Aktuality

Blaho Uhlár a kolektív DISK: Bolo to geniálne, do ****!

UHLÁR, Blaho. O DISK-u pri jeho šesťdesiatke. In: Dodatok č. 2 k jubilejnej ročenke k 50. výročiu založenia divadla DISK. Online: <https://www.divadlodisk.sk/dokumenty/DISK_60_brozura.pdf>

DISK Blahovi Uhlárovi

Daniel Duban * Ján Rampák * Monika Babicová * Zuzana Jankowská * Sofia Klebanová * Monika Missi Lochman * Martina Mareková * Veronika Ostatníková * Alžbeta Orth Sersenová * Jozef Suchoža

Bola to jazda. Jazda, ktorá trvala osemnásť rokov. To, čo si tomuto súboru dal, nedokážem vyčísliť. Vďaka tebe patrí divadlo DISK medzi špičku amatérskeho divadla. Vďaka tebe sme sa každoročne mohli zúčastniť na celoštátnych prehliadkach a vyhrávať ich. Vďaka tebe sme precestovali Európu.

A to je iba to viditeľné.

To, čo si nám dal najviac, boli hodiny a hodiny debát v kumbáliku, na javisku, na zájazdoch. Pre mnohých z nás si bol otec. Divadelný otec. Učil si nás mladých o živote. O divadle. O svete. Formoval si nás. Naučil si nás úprimnosti a urobil z nás skvelý kolektív. Skvelých ľudí.

A za to ti ďakujeme.

Veľmi chýbaš, Blaho. Zavládol tu veľký smútok. A prázdnota. Bude nám trvať dlho, kým si uvedomíme, že tu naozaj nie si.

Že už nebudeš sedieť pri svetlách.

Kričať na Rampáka.

Zapínať svoju kameru.

Fajčiť „poslednú“ červenú marlborku v živote.

Nadávať na zriadenú kultúru.

Nadávať na FPU.

Nadávať na svet.

A teraz čo, Blažko?

No… Musíme ísť ďalej. Pokračovať v tom, čo si nás naučil. Ďalej slobodne tvoriť. Šokovať.

Podarí sa to bez teba? Uvidíme.

Ale ako by si povedal ty: Nejak to zjeb*me! Do p*če.

Ale už navždy to bude „Blaho Uhlár a kolektív DISK:“

Blažko.

Klobúk dole!

Ďakujeme.

Blaho Uhlár

Nevšedná osobnosť, fenomén, profesionál, odvážny,

ten, čo predbehol dobu.

To je pre mňa Maestro Uhlár a jeho tvorba.

Neglorifikovala.

To napísala mladá členka DISK-u ešte v roku 2014.

To si myslíme všetci v DISK-u.

Zvlášť mi napadli jej slová

pri mojej rozlúčke s aktívnou činnosťou po šesťdesiatich dvoch rokoch.

Režisér Blaho Uhlár mi v pokľaku ďakoval.

To snáď nie.

Veď pre mňa bolo cťou, Blaho, s Tebou sa čo i len stretnúť.

A tak dnes kľačím ja

a v tichosti hľadám slová vďaky.

Meditujem, ďakujem.

Česť Tvojej pamiatke.

Nezabudneme.

Blaho Uhlár je pre mňa symbol slobody.

Dával ju hercom,

keď tvorili novú inscenáciu –

– v Blahovej reči novú sračku, grc a hnis.

Došlo mi, že sú to očistné pochody ľudského tela.

Teda aj divadlo je.

Toto som ti, Blaho, stihla povedať,

že si mi dal slobodu.

Ďakujem ti za všetko, čo si ma naučil,

čo si mi povedal

a o čom si ma presvedčil.

Mohla som s Tebou spolupracovať 17 rokov.

Pán rozhodol tak, že už nemožno viac.

Zdravím Ťa do Duchovna.

P. S.: Dohodni tam hore, nech sem pošlú niekoho namiesto Teba.

Lebo Revolúcia musí pokračovať.

Ach…

A tým by hádam aj bolo povedané všetko.

Siahodlhé rozhovory nám nikdy neboli blízke, nie však preto, že by nebolo o čom (to teda ty si mal o čom vždy), ale preto, že pri tvojej múdrosti a mentálnej veľkosti som si pripadala hlúpo a trápne. Myslím, že si to cítil, a tak, rešpektujúc sa, sme sa v tichosti pozorovali, len tak. 

A ja ti za to ďakujem!

