logotyp: JAVISKO.sk
Vyhľadať

RUBRIKY

Aktuality

default thumbnail: JAVISKO.sk

Dospelý deťom a deti dospelým

V dňoch 6. – 7. júna 2019 sa v Rimavskej Sabote ukutočnil 28. ročník celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky divadla dospelých hrajúcich pre deti. Prehliadky sa zúčastnilo celkovo 7 súborov z celého Slovenska, ktoré priniesli tématicky a žánrovo rozdielne inscenácie.

Dej celého súťažno-prehliadkového príbehu bol napínavý. Jednotlivé dejstvá sa odohrávali od Košíc až po Bratislavu a záverečná katarzia nastala v Rimavskej Sobote – na divadelnej prehliadke Divadlo a Deti, kde dospelý hrajú pre deti a deti sú pre dospelých odvážnym, kritickým a najmä uprímným publikom. Tak sa na pár chvíľ, hodín, či dní stáva zo svetov dospelákov a detí svet jeden – svet náš.

Na celoštátnej postupovej súťaži a prehliadke divadla dospelých hrajúcich pre deti sa stretlo celkovo sedem súborov z rôznych kútov Slovenska. Ich príbehy a cesty do Rimavskej Soboty boli rôzne. Cez rozprávkovú ulicu nám Divadlo “A” a Divadlo SHANTI z Prievidze ukázalo, že aj taká normálna ulica skrýva množstvo príbehov ľudí, ktorí nie sú vždy takí, ako sa na prvý pohľad zdajú. To, že priateľstvo a sloboda sú cenným darom, ktorý nás môže nečakane prekvapiť a postretnúť, porozprával Adonis a Uhlík z Bardejovského divadla v príbehu Adonis a jeho hosť. Detský a mládežnícky divadelný súbor Eva z Čadce oživil príbeh Kapitána Budzogáňa svojím spracovaním v inscenácii Roztopašné kráľovstvo, ktoré humorne a s nadsázkou vyrozprávali príbeh kráľa a jeho troch nezbedných dcér. Prvý prehliadkový deň ukončilo Divadlo poézie Čiapka z Michaloviec roztopašnou miniatúrou o čertovských učňoch. Ani druhý deň prehliadky sa nenechal zahambiť a začal velkolepo a výprávne muzikalovým vyrozprávaním príbehu Pinocchia Divadlom Materinky zo Šale. V duchu klasických príbehov pokračoval aj divadelný súbor Lano z Bratislavy, ktorý priniesol osviežujúcu aktualizáciu textu Čin-Čin, Činohra. Záver prehliadky zostal taktiež v duchu tradičných príbehov vďaka Divadlu Zelienka s príbehom Dvanásť mesiačikov.

Tohtoročný program bol naozaj pestrý. Ako hosť sa predviedla Eva Aibazova z Petrohradu, ktorá technikou sandart, piesočnou animáciou, uviedla predstavenie Alica v krajine zázrakov. Ďalším hosťom bolo Divadlo Haliganda z Košíc, ktoré prinieslo interaktívne predstavenie Farebný svet. O poobednú a aj večernú zábavu so Storrytellingom sa postala Martina Jánošíková, ktorá nám ukázala, že aj obyčajný príbeh nás dokáže vtiahnuť do svojho sveta.

Keďže aj Divadlo a deti je súťažnou prehliadkou, zišla sa i tu odborná porota v zložení Katarína Hitzingerová, Ján Hyža a Marián Lacko. Zlaté pásmo udelila porota dvom súborom, ktoré presvedčili spracovaním predlohy a to Divadlu Materinky zo Šale s inscenáciou Pinocchio a divadelnému súboru Lano z Bratislavy s inscenáciou Činohra. Vo veľmi vyrovnaných inscenáciách sa porota vzhľadom na komplexné využitie výrazových prostriedkov rozhodla udelit priamy postup na Scénickú žatvu Divadlu Materinky. V striebornom pásne sa umiestnilo Divadlo SHANTI z Prievidze a detský a mládežnícky divadelný súbor Eva z Čadce. V bronzovom pásme sa umiestnili Bardejovské divadlo z Bardejova, Divadlo poézie Čiapka z Michaloviec a Divadlo Zelienka zo Zvolena. Cenu detskej poroty získala inscenácia Činohra divadelného súboru Lano z Bratislavy.

Program Divadla a deti bol naozaj zaujímavý a vyčerpávajúci v tom najpozitívnejšom slova zmysle. Aj tento ročník potvrdil, ako je dôležité hľadať si cesty k detskému divákovi a z pozície nás, dospelákov, sa mu prihovárať rôznymi témami, ktoré s ním chceme komunikovať. O tom, že to je jedna z najkrajších, ale aj najťažších divadelnýh disciplín, presvedčilo sedem súborov. Mne neostáva nič iné len vysloviť obrovskú vďaku a radosť z toho, že sa tento krásny festival mohol konať aj tento rok. Vďaka organizátorom, hercom, režisérom, dramaturgom, dramatikom, technikom a všetkým úžasným “šialencom”, ktorý robia divadlo a robia ho o to krajším, že ho robia pre najlepšieho a najúprimnejšieho diváka, deti. Želám Divadlu a deti mnoho daľšich ročníkov, skvelých divákov a mnoho tvorivých chvíľ a stretnutí.

MgA. Ján Hyža, PhD.

Viedeň, 19.11.2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

PODOBNÉ ČLÁNKY