Aktuality

A komu z nás sa sníval tento sen? VI. Medzinárodný festival konzervatórií

Podnecovať kreativitu, poskytovať priestor na rozvoj tvorivých myšlienok, vytvárať partnerstvá a priateľstvá, vzájomne sa inšpirovať. To sú dôvody (a je ich nepochybne viac), pre ktoré usporiadalo Súkromné konzervatórium Prešov 6. ročník Medzinárodného festivalu konzervatórií. Na tomto ročníku sa zúčastnilo sedem konzervatórií zo Slovenska, jedno z Čiech a jedno z Ukrajiny. Počas troch dní – 19. až 21. novembra 2024 sme sledovali energiu, schopnosti a talent mladých ľudí, ktorí do Prešova prišli.

Organizátori festivalu usporiadali tvorivé produkcie z rozličných oblastí umenia – tanec, divadlo, hudba, spev – do programového celku, v ktorom ich mohli študenti a diváci recipovať aj porovnávať, taktiež sa mohli zúčastniť na workshopoch a majstrovských kurzoch pod vedením renomovaných odborníkov – Samuel Marinčák, Jozef Krasula, Nataliia Yordan, Radovan Iglódy, Oliver Szigeti, Michal Paľko, Bibiána Lanczová, Ida Fišerová, Elena Kušnierová a Maroš Klátik.

Pozitívom prešovského festivalu je jeho otvorenosť smerom k odbornej verejnosti. Pedagógovia základných umeleckých škôl spolu so svojimi zverencami radi využívajú túto príležitosť, aby si obohatili škálu vedomostí a metodických postupov o nové možnosti a postupy. K festivalovej atmosfére patrí výmena informácií, zážitkov, vzájomné ovplyvňovanie, ale aj tvorivá provokácia, objavovanie nových schopností a zručností. A tie mohli študenti získať aj tým, že sa zúčastňovali na workshopoch, ktoré s ich štúdiom na prvý pohľad nesúvisia.

Treba povedať, že študenti konzervatórií sú zdatní vo viacerých oblastiach umenia. Aj preto mohol autor tanečného predstavenia O. Kulikov využiť nielen tanečné schopnosti svojich študentov – tanečníkov, ale zakomponovať aj „živý“ orchester, ktorý tvorili hudobníci z domáceho konzervatória. Predstavili sa tanečným divadlom s názvom Križovatka (autori O. Kulikov a P. Šarišský). Ako napovedá už názov inscenácie, protagonisti sa ocitajú na križovatke svojich možností, túžob, rozhodovania medzi dobrým a zlým, slobodným a neslobodným. A to bola aj jedna z tém, ktoré rezonovali na tohtoročnom festivale.

Pocit neslobody a zneužívania žien v čase 2. svetovej vojny dominovali v inscenácii 100 hodín do zatmenia (autorka Jana Kákošová). V sugestívnom naštudovaní ju do Prešova priniesli študentky Súkromného hudobného a dramatického konzervatória v Martine pod vedením Michaely Hriňovej.

To, že sa problémy sveta v literárnom svete dajú skarikovať či ironizovať, ukázali študenti Konzervatória Petra Dvorského z Košíc. V divadelnom naštudovaní ponúkli známy príbeh Lewisa Carrolla Alica v krajine zázrakov v réžii Antona Korenčiho. Nonsensová literárna predloha poskytla priestor na hru, uvoľnenosť a zábavu na javisku aj v hľadisku.

Ďalšími inšpiratívnymi inscenáciami boli Edith Piaf Súkromného Konzervatória Košice, Drumming/Telo banskobystrického Konzervatória J. L. Bellu či Morena a Pohreb košického Konzervatória J. Adamoviča.

Každý z nás má svoje fantazijné svety, svoje sny. Tie umelecké sa pre mladých tvorcov premieňali v Prešove na realitu. A nemohlo by to tak byť, ak by nebolo na prešovskom konzervatóriu dosť zanietených pedagógov ani ak by neboli vytvorené podmienky na realizáciu takéhoto podujatia.

Tešíme sa na vás na budúci rok! Opäť budeme premieňať sny na skutočnosť a realita bude aspoň na chvíľu snová. Tak ako to bolo tento rok na 6. ročníku Medzinárodného festivalu konzervatórií v Prešove.

Pozn.: Nadpis je citáciou z inscenácie Alica v krajine zázrakov.

Mária Kuderjavá

Foto: Martina Pavuková. Konzervatória J. L. Bellu v Banskej Bystrici: Drumming/Telo

Fotogaléria: www.skpo.sk/festival-konzervatorii.

PODOBNÉ ČLÁNKY