Ticho s tebou bolo pre mňa vždy veľmi vzácne. Nenútené a autentické, presne také, aké si chcel, aby boli aj naše „sračky“ v DISK-u či v Stoke.

A ja ti za to ďakujem! 

Apropo, ďakujem ti aj za príležitosť nazrieť k tebe domov, do Stoky. Svet tam je rovnako slobodný, voľný, otvorený, láskavý a bez pretvárky. Taký si ho vytvoril.

A ja ti za to ďakujem!

Blažko, môžem ťa objať? 

Ruky bozkávam.

Ach…

S úctou navždy

Vierka, Anička, dievčatko

No More I Love You’s… 

17. 7. – 19:00 

Sedím vo vlaku. Je večer, deň tvojho pohrebu. V hlave mám útržky našich rozhovorov a správ. Každé napísané slovo mi zväčšuje „knedlík“ v krku. Počkám na kontrolu lístkov a potom sa opäť rozplačem…

17. 7. – 20:00 

Začala som sa smiať. Z priečinku v hlave sa automaticky začali prehrávať vtipné situácie. Skúste sa ma niekedy opýtať, čo mi Blaho povedal na niektorej z prvých skúšok v DISK-u o mojom herectve. Som šťastná, že sme sa na tomto svete stihli stretnúť a zarmucuje ma, že to trvalo len okamih. Kto mi teraz odpovie na moje otázky? Ja som štebotala a ty si mi odpovedal. 

„Blaho, a ty prečo si chcel byť režisér? Blaho, potrebujeme v divadle divákov. Blaho? Blaho, kam sa mám postaviť? Blaho, čo je to režijná kniha? Blaho, môžem ťa objať? Blaho? Blaho?“ 

Dal si mi krídla. Mohla som na javisku skákať, jašiť sa, spievať, tancovať, čokoľvek… ale koho to bude teraz zaujímať? Kto mi bude písať „lavjú“?

P. S.: Lavjú tú, Blaško. Ďakujeme za všetko. ❤️

Divadelný otec, tak veľa pre mňa znamenáš, Blažko. Keď som v 13-tich prišla úplnou náhodou do divadla, nikdy by som si nepomyslela, že tam aj vyrastiem. Vychovával si ma 17 rokov, naučil si ma slobode slova, nebáť sa pozrieť pravde do očí a úprimnosti. Práve tieto hodnoty boli to, čo som si na tebe najviac cenila. A aj schopnosť v trojslovnej vete povedať päť vulgarizmov.

Tak, ako si mi bozkal ruku, teda utieral svoje pery o moju ruku – už nikdy nezažijem.

Tak, ako si mi hovoril Vierka, Anička, Mišička, Mišulienka – už nikdy nebudem počuť.

Tak, ako si mi šepkal nemravnosti do ucha – už ti nikdy nepoviem, že si kokot.

Tak, ako si mi hovoril „Mišička, mám ťa veľmi rád, ľúbim ťa“ – už ti to nikdy neoplatím bozkom na líce.

Blahuško môj milovaný, môj tútor, otec, priateľ, tak veľa si ma toho naučil. V deň tvojho odchodu odišiel aj veľký kus mňa. Tak, ako si si želal, tak si aj odišiel. Veľa „detí“ si tu zanechal, veľa lásky si rozdal a silný odkaz tu po tebe ostal! Sloboda a pravda.

Blažko, mám Ťa veľmi rada, ľúbim Ťa. Ďakujem za teba a veľmi mi chýbaš!

