátorom festivalu je Slovenské komorné divadlo Martin. 

  Nad 18. ročníkom festivalu Dotyky a spojenia budú držať ochrannú ruku jeho patróni — členka umeleckého súboru Divadla Andreja Bagara v Nitre Eva Pavlíková a bard slovenskej réžie, profesor Ľubomír Vajdička.

  Program a ďalšie informácie o festivale nájdete na: https://www.dotykyaspojenia.sk

  8. - 11. jún 2023

  Belopotockého Mikuláš

  Celoštátna postupová súťaž a prehliadka divadla dospelých Belopotockého Mikuláš je vrcholným podujatím svojho druhu na Slovensku. Nesie meno jedného z najznámejších organizátorov kultúrneho života v čase národného obrodenia a zakladateľa prvého slovenského ochotníckeho divadla Gašpara Fejérpatakyho Belopotockého. Od roku 1950 sa na jeho počesť koná divadelný festival dospelých – Belopotockého Mikuláš. Po mnohých zmenách miest konania, organizátorov, alebo dokonca samotného názvu, sa v roku 2016 podujatiu opäť vrátil názov Belopotockého Mikuláš. Hlavným cieľom súťaže je získavanie vedomostí, rozvíjanie zručností a umelecko-odborný rast neprofesionálnych divadelných kolektívov prostredníctvom poznávania, realizácie a prezentácie divadelnej tvorby. Víťazný kolektív alebo jednotlivec podujatia je každý rok navrhnutý na účinkovanie na najstaršom festivale neprofesionálneho divadla v Európe – na Scénickej žatve.

  https://www.facebook.com/BelopotockehoMikulas?locale=sk_SK%2F

  8. - 9. jún 2023

  Divadlo a deti

  DaD je celoštátny festival neprofesionálneho činoherného, bábkového, hudobného a pohybového divadla dospelých a mládežníckych divadelných súborov s inscenáciami pre deti.