logotyp: JAVISKO.sk
Vyhľadať

RUBRIKY

Category: Aktuality

Hľadáte text na Hviezdoslavov Kubín? Mám dobrú a zlú správu: bez čítania to nepôjde!

V dnešnej dobe, keď sa veľa hovorí o kríze čítania s porozumením a o potrebe kritického myslenia, by sme mohli v školách využiť práve umelecký prednes. Pri jeho príprave sa deti učia klásť otázky, hľadať súvislosti, pomenúvať emócie, chápať konanie postáv a uvažovať o tom, ako by sa ony zachovali v konkrétnej situácii. Učia sa komunikovať s poslucháčmi, sebavedome vysloviť svoj názor a tiež prijať spätnú väzbu na súťažiach, akceptovať iný názor, zamyslieť sa nad pripomienkami a zvážiť, ktoré sú pre ne prínosné.
Profesionálna lektorka umeleckého prednesu Eliška Sadíleková definuje v ďalšom diele seriálu Hľadáte text na Hviezdoslavov Kubín? texty vhodné na prednes a zamýšľa sa nad hodnotou čítania a otváraním komunikácie pre dnešnú generáciu.

VIAC INFO ↓

Ako urobiť lacno a rýchlo úspešné ochotnícke divadlo. Časť štvrtá: Divadlo pre študentov na stredných školách

K prvému metodickému materiálu Javiska ako online platformy sme si dovolili pristúpiť s dávkou recesie. Jedným z najkreatívnejších v tejto oblasti je nepochybne dramatik, dramaturg a režisér Karol Horváth. Štvrtá časť série metodických textov na tému – ako urobiť lacno a rýchlo úspešné ochotnícke divadlo má názov Ako urobiť lacno a rýchlo úspešné ochotnícke divadlo. Časť štvrtá: Divadlo pre študentov na stredných školách. Príjemné čítanie. ;D

VIAC INFO ↓

Ako urobiť lacno a rýchlo úspešné ochotnícke divadlo. Časť tretia: Divadlo pre deti na základných školách

K prvému metodickému materiálu Javiska ako online platformy sme si dovolili pristúpiť s dávkou recesie. Jedným z najkreatívnejších v tejto oblasti je nepochybne dramatik, dramaturg a režisér Karol Horváth. Tretia časť série metodických textov na tému – ako urobiť lacno a rýchlo úspešné ochotnícke divadlo má názov Ako urobiť lacno a rýchlo úspešné ochotnícke divadlo. Časť tretia: Divadlo pre deti na základných školách. Príjemné čítanie. ;D

VIAC INFO ↓

Svetový deň divadla

Autorom tohtoročného posolstva k Svetovému dňu divadla je nórsky dramatik a laureát Nobelovej ceny za literatúru za rok 2023 Jon Fosse. Má názov Umenie je mier.

VIAC INFO ↓
Ester Gracerová. Foto: Ondřej Smolka

Mezinárodní festival poezie ve Valašském Meziříčí dospěl k 58. ročníku

„Meziříčský festival je v mnohém unikátní a od ostatních přehlídek v České republice i na Slovensku se liší: nejen výjimečnou poetickou atmosférou a precizně propracovanými pravidly, ale především neutuchajícími příležitostmi pro vzájemné potkávání českého a slovenského uměleckého přednesu. Při závěrečném rozborovém semináři, kdy porota hodnotila oba výkony všech finalistů, se její členové jednoznačně shodli, že letošní ročník patřil svou úrovní mezi mimořádné.“
O tom, ako sa darilo slovenským recitátorom a recitátorkám na najvýznamnejšom podujatí v oblasti umeleckého prednesu na česko-slovenskej úrovni, sa dozviete vo festivalovej reflexii člena poroty, českého literárneho vedca Davida Kroču.

VIAC INFO ↓
Tanečná dielňa Ladislava Cmoreja. Foto: Juraj Bednárik

Letavy 2023

Boli ste už na legendárnych Letavách? Atmosféru ostatného ročníka Vám priblíži šéfredaktor letavského nočníka – recesisticko-informačného denníka, ktorý má každý rok iný názov, v roku 2023 Letavské Stránky – Mathej Thomka.

„Interakciám medzi dielňami sa nebráni. Tanečníci sa svojimi pohybmi a tanečným playlistom zapisujú do malieb, kresieb, grafík i do pamäti výtvarníkov. Tiché rozjímanie a čítanie príbehov z keramiky sa mieša s údermi kováčskych kladív a brúskami z dielne odpadu. Myšlienky standupistov, ktorí zložitým spôsobom, najnovšie i meditáciami, budujú svoj text, sú neustále narúšané novými refrénmi od hudobníkov. Z toho isto vznikne slam poetry. Nikto nie je izolovaný. Pantomíma nenechá animátorov v tichu, lektoruje ich najukecanejší mím Miro Kasprzyk. Animátori zas využijú letavákov pre svoje stop motion animácie. Pre hercov musia byť inšpiratívne celé Letavy, nočné i denné dianie, aféry, prach, seno i kontajnery. „Extrémisti“ sú zrazu všade, rozcvičku si dajú v pantomíme, zatancujú si u tanečníkov, vyskúšajú maľbu, našepkávajú animátorom a opäť niekam zmiznú. Bábka je celý týždeň pod extrémnym tlakom. Od pondelka do piatka vytvoriť, vyrezať bábku – javajku, obliecť ju, doladiť a naštudovať s ňou záverečný výstup. Nečakajú na ostatné herecké dielne, vystupujú už v piatok za tmy. Fotografi sú všadeprítomní, uchovávajú spomienky i proces práce naprieč dielňami.“

VIAC INFO ↓
Ochotnícke divadlo Jakuba Grajchmana, Hybe: Všetko o ženách. Foto: archív RKC v Prievidzi

Festival, ktorý stále má zmysel

„Festival Stanislava Chrena je vďaka kvalitným inscenáciám nástojčivým potvrdením tézy, ako stále potrebujeme divadlo, divadelné prehliadky a festivaly. A hoci je zameraný na seniorské a dedinské divadlo, bolo by tragické vnímať tieto označenia ako menejhodnotné alebo pre samotné divadlo zbytočné. (…) rozličné divadelné poetiky a žánre dokážu vedľa seba existovať a napĺňať onen základný shakespearovský imperatív o zrkadle doby alebo osvietenský ideál morálnej inštitúcie národa. Tolerantný duch postmodernistickej plurality, ako prízvukoval výkonný organizátor, „dobrý duch“ festivalu a metodik RKC v Prievidzi Miroslav Hronec, si zasluhuje našu stálu pozornosť a ochranu.“
Viac o Festivale Stanislava Chrena venovanom významnému divadelníkovi, editorovi, organizátorovi divadelných podujatí, školení a festivalov S. Chrenovi sa dočítate vo festivalovej reflexii Michala Babiaka.

VIAC INFO ↓
Tri bodky na ceste: Kto som? Foto: Peter Brenkus

Hľadanie hviezdy nie je jednoduché

Najnovšia inscenácia Renaty Jurčovej (Tri bodky na ceste) vznikla na motívy filozofického príbehu o podstate bytia človeka nórskej autorky kníh pre deti Constance Ørbeck-Nilssen. Spolu s recitátorkou a herečkou Teréziou Pravdovou vytvorili postavu Zory v metaforickom javiskovom hľadaní s ontologicky nástojčivou otázkou – Kto som?

VIAC INFO ↓
To je všetko, žiadne ďalšie príspevky v tejto rubrike zatiaľ nie sú.