logotyp: JAVISKO.sk
Vyhľadať

RUBRIKY

# Divadelný ústav

Súťaž DRÁMA 2023

Divadelný ústav vyhlásil 24. ročník súťaže DRÁMA. Súťaž je otvorená pre všetkých, ktorí by sa chceli so svojou tvorbou uchádzať o víťazstvo v súťaži pôvodných dramatických textov v slovenskom a českom jazyku DRÁMA 2023.

VIAC INFO ↓
Foto: Divadelný ústav

Jon Fosse. Držiteľ Nobelovej ceny za literatúru 2023

Držiteľom Nobelovej ceny za literatúru za rok 2023 sa stal nórsky spisovateľ a dramatik Jon Fosse. Výber z jeho dramatickej tvorby vydal v slovenčine Divadelný ústav. Prečítajte si ukážku z jeho tvorby, ktorú pre Vás vybrala Andrea Dömeová, vedúca Centra edičnej činnosti Divadelného ústavu a zároveň dramaturgička bratislavského Divadla Astorka Korzo ’90.

VIAC INFO ↓
Česká expozícia. Foto: V. Dubeň

Čo priniesol 15. ročník Pražského Quadriennale

V dňoch od 8. do 18. júna sa Praha už po pätnástykrát stala centrom svetovej scénografie a divadelného dizajnu. Konal sa medzinárodný festival Pražské Quadriennale. Slovensko reprezentovalo košické Divadlo Na peróne, bratislavská Vysoká škola múzických umení, ale aj teatrologička a vysokoškolská pedagogička Dagmar Inštitorisová so svojou monografiou „Jozef Ciller. Čítanie v mysli scénografa“, ktorá sa dostala do long listu Ceny za najlepšiu publikáciu.

VIAC INFO ↓