Milý Blaho,


spomínam si na prvý moment, keď som prišla do DISK-u a spoznala ťa, podala si s tebou ruku, predstavila sa ti a rovnako i ty mne, akoby tvoje meno nebolo dostatočne známe. Lebo tak to znelo, s pokorou a pokojne. Reálne a bez pretvárky či povýšenia. Nestihla som s tebou ani zďaleka tak veľa zážitkov ako moji kolegovia. Mala som na teba iný pohľad, možno taký, ktorý zase kolegovia nemajú. Keď som ti povedala, že aj moja matka trpí alkoholizmom, zastonal si súcitne a opakoval, aká kurva ten alkohol je. Tak málo stačilo na to, aby som v tebe videla len malý náznak súcitu, ktorý som nenašla nikdy u rodičov. Ďalej to bolo zakaždým tvoje ,,Ha!“ spoza svetiel, keď som prišla na scénu so svojím výstupom, ktorý nikomu z divákov nikdy neprišiel vtipný, no ty si sa vždy zasmial. Malé útržky, ktoré zazneli len na moment, no pre mňa znamenali také pochopenie, ktoré som nikde nevedela získať.
To, akým spôsobom si viedol svoju tvorbu, vytváralo pre mňa terapeutické, bezpečné miesto, myslím, že som ti za to nikdy nestihla poďakovať. Vďaka tomu, že si mi raz podal ruku a s pokorou si sa ma spýtal, že by si ďalej rád so mnou v DISK-u spolupracoval, si mi dal kolektív, do ktorého sa s láskou vraciam a znamená pre mňa viac ako divadlo. Umenie v inom zmysle slova, sloboda v pravom zmysle slova. Prajem si, aby aj tebe dal niekto krídla slobodne tvoriť, bez všetkých bremien, ktoré ,,byť človekom“ znamená.
Blaho, toto je moje posledné ďakujem. Navždy v mojich spomienkach ostaneš taký, akého som ťa videla – reálneho, surového, úprimného, no predsa ľudského. Bol si omnoho lepším človekom, než za akého si sa mal. Všetko ostatné bola len človečia ťarcha. Zbohom.

S láskou, navždy,

Alebo Viera či Anička, hocijako ma chceš v daný deň volať.

Blaho, 

iba som Ti chcela povedať, že ďakujem! Keď divadlo bolo pre nás bezpečný priestor, kde sme sa vždy cítili fantasticky dobre. Človečinu, najpodstatnejšiu, najhlbšie zahrabanú v nás sme dokázali odkryť len pri Tebe!

Miloval si divadlo, miloval si nás a boli sme symbióza, ktorá len spolu dokázala rásť! 

Nikdy si nás nevyhrešil, keď sme ešte pár dní pred premiérou nevedeli texty alebo sme pokazili výstup. Veľkorysý, a pritom taký nesmierne hanblivý.

V divadle sme spolu tvorili a verili. Niektorí to nepochopili, iní opovrhovali, odišli alebo nás aj hanili. Nám to neprekážalo. Nikdy!

Pretože, keď veríš v niečo, miluješ, nevzdáš sa. Presne ako Ty! 

Tento rok som Ťa videla kľačať, nejeden raz sa nám aj pokloniť. 

Vďaka Tebe to boli úžasné roky…

„Bolo to geniálne, do ****!“

To bolo posledné, čo si mi pred pár dňami povedal. Najradšej som mala, keď bolo v celom hľadisku ticho, do ktorého sa ozval tvoj smiech. Bola to pre mňa pocta. Že aj po toľkých razoch ťa vieme pobaviť. Že v nás často vidíš viac ako ostatní. Niekedy viac ako my sami. Vždy si videl viac. To mi bude chýbať. Ten pocit, že môžeme prísť na javisko a urobiť hocičo, povedať hocičo, zahrať hocičo. A ty z toho zložíš inscenáciu, ktorá ľudom otvorí oči. Aby videli svet tak, ako si ho videl ty. 

Nebudeme na teba len spomínať, tvoje divadlo budeme naďalej aj žiť. Verím, že by si to tak chcel. 

Ďakujeme, Blaho, za všetko. Keby som mala šancu ti ešte niečo povedať, bolo by to: Bolo to geniálne, do ****!

Sa pamätám na prvé stretnutie s Blahom – zrazu stál nado mnou a opýtal sa:

„Tak vy ste boli niekedy herec?“

„Nie, ja… ja som bol niekedy alkoholik.“

Len Kristus vie, prečo som to tresol, v živote som to nepovedal nikomu na „potkání“.

A Blaho na to okamžite, otvorene a bezbranne.

„No, to ja som ešte.“

Rozprávali sme sa o klube abstinujúcich, kam chodím. Poznal to tam. Aj tam chodil. Hovorili sme, že je tam na začiatku problém byť otvorený, pred cudzími, pred sebou. A Blaho to uzavrel:

„Si dovolím povedať o sebe, že som im tam, DPČ, povedal vždy všetko.“

Čo je DPČ veta, ktorú by mohol mať na hrobe.

Vidím ho, ako ju má na tom druhom svete na sebe na tričku.

Keď práve diškuruje s Bukowským.

Som vďačný a poctený, že sa mi podarilo diškurovať chvíľu s Tebou, Blaho.

Ďakujem. … a DPČ… že si musel tak skoro odísť.

PODOBNÉ ČLÁNKY