„S Adamčiakom odchádza generácia vizionárov a vnútorne slobodných ľudí. Zostáva po nich prázdne miesto, ktoré bude nesmierne ťažké zaplniť,“ napísal po smrti slovenského konceptuálneho umelca, autora vizuálnej poézie, experimentálneho hudobníka a skladateľa a v neposlednom rade muzikológa Milana Adamčiaka kurátor a teoretik Daniel Grúň.

Prvá JAMA – 73. ročník Milana Adamčiaka (číslovanie si požičiava z nedožitého veku Milana Adamčiaka) mala zámer oživiť Adamčiakov odkaz a pohľad na umenie na miestach, na ktorých prežil posledné roky života, cez aktuálnu tvorbu žijúcich umelcov.

Medzitým sa JAMA zmenila na „podujatie intermediálneho umenia“. Spomienka na Milana Adamčiaka je v ňom východisková, no jeho samotná tvorba nie je kľúčová – témou sa stáva z roka na rok viac a viac skôr motív slobody realizovať sa a reagovať na svet okolo nás. „V adamčiakovskom duchu sa na JAMA snažíme rúcať bariéry a stereotypy, počínajúc našimi vlastnými,“ hovoria organizátori zo združenia ooo, Fero Király a Eva Vozárová, ktoré vytvára dedikovaný priestor pre skúmanie sveta cez sound art, súčasnú hudbu a intermediálne umenie

Workshopy 78. ročníka budú viesť americká skladateľka a hudobníčka Catherine Lamb a vizuálny umelec Dávid Koronczi. Oba workshopy sú otvorené pre účastníctvo bez predošlých skúseností, nevyhnutná je však vášeň pre vec a chuť aktívne sa zapojiť.

Miesto konania: Banská Štiavnica, Banská Belá a okolie, 11. – 12. októbra 2024.

Viac o JAMA a umelcoch 78. ročníka na jama.ooo.