Staňte sa súčasťou historickej udalosti aj VY!
Foto: Don Juan, 1980, Z-divadlo Zeleneč, réžia J. Bednárik; archív NOC
Národné osvetové centrum pracuje od roku 2023 na zápise ochotníckeho divadla na Slovensku do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Následným cieľom je zápis do prestížneho Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.
Zoznamy predstavujú ocenenie mimoriadnych prvkov a praktík, ktoré sú uznávané spoločnosťami, komunitami a jednotlivcami a existujú v súlade s univerzálne prijatými princípmi ľudských práv, rovnosti, podpory a vzájomnej úcty medzi kultúrnymi spoločenstvami.
Nehmotné kultúrne dedičstvo môže byť identifikované len pomocou odkazu na spoločenstvá, skupiny alebo jednotlivcov, ktorí ho uznávajú ako súčasť svojho kultúrneho dedičstva, preto je súčasťou dokumentácie aj slobodný informovaný súhlas dotknutého spoločenstva.
Svoj súhlas s nomináciou „Ochotníckeho divadla na Slovensku“ do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska môžete vyjadriť vyplnením krátkeho dotazníka.
Chcem byť súčasťou zápisu Ochotníckeho divadla na Slovensku do Reprezentatívneho zoznamu kultúrneho dedičstva Slovenska – FORMULÁR
V roku 1830, 22. augusta začalo svoju cestu na našom území ochotnícke divadlo, a to premiérou veselohry Kocúrkovo Jána Chalupku, ktorú inscenoval Gašpar Fejérpataky-Belopotocký v Liptovskom Svätom Mikuláši. Za 195 rokov vznikli desiatky divadelných súborov, ktoré formovali (a formujú) ochotnícku divadelnú kultúru na Slovensku a boli predpokladom na vytvorenie silnej kultúrnej tradície v našej krajine.
Ochotnícke divadlo zohralo v procese vzniku a rozvoja slovenského národa a slovenskej kultúry významnú úlohu. Na základe jeho dlhoročnej tradície vzniklo profesionálne divadlo. A hoci v Európe vznikali národné divadlá omnoho skôr, Slovenské národné divadlo vzniklo až v roku 1920 aj vďaka dlhoročnej tradícii ochotníckeho divadla.
Tradícia ochotníckeho divadla na Slovensku sa zrkadlí aj vo vývoji prehliadok, súťaží a festivalov na čele s najstarším, už 102-ročným festivalom neprofesionálneho divadla v Európe Scénická žatva. Je vyústením práce stoviek až tisícok divadelných súborov a jednotlivcov, ktorí sa zúčastňujú na postupových okresných, krajských a celoslovenských prehliadkach. Scénická žatva je vrcholnou prehliadkou tvorby domácich súborov a jednotlivcov vo všetkých oblastiach neprofesionálneho divadla (činoherného, bábkového, hudobného, pohybového divadla, divadla dospelých hrajúcich pre deti, divadla mladých, detskej dramatickej tvorivosti, divadla poézie a umeleckého prednesu). V roku 2017 pri príležitosti 60. výročia vzniku Svetového festivalu amatérskeho divadla v Monaku a 65. výročia založenia Medzinárodnej asociácie amatérskeho divadla AITA/IATA získala Scénická žatva významné ocenenie ako jeden zo siedmich najlepších festivalov z celého sveta.
O kvalite a výnimočnosti slovenského ochotníckeho divadla svedčí aj fakt, že je pravidelne prezentované na najdôležitejšom festivale amatérskeho divadla Mondial du Théâtre v Monaku. Prestížny festival sa koná raz za 4 roky a do programu sa vojde iba 18 predstavení z celého sveta.
Aj tento rok sa dramaturgická rada festivalu rozhodla pre slovenského zástupcu. Do Monaka pocestuje divadlo dNO s inscenáciou Hra na Boha. Slovami Mateja Moška, riaditeľa festivalu Scénická žatva a zástupcu Slovenska v AITA/IATA za Národné osvetové centrum, „slovenskí ochotníci tak opäť potvrdili, že patria k absolútnej svetovej špičke“. Viac o dianí v Medzinárodnej asociácii amatérskeho divadla AITA/IATA na Slovensku TU.
Koordinátorky zápisu Tatiana Šišková, Alexandra Štefková a Diana Laciaková