Lúčime sa s jednou z najvýznamnejších osobností slovenského ochotníckeho divadla, naším dlhoročným spolupracovníkom a veľkým učiteľom Mišom Kováčom-Adamovom.
Stretli sme sa ešte minulý rok v auguste, na stej Scénickej žatve, kde bol hosťom slávnostného galaprogramu Stokrát siali, stokrát žali, a spomínal na zakladanie festivalu i na dôležité momenty organizácie diania v slovenskom ochotníckom divadle. Bol krstným otcom publikácie Festival festivalov o histórii Scénickej žatvy, do ktorej prispel svojimi spomienkami. Jeho bytostná prítomnosť a vrúcne rozprávanie sa významne podieľali na naplnení podstaty tohto podujatia. Bolo to v Národnom dome, prvej scéne Slovenského komorného divadla v Martine.
O pár mesiacov neskôr, 19. novembra počas Noci divadiel, mu bola udelená Cena Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov za mimoriadny prínos v oblasti divadla. Slávnostný ceremoniál prebehol v Štúdiu Slovenského komorného divadla v Martine. Ocenenie však už prišla prevziať Martina Kováčová, jeho dcéra, ktorá nám sprostredkovala poďakovanie:
Pozdravujem Vás!
Tešil som sa, že sa stretnem s priateľmi, ale 92 rokov je takých. Raz je dobre, raz horšie. Vážim si toto ocenenie z troch dôvodov. Že sa neoceňujú len tvorcovia v popredí, ale aj tí, ktorí pôsobia v pozadí. Že ide aj o medzigeneračné hodnotenie, že si mladí kritici uvedomujú podiel na divadelných dejinách aj tých starších. A že ocenenie sa odovzdáva v Martine, kde sa slovenské divadlo hrá súvisle každý rok už 163 rokov – aj vo vojnách, prvýkrát sa hrala po slovensky v septembri roku 1859 Palárikova hra Zmierenie rovno z jeho rukopisu – a že sa ocenenie koná na javisku Slovenského komorného divadla.
Ďakujem.
Michal Kováč-Adamov
O pár mesiacov neskôr, 21. mája, prichádza z jeho drahého Martina tá najsmutnejšia správa…
Michal Kováč-Adamov bol výnimočnou osobnosťou. Bol kultúrnym a literárnym historikom, bibliografom, muzeológom, teatrológom a dramatikom, historikom, teoretikom a kritikom bábkového divadla, no v prvom rade láskavým človekom hlboko oddaným svojmu poslaniu.
Pánu Michalovi Kováčovi-Adamovi pripravujeme článok. O jeho prvých krokoch na divadelných doskách, o zrode Scénickej žatvy, o kľúčových spolupracovníkoch i vzácnych hosťovačkách zo západného bloku, no aj o dôležitosti dokumentácie a divadelnej muzeológie sa zatiaľ môžete dozvedieť viac z jeho rozprávania pre projekt Národného osvetového centra Oral history, ktorý nájdete na YouTube kanáli NOC.
Posledná rozlúčka s Michalom Kováčom-Adamovom sa bude konať 27. mája 2023 o 10:00 v kostole sv. Martina v Martine.
Diana Laciaková
Fotografie: Filip Lašut a Michal Lašut