logotyp: JAVISKO.sk

RUBRIKY

Aktuality

Divadlo Naboso, Nitra: Slovo o Jankovi. Foto: Jakub Jančo

Hľadáte text na Hviezdoslavov Kubín? Alebo čo má spoločné umelecký prednes s Ľubľanským manifestom

Každoročne v čase od decembra do februára rodičia, pedagógovia a deti hľadajú vhodný text na súťaž v umeleckom prednese. V online prostredí existuje množstvo odkazov na príspevky, ktoré sľubujú básničky na Hviezdoslavov Kubín…
V čom však tkvie základný problém výberu správneho textu na prednes pre seba alebo svoje dieťa či žiaka?
Metodička NOC pre umelecký prednes Renata Jurčová vytvorila prehľadný manuál, ako vybrať dobrý text a zároveň nájsť záľubu v čítaní a prednášaní kvalitnej literatúry. Dozviete sa viac aj o iniciatíve za čítanie na vyššej úrovni – Ľubľanskom manifeste.

VIAC INFO ↓
Foto: Divadelný ústav

Jon Fosse. Držiteľ Nobelovej ceny za literatúru 2023

Držiteľom Nobelovej ceny za literatúru za rok 2023 sa stal nórsky spisovateľ a dramatik Jon Fosse. Výber z jeho dramatickej tvorby vydal v slovenčine Divadelný ústav. Prečítajte si ukážku z jeho tvorby, ktorú pre Vás vybrala Andrea Dömeová, vedúca Centra edičnej činnosti Divadelného ústavu a zároveň dramaturgička bratislavského Divadla Astorka Korzo ’90.

VIAC INFO ↓
Ochotnický spolek ŽUMPA Nučice: Sex

Jiráskův Hronov stále jede!

Čeští divadelní amatéři si patrně nedokážou představit léto bez festivalu Jiráskův Hronov. Právě jejich zájem má zásluhu na tom, že festival kontinuálně pokračuje už 93 let, i když mnohdy měl namále. A stále se sem tam ozývají kritické hlasy toužící po změně či zrušení… V každém případě, ukazuje se, že divadelní amatérské hnutí v Čechách je i při výměnách generací stále dostatečně silné, a každý rok se do letního Hronova hrne spousta souborů, které prošly sítem národních oborových přehlídek a budou na festivalu hrát. Představení bylo k vidění na festivalu tolik, že je i energeticky zrychlený jedinec těžko mohl vidět všechna. – Píše o festivale Jiráskův Hronov teatrologička Jana Soprová. O tom, aký bol, kto reprezentoval Slovensko a aký škandál bol spojený s 93. ročníkom sa dočítate v reportáži z festivalu.

VIAC INFO ↓
Divadlo Zrakáč: Nie je to tak, ako vyzerá. Foto: Ladislav Biznár

Vtipne o nevedomí

V obnovenej rubrike Recenzie sa venujeme najnovšej inscenácii Divadla Zrakáč Nie je to tak, ako to vyzerá. Recenziu pre javisko.sk napísala Dominika Dudášová, ktorá sa zameriava na divadlo zdravotne znevýhodnených.

VIAC INFO ↓
Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica: Horror vacui. Foto: Peter Zbončák

Vo Zvolene o legendách, súčasnom tanci i možných spoluprácach

Zvolen nie je iba jedno z kľúčových historických a kultúrnych centier Slovenska. Je to tiež mesto s vizuálnym smogom, developerským apetítom, mastnou zapekankou či pestrofarebnou architektúrou slovenskej verzie neoliberalizmu konca 90. rokov a zároveň mesto, kde klíčia drobné prevádzky s kvalitnou kávou, rekonštruuje sa nádherná budova knižnice a je pripravený projekt revitalizácie pýchy mesta – Zvolenského zámku. A na dôvažok, už po štyridsiaty deviatykrát sa tu na začiatku júna odohrala jedinečná divadelná udalosť – Zámocké hry zvolenské.

VIAC INFO ↓

Píšem Vám tento list do jesenného temna, aby ste neplakali do tichej noci pre mňa

„Píšem Vám tento list do jesenného temna, aby ste neplakali do tichej noci pre mňa,“ sú úvodné slová básne List do vetra, ktorej autorom je Miroslav Válek. Zároveň je to zhudobnený dopis, ktorý tu zanechal Milan Lasica pre svojich blízkych, priateľov, kolegov a všetkých tých, ktorí ho mali radi, a nestihli sa s ním v júli 2021 rozlúčiť.
Skladba List do vetra je súčasťou doteraz utajovaného albumu Milana Lasicu Básnenie, ktorý vyjde v roku 2024.

VIAC INFO ↓
To je všetko, žiadne ďalšie príspevky v tejto rubrike zatiaľ nie sú.