logotyp: JAVISKO.sk
Vyhľadať

RUBRIKY

Aktuality

Divadlo Naboso, Nitra: Slovo o Jankovi. Foto: Peter Kozák

FODBAL aj pre tých, ktorí sa boja loptových športov

Festival ochotníckych divadiel Bratislava (FODBAL)

24. – 26. november 2023

Ticho a spol. – priestor pre kultúru, Bratislava

Zbaľte si dres, štulpne, chrániče, kopačky a suspenzor – ideme na FODBAL! Či nie? Namiesto ihriska javisko, namiesto hooligans rozkokošení diváci a namiesto Merčiaka Mojmír Procházka. Kde som to? Aspoň že nechali obľúbený športový jingel – tu-tu-tu-tu tu-tu-tu-tu tu-tu-tu-tu tuturutututuuuuuu! Poznáte, však?

Tri divadelné večerodni Festivalu ochotníckych divadiel Bratislava (FODBAL) sa začali komentovanou prehliadkou jubilejnej výstavy 40 sviečok Michaly Jariabkovej, ktorá sa touto cestou ohliada za svojou doterajšou výtvarnou tvorbou. Autorka je zároveň členkou divadelného súboru Stopy snov.

Výkop patril domácim

Divadelný program festivalu odštartovalo divadlo Ľahostajňa s inscenáciou Čaj u pána senátora. Pán Baltazár s ovocím, známy aj ako Baltazár Slivka, nesklamal a opäť pripomenul to, že niektoré veci sa v spoločnosti nemenia – napríklad ľudská slabosť pre honosné verbálne obraty bez ohľadu na ich prázdny obsah.

Divadlo Ľahostajňa je zároveň organizátorom tohto nového festivalu. Prečo vôbec prišli s týmto nápadom a čo je jeho cieľom, prezradil najfeldbauerovatejší z Feldbauerov (túto slovnú hračku prosím zaradiť do kurikula javiskovej reči, ďakujem) – Matej Feldbauer: „V Bratislave pôsobí veľa ochotníckych divadiel. Navzájom sa nepoznáme, toto je spôsob, ako networkovať medzi sebou, spoznať sa. Inšpirovať sa a ukázať si, ako to kto robí“ (osobný rozhovor, 26. 11. 2023).

Na záver piatkového večera sa predstavil hudobný projekt Andrej & Michal. Teda napokon z tejto dvojice prišiel iba Andrej Remeník, Michala Fiantoka zdravotne indisponovalo chladné počasie. Inak veľmi sofistikovaný názov, však? Predstavte si, že by ochorela polovica inej kapely – prišli by na koncert iba Horkýže? Korben? Barman?! Ale späť k Andrejovi bez Michala – ten nám vybrnkal príjemný večer a svojimi piesňami poslucháčov pobavil aj prostredníctvom vtipných príbehov nevydarených lások (pozdravujeme!).

Škaredý faul od jesennej chrípky

Sobotný program sa začal hneď zrána – o 13:00. Predstavil sa súbor divadla ANTIKoňa, ktorého členovia siahli po texte Noha od Laury Fedorovej (inak najlepšia hra dramatickej súťaže Žatva drámy 2022). Nohy museli bolieť aj účinkujúcich, ktorí sa rozhodli ísť cestou inscenovaného čítania, čo sa im vypomstilo prílišnou statickosťou a monotónnosťou obrazov. Tie sa síce miestami pokúšali priniesť divákovi viac atraktívne inscenačné prvky, no forma sa nedokázala vyrovnať inak silnému textu o útrapách života, v ktorom je človek väzňom svojho vlastného tela – a stojí takéto bytie vôbec za to?

Nasledovať mala inscenácia Vištuckého revolučného divadla, no to tiež postihol akýsi jesenný virózový papľuh, a keďže išlo o náhradné predstavenie iného predstavenia, ďalší náhradníci už na „fodbalovej“ lavičke nesedeli. Kouč domáceho tímu Feldbauer komentoval okolnosti zmien v programe takto: „Určite už nebudeme nič takéhoto ,väčšieho formátu‘ organizovať v chrípkovej sezóne. Spravilo to veľa šarapaty s programom a v konečnom dôsledku aj so mnou. Som chorý ako diabol. Inak hodnotím prvý ročník veľmi pozitívne“ (osobný rozhovor, 26. 11. 2023).

Druhý festivalový deň uzavrel Bedňa a jeho hudobný stand-up. Tento „verbálny úchyl“, ako sám seba označuje, dokázal inteligentne zužitkovať presne ten typ humoru, na ktorom sa všetci rehoceme, no v slušnej spoločnosti sa to hanbíme priznať. Keď sa však zhasne hľadisko, ostych z nevhodných vtipov sa rýchlo vytratí.

Keď divadlo cítite

Nedeľné popoludnie patrilo divadlu Naboso z Nitry, ktoré uviedlo svoju oceňovanú hĺbavú inscenáciu Slovo o Jankovi (Hviezdoslavov Kubín a Scénická žatva, 2023). Toto poetické dielo ponúka príležitosť zamyslieť sa nad tým, čo znamená byť divným (Jankom) – a nie sme tak trochu divní všetci? Ak sa necítite na výlet do útrob vlastného bytia, určite si užijete aspoň senzorický trip v podobe prítmia, zvukov vodných kvapiek a omamnej vône levandule, ktorá vás príjemne opantá už vo foyeri. Tento divadelno-terapeutický zážitok vrelo odporúčam.

Normálne by v tomto bode nasledoval zlatý klinec programu. V tomto prípade to však bola skôr biela palica. A to nie prvoplánovo, lebo divadlo Zrakáč – haha, humor. Slepecké palice zohrávajú dôležitú úlohu v jednoaktovke Nie je to tak, ako to vyzerá, kde sa diváci stávajú svedkami série bizarných situácií, ktoré môžu nevidiaceho človeka prekvapiť – napríklad aj pri partnerskej nevere. Predstavenie a zároveň aj celý festival uzavrel hudobným sólom talentovaný pianista a zároveň člen divadla Zrakáč Peter Zbranek.

Ak v tejto chvíli ľutujete, že ste sa nezúčastnili, nezúfajte. Interné zdroje zo stajne Ľahostajne prezrádzajú, že pokračovanie určite bude. Či to bude pravidelné, alebo skôr príležitostné, to sa už necháme prekvapiť.

Vo svete športu by FODBAL asi nepochodil, no na divadelnej festivalovej mape si svoje miesto určite zaslúži – budovanie komunity bolo vždy obľúbenou súčasťou života (neprofesionálnych) divadelníkov, netreba na to zabúdať.

Text a foto: Peter Kozák

#Bedňa  #Divadlo_ANTIKoňa  #Divadlo_Ľahostajňa  #Divadlo_Naboso_z_NItry  #Divadlo_Zrakáč  #FODBAL  #hudobný_projekt_Andrej_&_Michal  #Laura_Fedorová  #Michala_Jariabková  #Peter_Zbranek 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

PODOBNÉ ČLÁNKY