V dňoch 19. – 21. augusta sa vo Zvolene stretlo takmer tridsať autorov a autoriek, ktorí zažili víkend plný literatúry. Vyhodnotenie súťaže Literárny Zvolen sprevádzal bohatý sprievodný program.
TEXT: Júlia Oreská
FOTO: Debora Pastirčáková
Literárny Zvolen sa konal aj tento rok už tradične vo Zvolene. Podľa korešpondencie, ktorá mi občas pristane v e-mailovej schránke, to môže niekoho aj prekvapiť, no skutočne je to tak. 28. ročník sa mal niesť v duchu otvárania tohto podujatia pre verejnosť a opustenia priestoru Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra, no počasie malo iné plány. Ani to však nezabránilo miestnym, aby sa zúčastnili na sprievodných besedách s autormi a autorkami či na magickom koncerte hudobníčky a herečky Andrey Bučko. A vlastne to ani neprekážalo – novozrekonštruovaná knižnica bola asi dokonalým priestorom na literárne podujatie. Každý rok nám veľmi záleží, aby porotu tvorili skutoční odborníci a odborníčky a mohli sme tak odovzdať autorom a autorkám dôležité nové poznatky. Tento rok zasadala porota v zložení (počas večerov aj vo zvolenskom Secret Bare): Dominika Madro, Mária Klapáková, Júlia Čurillová, Lenka Šafranová, Martin Hatala a Juraj Búry.
Minulý rok predstavil Literárny Zvolen novinku v podobe mentoringového programu, ktorý ponúka dlhodobé a cielené vzdelávanie pre laureátov hlavnej ceny v každej kategórii. Tento rok ju získali Kamila Pribišová za žánrovú prózu, Anna Valentová za prózu a Dorota Hinštová za poéziu. Mentormi im budú Martin Hatala, Michal Hlatký a Mária Ferenčuhová. Tento ročník priniesol aj zmenu – pridanie kategórie žánrovej prózy (konkrétne hororu, fantasy a sci-fi) s porotou, ktorá sa žánrom odborne venuje.
Hlavným bodom programu boli rozbory
Pri literárnych súťažiach sú hádam najdôležitejšie práve rozborové semináre, kde môžu ocenení a ocenené získať dôkladnú spätnú väzbu na svoje súťažné texty. Počas víkendového pobytu mali všetci účastníci a účastníčky možnosť vypočuť si od poroty kritiku, pochvalu aj postrehy, ktoré ich v tvorbe nakopli a posunuli ďalej. Okrem rozborov tvorili program aj workshopy, kde si mohli skúsiť rôzne kreatívne cvičenia v oblastiach žánrovej prózy s Dominikou Madro, prózy s Máriou Klapákovou a poézie s Lenkou Šafranovou.
Sprievodný program s etablovanými autormi a autorkami
Piatkový večer sme zakončili besedou s Nicol Hochholczerovou, autorkou knihy Táto izba sa nedá zjesť, ktorá sa nielen dostala do finálovej päťky ceny Anasoft Litera, no zároveň vyvolala aj veľké literárne či spoločenské debaty. Kniha totiž hovorí o sexuálnom zneužívaní dvanásťročnej Terezy jej učiteľom výtvarnej výchovy, a aj keď kniha nie je vôbec „grafická“, ostáva po nej nepríjemný pocit. Autorka hovorila o svojich literárnych začiatkoch, ceste k debutu a aj o tom, ako sa jej podarilo vydať knižku, kde je veľa prázdneho miesta. Stretli sme sa v kaviarni Michelle Coffee, kde bolo vďaka teplému zvolenskému podvečeru napokon asi aj štyridsať stupňov Celzia, no všetci sme to zvládli s gráciou.
V sobotu sme sa rozhodli vzdať poctu žánrovej literatúre, ktorej sme tento rok otvorili dvere, a v priestoroch knižnice sme besedovali hneď s dvomi autormi – Dominikou Madro a Martinom Hatalom. Obom im nedávno vyšla kniha vo vydavateľstve Artis Omnis – a prišlo nás tam aj pozrieť! – a diskutovali sme o ich rozdielnych prístupoch k žánrovej tvorbe aj tvorbe samotnej. Kniha Dediči posmrtnej ríše Dominiky Madro pripomína skôr mýtus a vyznačuje sa veľkou atmosférickosťou, Martin Hatala si pre svoju druhú fantasy knihu vybral odľahčenú formu satiry. Ak vás mrzí, že ste besedy nestihli, nemusíte smútiť. Záznamy z oboch podujatí sú uverejnené na Youtube kanáli Národného osvetového centra. A ak vás zaujíma literatúra a chcete o nej vedieť viac, sledujte platformu literárneho vzdelávania A BODKA, ktorú zastrešuje Národné osvetové centrum. Môžete zažiť zaujímavé workshopy z rôznych oblastí literatúry.