logotyp: JAVISKO.sk
Vyhľadať

RUBRIKY

Divadelný ústav a Stanica Žilina-Záriečie pozývajú na komentovaný sprievod Mareka Godoviča a Mareka Adamova dvadsiatimi rokmi od otvorenia Stanice. V septembri 2003 vyrazili prvé dva vlaky s divákmi a medzinárodný spektakulárny happening Cesta do Stanice pokrstil spolu s Magdou Vášaryovou budúce kultúrne centrum v rozpadnutej železničnej zastávke, ktorá sa práve začínala rekonštruovať. 

Stanica pozýva na predvianočné stretnutie na záver jubilejného roka, v ktorom oslávila aj 25 rokov občianskeho združenia Truc sphérique. Motívom stretnutia bude krst výstavy – kalendára, ktorý pri príležitosti týchto výročí vydáva Divadelný ústav. DÚ oslovil Stanicu už začiatkom roka s ambicióznym plánom urobiť výstavu k jej 20. narodeninám. Zo spolupráce a dlhého prieskumu (foto)archívu Stanice, ktorý odborný pracovník DÚ Marek Godovič urobil, je nakoniec výstava, ktorá môže byť kdekoľvek – v podobe stolového kalendára sa fotografie dvadsiatich rokov cesty do Stanice môžu rozložiť kdekoľvek, na ktoromkoľvek stole. Aj u vás doma (pár kusov bude aj na predaj).

Kalendár s desiatkami fotografií (Dalibor Adamus, Laura Bouflet, Ľubo Bechný, Elena Aya Bountouraki, Pavla Krkošková Byrtusová, David Cartwright, Dušan Dobiaš, Marek Franko, Mariia Hryhorenko, Martin Krištof, Marek Jančúch, Peter Kotrha, Katarína Luciaková, Marta Preciado, Mario González Riquelme, Ivana Rumanová, Tibor Takáts, Orsi Varga, Max Van Dale, Katherine Thude, Natália Zajačiková, Jitka Sedláková, Richard Kohler, …) v grafickej úprave Petra Dlhopolčeka zachytáva míľniky a časové obdobia a udalosti na Záriečí ale aj iných akciách OZ Truc sphérique a samozrejme aj v Novej synagóge, ktorá je sesterským kultúrnym priestorom Stanice. 

„20 rokov Stanice je aj 20 rokov putovania naprieč slovenskou nezávislou kultúrou, jej peripetiami, entuziazmom a energiou. Stanica sa za obdobie svojej existencie stala pre niektorých cieľom, pre iných prestupnou zastávkou a inšpiráciou pre ďalšie nezávislé kultúrne priestory, ktoré vznikali po nej.“ (Marek Godovič)

Po krste kalendára – výstavy sa odohrá predstavenie Spleť Divadelného centra Martin.